Tyhmyys ja hölmöys

Tosiviisas tutkijatar

Voitteko - ystävällisesti - kertoa minulle määritelmät noiden kahden asian eroista/ yhtäläisyyksistä!!?

Miten ne menevät noin maailmanlaajuisessa mittakaavassa tai jossain muussa kaavassa tai mitassa!!?

Olen kiitollinen jostakin!?

17

918

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hartte-Vainaa

      Tyhmyys ja hölmöys ovat sukua keskenään. Karkeasti nämä asiat voi erottaa toisistaan näin: tyhmä toistaa aina virheensä mutta hölmö onnistuu tekemään uuden, vielä pahemman virheen. Hölmö ei siis osaa toistaa virhettään, tyhmä osaa...

      Viimeisimpien tutkimusten mukaan maailman ihmisistä 67% on tyhmiä, 32% hölmöjä ja 1% jotain muuta, esimerkiksi ääliöitä, älykääpiöitä, tolloja tai aivokuolleita. Koska itse en tunne olevani sen enempää tyhmä kuin hölmökään niin kuulunen tuohon viimeiseen kategoriaan...

      • Tosi viisas tutkijatar

        Onnea ja menestystä - selvästi kuulutte samaan eliittiin kanssani.

        En osaa toistaa mitään viisasta, en onnistu tekemään mitään uutta, joten selvästi kuulun 1% laatujoukkoon!

        Olenpa kiitollinen tästä tutkimustuloksestani!!


      • Anonyymi

        Tunne saattaa olla epätieteellistä tai virhemarginaalia.


    • Anonyymi

      Tyhmä on hölmöä tyhmempi. Hölmöydessä voi olla jopa jotain positiivista, tyhmyydestä ei

    • Anonyymi

      tyhmyys viittaa yleiseen älyn puutteeseen. Tyhmyys on yksilön vallitseva olotila. Hölmöys enempikin viittaa yksittäisiin juttuihin ja tekoihin ja valintoihin missä töpeksii tai toimii epärationaalisesti. Fiksu voi hölmöillä mutta fiksu ei ole välttämättä tyhmä

    • Anonyymi

      Tyhmyys on puuduttavaa

      Hölmöys on yksivakaista pinnallisuutta

    • Anonyymi

      Tyhmä ei hölmöile eikä hölmö ole tyhmä. Hölmö oppii mutta tyhmä ei.

    • Anonyymi

      Tahmaus tapahtuu jos hölkkäyksessä astuu purukumin päälle.

      T. lukihäröinen

    • Anonyymi

      Tyhmyys on tietämättömyyttä. Hölmöyttä on kahdenlaista jo täällä mainittua hölmöilyä eli tekee hölmöjä asioita ja sitten sellaista hömelyyttä eli on hieman yksinkertainen.

    • hölmöys on tyhmyyden pikku-sisko tai veli. typeryys kai kaksoset jotka on yhtä tyhmiä.

      • Anonyymi

        Olen yksönen, mahtaneeko tuhnaista heti, miten


      • Anonyymi

        Olenn transihminen, loikkailen hölmöyden ja tyhmyyden VÄLIIN!


    • Anonyymi

      Kerron nyt yhden asian joka on tämä;
      tyhmiä ja hölmöjä ihmisiä eikä tolloja ja älyllisesti kehitysvammaisia saa kiusata koska jos ihmisen aivokapasiteetti ei toimi niin on todella ilkeää ja tyhmää kiusata sellaista ihmistä.

      Itseni älytaso on kummallinen eli voin olla yksinkertaisen tollo, tyhmä mutta myös älykäs (esim osaan hahmottaa hyvin laajoja kokonaisuuksia esim politiikassa ja löytyy myös loogisuuttakin).

      Mua itseäni loukkaa ne kommentit jos naureskelee joku &moittii meitä jotka olemme tyhmiä. Se on erittäin loukkaavaa. Viimeksi sain kokea sellaista noin viikko sitten.

      • Anonyymi

        Politiikka on kyllä pölhöjen kulttuuria.


    • Anonyymi

      hölmöksi ja tyhmäksi tai tolvanaksi nimittely on useimmiten
      tunneilmaisu toisen ihmisen tekemiseen tai toiseen ihmiseen itseensä.
      Siis negatiivisessa mielessä. Usein itseänsäkin tulee nimetettyä hölmöksi.
      Ja syystä. Kaupan kassajonossa huomaa että rahapussi jäi kotiin, Tyhmä mikä tyhmä.

      Älykäs yliopiston professori töpeksii ja ajaa viinakännissä teslansa ojaan niin voi hyvinkin sanoa. "Miten voi ollakin tyhmä ja hölmö professori. Menikö opiskelut hukkaan "

      Tai A"la Carte ravintolan pomo huutaa naama punaisena "tyhmä tolvana idiot kokki" : Siitä huomatuksesta kokilla palaa käämit lopullisesti, Lyö lihanuijan tiskiin ja täräyttää pomolle suorat sanat, "Otan loparit, Paista ite lihapullasi . Mailman typerin ääliö pösilö pomo olet. Adios tämä kaveri lähtee nyt. Huitsin nevadaan"
      tv. Hölmö pieni minä

      • Anonyymi

        Tesla on tyhmyyden merkki.


    • Tyhmä on mielestäni negatiivinen, ilkeämielinen, virheitä toistava ihminen. Hölmö taas mahdollisesti ihan hyvä ihminen joka tekee virheitä ja ns "hölmöjä juttuja" muttei ole sillä lailla tyhmä että toistaisi niitä ja olisi paha.

      Ihmisistä varmasti 50pros on tyhmiä, välinpitämättömiä minä-ihmisiä. Sit 20 pros ihan hyviä ihmisiä. 10 pros fiksuja ja muita ajattelevia. 20 pros tyhmiä, rikollisia ja psykopaatteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      59
      5921
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4785
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      43
      2106
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1469
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe