Sähkön hinta nousee selkeästi nyt...

Koskee erityisesti okt talo asujia ja mökkiläisiä....
7108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aurinkopaneelien ja tuulivoimaloiden hinnaton tullut sen verran alas ja sähkön hinta mennyt sen verran ylös, ettei mene enää kauan kun kaikki on irti verkosta ja ahneet sähköfirmat jäävät nuolemaan näppejään. Tietenkin sitten keksitään joku laki sen estämiseksi, sen verran taitaa hallituksessakin istua energialla rikastuvia...

Äänestä
  • Siihen on jo laki ja se laki on ollut käytössä jo useita vuosikymmeniä, silloin kun osa ihmisistä keksi että tuuligeneraattori tuottaa sähköä kotiin.

    Jos sinulla on talo verkossa kiinni, mutta tuotat ylimääräistä sähköä paneeleillasi, silloin joudut myymään sen ylimääräisen sähkön sähköyhtiöllesi alihintaan. Ellet suostu, niin valtio kyllä suostuttelee järjettömän suurella verolla.

    Jos taas sinulla on talo joka on verkossa kiinni, mutta tuotat alimäärän sähköä paneeleillasi, silloin joudut ostamaan sähköä ylihintaan sähköyhtiöltäsi. Ellet suostu, niin jälleen itket ja maksat.

    Jos taas sinulla on talo, joka ei ole verkossa kiinni, mutta on kuitenkin taajama-alueella, ja tuotat kaiken käyttämäsi sähkön, niin jälleen kerran sinulta otetaan se tuottamasi sähkö veroilla ulos, niin että oikeastaan alat haluta liittyä verkkoon ja heittää tuotantolaitteesi sähköyhtiön armoille.

    Lyhyesti sanottuna, jos itse tuotat sähköä omaan käyttöösi, lainsäätäjä ajattelee että silloin sinä käytät hyväksesi Suomalaista Aurinkoa tai Suomalaista tuulta, joka on muilta suomalaisilta pois, etkä käytä vain tuulta ja Aurinkoa sähköntuotantoon.

    Äänestä

Tuulivoimatehon arvoidaan nousevan lähivuosina 1000...1500 MW/vuosi
Olkiluoto tuonee suunnitellun 1600 MW

Vielä kun saisivat Hanhikiven 1200 MW Etelä-korealaisten rakentamana.
(EteläKorea rakensi arabeille "liian" nopeasti, henkilökunta kouluttamatta)

Äänestä

ja vielä pitää myydä väkisin 100 lasissa
sähköautoja.

5 ydinvoimalaa ei riitä tälle porukalle?
MITÄ hlvettiä.
Minne se sähkö menee?

Mitä voimaloissa tedään?

Äänestä
  • Joka koti on nykyään pullollaan kaikenlaista sähkövimpainta, ettei ole ihmekään jos kulutus on nopeasti moninkertaistunut. Luulisi hinnan laskeneen kun tarjontakin on moninkertaistunut, mutta sähkökartellissa se ei pädekään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joka koti on nykyään pullollaan kaikenlaista sähkövimpainta, ettei ole ihmekään jos kulutus on nopeasti moninkertaistunut. Luulisi hinnan laskeneen kun tarjontakin on moninkertaistunut, mutta sähkökartellissa se ei pädekään.

    ja sitä mukaa kun kansa haluaa
    eroon sähkölämmityksestä,
    EU kieltää kaiken muun - sen mihin halutaan siirtyä.



    Puunpoltto, turve, kaukolämpö,
    hajautettu ratkaisu....

    EU on virus, virhe ohjelmassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koskee erityisesti okt talo asujia ja mökkiläisiä....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu