Dale Carnegien sanoin:
Kuka tahansa toope osaa kritisoida, tuomita ja valittaa - ja niin useimmat toopet tekevätkin.
Kuka tahansa toope osaa kritisoida, tuomita ja valittaa - ja niin useimmat toopet tekevätkin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Dalen hyviä ajatuksia löytyy tuosta..
https://www.youtube.com/watch?v=WTDEkgYbmk0
Tänne palstalle on ainakin kerääntynyt useampi
Kaiken maailman törpötkin ne luulee olevansa vaikka mitä.
Mutta ei ne oo ku hemmetinmoisia sössöjä vaan..
Kyllä pitää hävetä aina ku molon kuva lehdes tipunkeltainen paita päällä, ja aina alla joku hävettävä juttu vielä
Pitäisikö sinunkin koettaa keskittyä asioihin, ihmisten sijaan, voisit itsekin päästä joskus asiasi kanssa esille.
Sinun taas on parasta olla tuomatta mitään asiaa esille.
Minä saan ystäviä, menestystä ja vaikutusvaltaa ihan omilla opeilla, ilman Carnegien perseennuolentaideologiaa.
Kritisointia kunnanhallituksen syömingeistä ja juomingeista ei nyt tällä kaudella taida kuulua ?
Niin vaikka ovat ihan vierailla paikkakunnilla hoitamassa Ilmajoen asioita?
Juuri tämä mietityttää.
Se on vaan niin, että kotokulmilla ei päättäjät pysy paikalla, siksi pitää mennä riittävän kauas.
Ne käytöstavat nääs puuttuu.
Onko pakko olla toope, eikö älymystö valita mistään enää? Edes siitä että taas ne toopet valittavat 😁
Ilmajoen ongelma taitaa olla se, että teiltä puuttuu älymystö.
Keskinkertaisuuksia kun aletaan pitämään älykkäinä, joudutaan tilanteeseen, jossa vajaalla tiedolla ja taidolla tehdään päätöksiä, joihin tarvittaisiin näkemystä tulevaisuuteen.
Olen varma, että Ilmajoki-niminen kunta on pyyhitty kuntakartasta pois 10-vuoden kuluessa.
Tämä on yleinen käsitys.
Olisko mahdollista valita ainakin kuntien ja kuntayhtymien yhteisiin luottamuselimiin sellaisia edustajia, joilla on vähintään hyvä yhteistyökyky ja normaalit käytöstavat. ..
Kuntalaiset päätää vaaleissa, eniten luottamusta saaneet valitaan näihin tehtäviin yleensä.
Kuntalaisten äänestyksessä antamia ääniä on kunnioitettava, vaikka se siellä sivukatsomossa joskus pahalta tuntuisi, kuntalaiset ei koskaan äänestä väärin.
Monesti huomaa, että tuli äänestettyä väärin, suurinta älämölöä pitävät ei aina ole niitä yhteistyökykyisimpiä. Luottamus pitää ansaita muulla kuin melskaamalla ja mollaamalla.
Sehän on ihan luonnollista että toisinaan vaihtaa puoluetta, ehdokasta jne. Muutenhan sinne valittaisiin aina samat.
Mielenkiintoinen havainto tuosta mollaamisesta on ainakin se kun edellisen tarkastuslautakunnan puheenjohtajaa mollaattiin niin se oli kuitenkin kuntavaalien suurin nousija. Ne jotka eniten mollasi, hävisivät rumasti.
Uudet jaot?
https://vaalit.yle.fi/kv2021/fi/regions/10/municipalities/145
Ei tunnu kovin sivistyneeltä hänkään.
Kannattaisiko sinun lähteä itse ehdokkaaksi vaaleihin? Sivistynyt ja älykäs kun olet, saisit varmaan laajaa kannatusta🤔
Mekan, tsksityrittät
Vakuutus ym.
Heistä huoli ilmoitus
Mela on linjalla selitä. Minkalaista on huoli ilmoitus asunnossa Pyhäjärvi pyhäsalmi
Sama