Suomessa ei tarvita enää eduskuntavaaleja, eikä muitakaan

Anonyymi

Vaalien sijaan jatkossa riittäkööt gallubit. Kalliita vaalispektaakkeleja on turha järjestää, koska eihän niissä käy äänestämässäkään enää käytännössä kuin kokoomuksen kannattajat.

Otetaan esimerkiksi pääministeri, joka oli ehdottoman Nato-vastainen edellisten eduskuntavaalien aikaan. Vaihtoi kuitenkin mielipidettään kesken vaalikauden, ja osoittautui siten samanlaiseksi tuuliviiriksi kuin Suomen kansakin.

Eduskuntavaaleja ei pitäisikään siksi enää järjestää, koska äänestäjät äänestävät tuollaisia mielipidettään kansan mielipiteen mukaan vaihtavia henkilöitä. Jopa supersuosittu tasavallan presidenttikin on kääntänyt takkinsa, eli myös sen vaalin voi unohtaa.

Valitaan jatkossa kansanedustajat arpomalla ne työikäisistä kansalaisista. Silloin se porukka edustaa keskimäärin kansaa, kuten mielipidemittauksetkin. Väkisin kansanedustaksi ei pääsisi enää edes vaalirahan turvin, joka sekin vääristää kansanvaltaa. Edustamaan pääsisi vain sattumalta.

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        93
        1496
      2. Olivia Oras

        "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
        Kotimaiset julkkisjuorut
        92
        1285
      3. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        47
        901
      4. Sanoppa ihan rohkeasti

        Mun huonot puolet! En suutu…
        Ikävä
        95
        865
      5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        67
        846
      6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

        Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
        Sinkut
        164
        803
      7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

        MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
        Maailman menoa
        85
        769
      8. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        729
      9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

        Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
        Ikävä
        57
        697
      10. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        53
        638
      Aihe