Ukrainaan on toimitettu valtavia määriä aseita USA:sta ja Natomaista, sekä Naton kumppanuusmaista. Osa on lahjoitettu, mutta osa on myyty velaksi. Millä köyhä Ukraina aikoo maksaa ne? Vai, onko velaksi myynnin motiivina ollutkin laajentaa sota Naton ja Venäjän väliseksi?
Entä, jos Nato-Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa, mikäli USA provosoi sodan tahallaan, kuten teki Ukrainassa? Maksavatko kaikki Natomaat omat kulunsa auttaessaan Suomea, vai joutuuko Suomi maksamaan saamastaan avusta?
"Artikla 5 velvoittaa kunkin sopimuksen osapuolen auttamaan hyökkäyksen kohteeksi joutunutta jäsenmaata."
Mutta, miten ne kustannukset jaetaan?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7ad630dd-f108-43c0-a45f-ead44f0d5715
Kuka maksaa Naton 5. artiklan avun kulut?
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kun talossasi syttyy tulipalo, niin oletko sitä miltä, että ennen kuin palokunta lähtee sammutustöihin on käytävä keskustelu siitä, että kuka maksaa ???
- Anonyymi
Liittämässäsi jutussahan se kerrotaan. Avun antajat sen maksaa.
Puolustautuminen yhteisen vihollisen hyökkäystä vastaan maksaa kaikille jotka siinä puolustautuvat.
Mielestäni oleellisempi kysymys olisi, miten hyökkääjä saadaan maksamaan aiheuttamansa vahingot ja puolustautumisesta aiheutuneet kulut.
Eli mite Venäjä saadaan maksamaan Ukrainalle ja länsimaille aiheuttamat kulut.- Anonyymi
"Liittämässäsi jutussahan se kerrotaan. Avun antajat sen maksaa."
Miksi VALEHTELET? Jutussa ei kerrota mitään tuollaista.
- Anonyymi
Tärkeintä on kuitenkin, etä Ukraina saa jatkossa kaiken tarvittavan aseavun.
- Anonyymi
En luota enää mihinkään liittoihin, esim EU on ollut suurin kusetus ikinä!
- Anonyymi
Putinistitrollien ruikutus on TURHAA!
Ja hyvä niin.- Anonyymi
Kommenttisi kertoo kuinka alhaisella älykkyydellä tätä Natokiimaa on lietsottu.
- Anonyymi
Lopullinen maksaja selvitetään jälkikäteen. Venäjän varoja on länsimaissa jäädytettynä n. 350 miljardia euroa, lisäksi on henkilöpakotteiden piirissä olevien omaisuutta vaikka kuinka paljon, noilla maksaa paljon aseita ja toivottavasti siitä jää vielä jälleenrakennukseenkin, venäjä ei tule saamaan noita varoja ikinä.
- Anonyymi
muutama vero lisää ja köyhille leikkaus sosiaali menohin,
- Anonyymi
Minä en tule maksamaan enää veroja joten joku muu ne kustannukset maksaa.
Laskun voi lähettää vaikka euroopan keskuspankille joka pystyy luomaan tyhjästä rahaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1833495Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3752197Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562176- 432042
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4291163Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59984