joka kuukausi tai saa karenssin? Hieman jäänyt epäselväksi tämä. Jos näin niin sehän tarkoittaa vain, että ilmainen orjatyövoima loppuu kun päätyvät karenssiin ja loppuu myös kuntouttava. Näin käy tässäkin työttömien tulevaisuuden tuhoamiskokeilussa.
Jos olet kuntouttavassa onko silloinkin tehtävä 1-4 hakemusta...
6
144
Vastaukset
- Anonyymi
miksi 1-4 kun oikeastikin se on 0-4 hakemusta. Varmaankin he joille annetaan 0 (nolla) hakemuksen velvoite ovat aidostikin työkyvyttömiä. Odottavat pääsyä työkyvyttömyyseläkkeelle jos vakuutusyhtiö päästää. Sairauspäivärahat on loppuun käytetty ja yhteiskunta tarjoaa turvaksi työttömyyspäivärahan. Heitä on pitkäaikaistyöttömissä paljon.
- Anonyymi
Kysytään sitten onko kuntouttavassa työssä olevien hakuvelvollisuus puhdas 0? Sipilän pakkohaussahan näin oli.
Kävisi järkeen ainakin niiden kohdalla, joiden työpanoksen saa käyttöön 9 eurolla ilmaisorjia käyttäville tahoille, koska palkanmaksu halua ei vaan ole. Ehkä tämmöstä voi olla tässä takana.
Loput sitten pakkohaku päälle ja sitä myöten karenssiin ja osa ei enää koskaan palaa töihin eikä muihinkaan toimenpiteisiin. Tämän tien kävin itsekki läpi.En niinkään pitkäaikaistyöttömänä,mutta loppuun käytettyjen saikkujen jälkeen anssille ja siitä tk-eläkkeelle.
- Anonyymi
Ainakin jos on karenssissa niin karenssiin katkaisee jos osallistuu kuntouttavaan toimintaa tai työharjoitteluun .
- Anonyymi
voit tehdä ja lähettää vaikka 10 työhakemusta viikossa. Naps. Naps. Naps. Sitä rataa. Naps.Naps. Naps. Aina paremmin työnsaanti natsaa kohdalle kun hoitaa työnhakuansa tosissansa faktapohjalta. Miksi sluibailla ja tyytyä tekemään vain minimivaatimus.. Koulussakin pärjäävät omatoimiset jotka tekevät paljon enemmän kuin vain opettajan antamat kotiläksyt. Sluibailijoille koittaa kova ajat.
- Anonyymi
Minä voin vastata siihen koska suurin osa nykytyöpaikoista maksaa liian vähän palkkaa jotta työssäkäynti kannattaisi on parempi pysyä työn ulkopuolella ja tehdä pimeetä työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2335111Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194151- 583753
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363609- 513490
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413205Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202586Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv42397- 232386
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo592377