jota Suomi ja Ruotsi osoittaa Turkkia kohtaan kun täällä pidetään Ruotsin ja Suomen liittymistä itsestäänselvyytenä ja Turkki nähdään vain pienenä hidasteena joka kyllä taputellaan myötämieliseksi. "Kunhan hieman neuvottelemme Erdoganin kanssa niin kyllä se kiukku siitä hellittää". Mitäpä jos Erdogan sanoo, että minä olen tosissani ja Turkki ei puolla teidän hakemuksianne. Pääseekö Haavistolta pieru siinä tilanteessa (tosin matala suhina kun ryppynaru on löysällä).
Erdogan loukkaantuu tuollaisesta ylimielisyydestä
Anonyymi
966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko sinulla jotain islamistidiktaattorin loukkaantumista vastaan?
Hassua, miten nopeasti Erdoganista tuli Suomi24-persujen uusi idoli, vaikka mies on ilmoittanut päätavoitteekseen luoda Turkista Ottomaani-imperiumin kaltainen islamilainen suurvalta.
Tässä tilanteessa olisi todellakin aika alkaa edistämään EU:n yhteistä puolustusliittoa. Kaikki EU-maat eroamaan Natosta ja siirtymään tähän uuteen, pelkästään Euroopan yhteiseen puolustusliittoon. Amerikka voisi sitten päättää, haluaako se olla yhdessä Turkin kanssa vai tuleeko mukaan.Muita ei sitten huolita. Eikö Italia pitänyt aika voimakkaan puheenvuoron asian tiimoilta.
Erdogan joutuu päättämään ajaako hän Naton etua vai omaa asiaansa. Mikä se jälkimmäinen sitten onkin. Fakta nimittäin on, että Nato ei ole pitkään aikaan saanut hakemuksia jäsenyyden ehdot yhtä hyvin täyttäviltä mailta. Me olimme turvallisuuden tuottajia, emmekä kuluttajia.
Suomen ja Ruotsin jäsenyys täyttäisi aukon Naton pohjoisessa puolustuksessa. Natossa ei äänestetä, siellä joutuu perustelemaan kantansa. Siinä olisikin selittämistä , miksi valtioi vastustaa 1) kahden kelpoisuusehdot täyttävän valtion jäsenyyttä ja 2) Naton pohjoisen puolustuksen vahvistumista.
Suomi menee Natoon että heilahtaa jo heinäkuussa. Bäckmanin on jälleen petyttävä raskaasti, kun kaikki tulee vielä Venäjän romahduksen lisäksi.
Ihme sensuuri täällä taas päällä, ihan asiallista viestiä ei saa perille.
Sanotaan Erdolle, että eikö täällä ole jo tarpeeksi sianlihantuottajien tulotasoa pudotettu ja sikatiloja lakkautettu , jotta muslit voivat olla puolestaan vähän armollisia Suamelle?
Kuten Viron entinen Presidentti sanoi, Suomen olisi hyvä opetella hieman nöyryyttä.
Siitä olen samaa mieltä. Myös EU:n suhteissa näihin isoihin maihin nöyryys ei olisi pahitteeksi, eikä varsinkaan jonkinlainen arvostus, vaikka maat eivät toimikaan samalla tavalla kuin Eurooppa. Amerikassakin on omat puutteensa, mutta emme koko aikaa ole huutamassa Amerikkaan ihmisoikeusperiaatteita ja muita yleviä Eurooppalaisia periaatteita.