Kaikki vaikuttamisyritykset meni sviduksi joten nyt on Venäjän pakko sopeutua.
Yle: Venäjän vaisut reaktiot Suomen Nato-aikeisiin yllättivät tutkijat
Asiantuntijoiden mukaan Kremlin huomio on jo kääntynyt aikaan, jolloin Suomi on puolustusliiton jäsen.
Venäjän ensireaktiot Suomen ja Ruotsin Nato-aikeisiin ovat olleet odotettuja, tai jopa hieman odotettua vaisumpia, arvioivat Ulkopoliittisen instituutin johtava tutkija Matti Pesu sekä valtiotieteen emeritusprofessori Göran Djupsund.
– Kommentit ovat olleet jopa pidättyväisiä ottaen huomioon, että Suomi ja Ruotsi ovat tekemässä valintaa, jota Venäjä on vastustanut, Pesu sanoo Ylelle.
Hänen mukaansa puheiden perusteella Kreml ja duuma ovat kääntäneet huomionsa jo aikaan, jolloin Suomi on Naton jäsen. Samalla Venäjä varautuu mahdollisiin Nato-tukikohtiin maiden välisellä rajalla.
– Että nimenomaan Nato-tukikohdat olisivat ne, jotka pakottaisivat Venäjän tekemään vastatoimia. Tänne ei näillä näkymin ole tulossa Nato-tukikohtia, Pesu tuumaa.
Venäjä sopeututtaa itseään jo NATO Suomen naapuriksi
Anonyymi
1
66
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan Venäjällä ollut aikaa harjoitella. Jo Neuvostoliitolla ja Varsovan liitolla oli NATO-naapureita. Neuvostoliitolla suoraa NATO-rajaa Norjan ja Turkin kanssa. Sittemmin Turkin NATO-raja poistui kun kaukasuksen alueen maat itsenäistyivät mutta Baltian mailla ja Puolalle maarajaa NATO:n kanssa. Että ei tämä nyt mitään ihan uutta Venäjällekään ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158197Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157418Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804684Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294449Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032819- 1172664
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332585Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232244Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22107