Kuka elää täällä ilman elämänhenkeä, eikö siinä ole kuollut? Kenellä on elämä itsessään, että hänen sieraimissaan on vain omaehtoinen henkäys - jotta elää?
Miksi elät? Mikä on syntymäpäivä? Eikös se hetki, kun isän ja äidin - vanhempien kiitollisuus on Jumalalle. Jumalan aivoituksen ja suunnitelman, luomisenperusteella tämä lapsi on lahja. Jumala antaa lahja - jos sen vain ymmärtää. Uusi päivä - perheelle, uusi jäsen, uusi kansalainen, ja syntymäpäivä - sen viettäjä ilmaisee tietoisena kiitollisuuden Jumalalle. Siinä elämälle toimintamandaatti on, että voi muuttaa maailmaa - tehtäväkuva - toimenkuva - samanmielisenä elämänantajankassa, taistella hyvän uskon kilvoitusta, vihamielistä maailmaa vastaan. Vihamielisyys on elämänvoittavan - rakentavan elämän vastakohta. Ja elämänvoittava asia on - Jumalan lain päämäärä on rakkaus. Kun kaikki muu lakkaa - rakkaus jää.
Syntymäpäivästä voi alkaa elämään, tiedon lisäämisellä, nousta elämässä terveellä tavalla korkeuksiin, taivaallisen asuinpaikan siihen uuden fyysisen ruumiin elämään, kun se aika koittaa.
Eli syntymäpäivä on juhlapäivä, minkä vanhemmat voivat lahjoittaa - rakkauden kautta - yhtymällä - ja Jumalanmielen mukaan siittämällä uuden elämän alkuun.
Rakkaudessa siinnyt - Jumalan aivoituksen mukaan elämän saanut, Jumalan elämänhenki sieraimissa, pienen elämä on alusta lähtien Jumalan lahja aikaan, ja lapsi voi siitä kiittää vanhempiaan.
Syntymäpäivällä on siten suuri sanomallinen totuus olemassa Jumalan luomistyöstä. Hän katsoo luotua, ja näkee sen hyvänä.
Sitä ei voi saastaiseksi sanoa, ja tässä alkaa rakkaudenlahjan aika oppia elämänsäännöt ja isä, sekä äiti niitä opettaa - tuntemaan Jumala.
Jumalanmielenmukaiset elämänohjeet ovat kuin raami elämälle, ja sen lukeminen aikuisuuteen - on vastuu hetki - kun yhteiskuntakin odottaa tekojen - vastaavan elämänrakennetta - päämäärää.
Se on suuri yhteisön juhla - syntymäpäivä.
Ja kun näitä syntymäpäiviä on riittävästi - puhutaan sukupolvesta.
Sukupolven on aika luovuttaa se yhteiskunta, perhe - jne. jatkajalle, eli kaikessa puhutaan Jumalantyöstä ja terveestä hengestä, millä rakennetaan tämä huominen, josta seuraava jatkaa - eli sukupolvelta toiselle, ... siksi perhe on yhteiskunnan ydin.
Rakkaudessa isän ja äidin siittämä elämä - se saa elämälle terveen jatkumon, ..... se kannattaa käyttää terveellä tavalla.
Ja terve tapa - on opettaa tuntemaan Herra - se on sama - kuin aikuisuuden vastuu - lapsenusko jää - ja tulee tilalle halullisuus elää Jumalanmielenmukaan, samanmielisesti - siinä liitytään siihen valtakunnan kansalaisuuteen, kilvoittelemaan, jossa on lupaus iankaikkisen elämän armolahjasta ja näin se Henki - annetaan uuteen Taivaalliseen ruumiiseen Ylösnousemuksen kautta.
Tässä elämässä siinnytään Sanan siemenen kautta Kristuksessa.
Siemen - on Jumalan Sana. se siemen kylvetään elopeltoon ja se kuolee - tuottaa uuden sadon. -- elämälle.
Elämästä on kysymys - sieraimissa elämänhenki, sekä syntymä
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jeesus Kristus että ihmisen pitää olla hullu saatanan kanssa täällä
- Anonyymi
Elämänhenki sieraimissa, ja sen puhaltamisesta tulee 70- vuotta, eli elävä sieluni on matkannut tätä matkaa tähän asti.
Lähtökohta sielulleni on ollut koti - jossa ateismin kirkko, ....s.tanan kirkkon jäsenet eivät antaneet oppia ja tuntea - ei opetettu tuntemaan Herra.
Elämänantajan kohtaan - ei osattu opettaa, mikä se elämä on, kun on puhallettu elämä, joka saa aikaan minuuden ja sielun. Tästä jäin lapsuudessani vaille.
Meidän muutes, on hyvä tietää, että .s-tanan kirkko on tunnustautunut ateismin kirkoksi. Katsokaas lehden kirjoitettua tekstiä, kohta 9- missä he tulevat tunnustamaan olemassaolonsa, sekä sen, ketä he edustavat.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/dc3edca6-e5b9-4dce-85f1-3063b49aaa84
8. Puhdistus Saatanasta
Sodan edetessä Venäjältä on tullut lisää erikoisia selityksiä sen perusteille. Syksyllä uudeksi termiksi nousi desatanisointi. Natsien lisäksi Ukraina pitää siis Venäjän näkökulmasta puhdistaa Saatanasta.
– Uskon, että sotilaallisen erikoisoperaation jatkuessa on yhä kiireellisempää toteuttaa Ukrainan desatanisointi, maan turvallisuusneuvoston apulaissihteeri Aleksei Pavlov kommentoi venäläiselle aif.ru:lle lokakuussa.
Pavlovin mukaan ukrainalaiset natsitaistelijat ovat muun muassa käyttäneet Saatanan kirkon okkultistia symboleja univormuissaan.
!!! [ lukekaas tämä, sillä tässä ko. kirkko tulee juli, esille ] !!!!
Todellisuudessa Saatanan kirkko on kiistänyt väitteet ja huomauttanut, ettei heillä ole Ukrainassa paljon jäseniä.
Saatanan kirkon jäsenet eivät myöskään palvo paholaista. Satanismi on ateistinen elämänkatsomus ja eri asia kuin saatananpalvonta.
Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Laina päättyy ja laittakaas linkki talteen, kun palstalle tulee ateisti väittämään sitä, että ateismikirkkoa ei ole olemassa. Onhan se, kun tuovat näin itsensä julki.
Ateismikirkko on ja se on uskonnoltaan, tunnustukseltaan elämänkatsomus.
ts. he edustavat tätä, vaikka itsessään joku ikäänkuin väittäisi muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561832Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151348Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2091249Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65913
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60913TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18884- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61793Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126790