Kaikki vaikuttamisyritykset meni sviduksi joten nyt on Venäjän pakko sopeutua.
Yle: Venäjän vaisut reaktiot Suomen Nato-aikeisiin yllättivät tutkijat
Asiantuntijoiden mukaan Kremlin huomio on jo kääntynyt aikaan, jolloin Suomi on puolustusliiton jäsen.
Venäjän ensireaktiot Suomen ja Ruotsin Nato-aikeisiin ovat olleet odotettuja, tai jopa hieman odotettua vaisumpia, arvioivat Ulkopoliittisen instituutin johtava tutkija Matti Pesu sekä valtiotieteen emeritusprofessori Göran Djupsund.
– Kommentit ovat olleet jopa pidättyväisiä ottaen huomioon, että Suomi ja Ruotsi ovat tekemässä valintaa, jota Venäjä on vastustanut, Pesu sanoo Ylelle.
Hänen mukaansa puheiden perusteella Kreml ja duuma ovat kääntäneet huomionsa jo aikaan, jolloin Suomi on Naton jäsen. Samalla Venäjä varautuu mahdollisiin Nato-tukikohtiin maiden välisellä rajalla.
– Että nimenomaan Nato-tukikohdat olisivat ne, jotka pakottaisivat Venäjän tekemään vastatoimia. Tänne ei näillä näkymin ole tulossa Nato-tukikohtia, Pesu tuumaa.
Venäjä sopeututtaa itseään jo NATO Suomen naapuriksi
Anonyymi
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan Venäjällä ollut aikaa harjoitella. Jo Neuvostoliitolla ja Varsovan liitolla oli NATO-naapureita. Neuvostoliitolla suoraa NATO-rajaa Norjan ja Turkin kanssa. Sittemmin Turkin NATO-raja poistui kun kaukasuksen alueen maat itsenäistyivät mutta Baltian mailla ja Puolalle maarajaa NATO:n kanssa. Että ei tämä nyt mitään ihan uutta Venäjällekään ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937838
- 403752
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021886- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321053Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281003Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10750Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749