Palkkapäivä oli taas tänään ja tilille tuli jälleen nettona yli 5000€. Kyllä on kannattanut elää köyhää opiskelijaelämää ja tehdä nuorena pienipalkkaisia hanttihommia. Miten teillä muilla? Oletteko päässeet palkansyrjään vai onko kannattanut jäädä tuilla elelemään?
Köyhä työllinen
13
70
Vastaukset
- Anonyymi
Herää todellisuuteen niin otat tuosta 5000eur yks nolla pois niin todellisuudessa saat 500eur kk toimeentulotukea. Jos itse saisin 5000eur netto niin tuskin olisin köyhyyspalstalla kirjoittamassa. Ei se nykypäivänä mikään koulutus välttämätt takaa työpaikkaa ja muutenkin jopa yliopistosta heitetään porukkaa pois. Kyllä omasta mielestäni kirurgi tai hammaslääkäri saa tienata vaikka 10 000eur kk kun takana on osaaminen.
- Anonyymi
En arvosta tällaisia nousukkaita joiden pitää joka paikassa kehua tuloillaan ja omaisuudellaan. Arvostan sellaisia rikkaita jotka pitää turpansa kiinni eivätkä joka käänteessä tuo omaisuuttaan esille.
- Anonyymi
Pari tuttavaani. Eräs eläköitynyt yksityiskauppias oli muutaman joutovuoden jälkeen esittelemässä marketin aulassa jonkin tuottajan leikkeleitä. Juttelun yhteydessä sanoi, että verotussyistä on saatava jotain ilmoitettavaa tuloa. ei selvittänyt enempää enkä kysynyt.
En tiedä oliko kokenut jonkin katastrofin mutta edellisen vuoden verotuksessa oli ronskisti pääomatuloja. Vuosia aikaisemmin, oikeaan aikaan oli ostanut Nokiaa.
Jotkut tuttavamme säälittelivät miten alas on reiskakin vajonnut.
Toinen, naispuolinen, menestyvän maansiirto- ja kuljetusliikkeen perijätär jäi juttelemaan kanssamme moporeisullaan. Mammalla oli päässä 50-luvun naarmuinen kypärä eikä uskaltanut sammuttaa pappa tunturiaan koska oli kuulemma käynnistysvaikeuksia.
Säälittävä hahmo vanhalla mopolla ja kuluneissa vaatteissaan. Olimme vaimoni kautta tuttavia pitemmältä ajalta. Tiettävästi 3 asuntoa josta yksi vuokrattuna.
Muusta ei ollut puhetta mutta tuskin hammaslääkäri aviomiehen tarvitsi kustantaa kaiken. Ei ainakaan mopoa. - Anonyymi
Joskus minuun iskee kiusaus ja työttömien kehuessa onneaan ja auvoista elämäänsä niin minä mainitsen vajaiden työvuosien eläkekertymän.
Elin lapsuuteni todella köyhässä työlaiskodissa josta häivyin pois heti vapaaehtoisen intin jälkeen 60-luvun alussa.
Tuonkin jälkeen oli todellisia niukkuuden aikoja välillä näin aivan oikeaa nälkää.
Kuitenkin ehdin sen verran tekemään töitä siellä mistä sain ja hakeuduin sinne missä maksettiin palkkaakin, että olen näille työttömillä maininnut työn kannattaneen koska nyt, lähes 8-kymppisenä kilahtaa kuukausittain tililleni 3165,46€.
26:n eläkevuoden aikana indeksi ei ole juurikaan sitä nostanut ja jättämä palkkaindeksiin on noin 40%. - Anonyymi
Sama juttu, arvostan köyhiä ketkä pitää turpansa kiinni ja ovat tyytyväisiä siihen mitä saa. Mielestäni myös terveille oleilusta maksetaan ihan liikaa, hyvä summa olisi 50€/kk.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama juttu, arvostan köyhiä ketkä pitää turpansa kiinni ja ovat tyytyväisiä siihen mitä saa. Mielestäni myös terveille oleilusta maksetaan ihan liikaa, hyvä summa olisi 50€/kk.
Sama juttu, minusta palkkaa voisi maksaa enisntään 20 e kk, se olisi ihan riittävä. Ei siellä töissä kuitenkaa mitään tehdä, juodaan kahvia työnantajan piikkiin ja syödään, nukutaan ja paetaan kotitöitä ja omia lapsia sinne huilaamaan.
- Anonyymi
Vaan??? Mie saan kelan tukia ym tukia 12 000 e kk. Kannattaako sun tehdä töitä jos noin vähän tienaat?
- Anonyymi
Numeroita kuka vaan voi kirjoittaa niin aloittajalle sellainen pyyntö että kirjaappa näytille tilinauhasta tunnit, verot yms. heh heh 3000eur eläkkeet. Varakkaita köyhiä kirjottelemassa köyhyyspalstalla.
- Anonyymi
Tiliotteet voi näyttää kelaan perkele
- Anonyymi
500 eurolla pärjää kuukauden oikein hyvin.
- Anonyymi
Ei alottaja pysty kirjotteleen numeroita ku on köyhä persläpi 500eur toimeentulotuella heh heh 5000eur kk ni kyllä täytys jo jotain osatakki. Suomennettuna ihmisiä vituttaa olla 500eur toimeentulotuella heh heh työttömyys on ihanaa.
- Anonyymi
Aika veitikoita olette. Olin köyhä opiskelija ja ahkeroin elämässäni, niin pääsin hyvään työhön ja mukaville tuloille. Kyllä huomaa, että ei täällä ihmisillä ole edes mitään tavoitetta, vaan aina pysyä köyhänä reppanana. Kateus täytyy ansaita, säälin saa ilmaiseksi.
- Anonyymi
Kun on palkallaan jo hankkinut tilavan asunnon, auton ja harrastusvälineitä niin työelämän jälkeen rahat riittää hyvin omaisuuden ylläpitoon , käyttökuluihin ja esim. ruokaan.
Voi siis huolettomasti vain nautiskella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1934271"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?972808Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1542321Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8622606 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark442212Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302047- 192041
- 851889
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371881Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201866