Yhteisiä ominaisuuksia listaa pliis

Spagettihirviö-saunatonttu-menninkäinen ketju

vastaan

Luoja Jumala.

Mitä samoja ominaisuuksia on ateistien ykkösketjulla

jos vastaan asettuu elämän Luoja.
494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Deluusiot perustuvat todellisen maailman yksityiskohtiin. Siksi ihmismäinen Jahve eli Jumala eli Luoja sekä Saunatonttu ovat ihmisten deluusioita.

Lentävä Spagettihirviö sen sijaan ei ole kaksikylkisymmetrinen ja neliraajainen olento, kuten Jumala tai Saunatonttu vaan Hän on ihan ainutlaatuinen olento. Siksi Hän ei mitä todennäköisimmin ole deluusio vaan ihan todellinen olento 🤣

Äänestä
  • Ei, Raamatun Jumala on esiaviottoman lapsen isä ja Grillaan Hänet helvetin liekeissä kostoksi sodasta



    t. Avaaja

    Äänestä

kaksi poistoa , luuletko että pääset kristittyjen rasmuksesta muuta kun kuolemani teidät vapauttaa 🤣

Äänestä

Ei siinä ole minkäänlaista vastaanasettelua. Ketju on pikemminkin Spagettihirviö-saunatonttu-menninkäinen-luojajumala.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Spagettihirviö-saunatonttu-menninkäinen ketju

vastaan

Luoja Jumala.

Mitä samoja ominaisuuksia on ateistien ykkösketjulla

jos vastaan asettuu elämän Luoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu