"Kahdenkymmenvuoden diplomaattiurani aikana olen nähnyt monenlaisia käänteitä ulkopolitiikassamme, mutta en koskaan ole ollut niin häpeissäni maastani kuin olin 24. päivä helmikuuta tänä vuonna".
https://alfatvuutiset.fi/korkea-arvoinen-venalaisdiplomaatti-eroaa-en-ole-koskaan-havennyt-maatani-niin-paljon/
Ne, jotka synnyttivät tämän sodan haluavat vain yhtä asiaa – olla vallassa ikuisesti, elää mauttomissa ja pompööseissä palatseissansa, purjehtia jahdeillaan, joiden tonnisto vetää vertoja koko Venäjän merivoimille, nauttia rajoittamattomasta vallasta ja täydestä koskemattomuudesta. Saavuttaakseen tämän he ovat valmiita uhraamaan niin monta henkeä kuin se vaatiikaan. Tuhansia venäläisiä ja ukrainalaisia on kuollut vain tämän takia.
-Totean mielipahalla, että näiden kahdenkymmenen vuoden aikana valheiden ja ammattitaidottomuuden määrä Venäjän ulkoministeriössä on vain kasvanut.
https://alfatvuutiset.fi/korkea-arvoinen-venalaisdiplomaatti-eroaa-en-ole-koskaan-havennyt-maatani-niin-paljon/
Ne, jotka synnyttivät tämän sodan haluavat vain yhtä asiaa – olla vallassa ikuisesti, elää mauttomissa ja pompööseissä palatseissansa, purjehtia jahdeillaan, joiden tonnisto vetää vertoja koko Venäjän merivoimille, nauttia rajoittamattomasta vallasta ja täydestä koskemattomuudesta. Saavuttaakseen tämän he ovat valmiita uhraamaan niin monta henkeä kuin se vaatiikaan. Tuhansia venäläisiä ja ukrainalaisia on kuollut vain tämän takia.
-Totean mielipahalla, että näiden kahdenkymmenen vuoden aikana valheiden ja ammattitaidottomuuden määrä Venäjän ulkoministeriössä on vain kasvanut.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei kai kukaan halua toimia diplomaattina maalle, jossa vauvanraiskaus on hyväksyttyjen tekojen joukossa.
Ei pelkästään hyväksyttyjen, vaan jopa palkittavien.
Ei muuten taida olla.
Niin sitä luulisi. Vaan eipä ole tuominnut Venäjä pedofiliaan syyllistyneitä sotilaitaan, vaikka osa levittänyt teoistaan videoita ja kuvia nettiin, mikä tekee teosta entisä tuomittavamman.
Osa Venäläisistä jopa palkittu kunnianimityksillä, vaikka ovat raiskanneet useita pieniä lapsia.
En ota tuohon kantaa. Mutta ei ainakaan venäjän sisällä tuo ole mitenkään sallittua tehdä toisille venäläisille lapsille.
Maassa maan tavalla.
Jos lastenraiskaajia palkitaan kunniamiteleilla, niin kyllähän se kertoo kyseisen maan moraalisista arvoista kaiken mitä ikinä tarvitsee tietää. Venäläiset ovat raakalaismaisia barbaareja, joilla ei ole mitään moraalia eikä sivistystä. Ovat täysin kaiken inhimillisen ulkopuolella. Ei voi edes verrata eläimiin, koska se olisi loukkaus eläimiä kohtaan.
Kauankohan Boris Bondarev, luulee vielä olevansa hengissä ?
Parempi kuolla kuin joutua asumaan Venäjällä?
Selkärankainen mies, kun ei tuota vaihtoehtoa liikaa murehtinut.
Kaveri taitaa puhua totta ja sehän ei Venäjällä sovi.
Varmasti puhuu. Kyllä tuntemiani Suomessa asuvia venäläisiä hävettää raiskaukset, varastelu ja sota ylipäätänsä. Kertoivat, etteivät enää ikinä palaa Venäjälle.
Varmaan CIA:n agentti...
Ai, siksikö kun arvostaa ihmiselämää ja oikeudenmukaisuutta?
Kopioitu toisesta asiaa kokevsta uutisesta:
"Venäjän ulkoministeriön hän sanoo edustavan nykyisin diplomatian sijasta sodanlietsontaa, valheita ja vihaa."
Pieni lisäys tuohon:
" ... edustavan nykyisin diplomatian sijasta sodanlietsontaa ja sonnanlietsontaa, valheita ja vihaa."
Valitettavasti vain lienee varmaa, ettei Venäjän kansa saa tästäkään erosta kuulla mitään. Tai ei ainakaan mitään, millä on totuuden kanssa mitään tekemistä.
Yksittäinen eroamistapaus ja sen julkilausutut motiivit eivät välttämättä todista mitään, mutta kyllä tuo nyt muuhun saamaani tietoon sopii hyvin. Venäjällähän ei kansalaiset saa tietoa länsimaisista lähteistä kovinkaan vapaasti, mutta diplomaatti saa helpostikin.
Jos yksittäinen suomalainen sotilas sortuisi raiskaamaan jossain ulkomaan komennuksella, niin olisihan se paheksuttavaa, mutta samalla olisi melko varmaa, että sotilas siirrettäisiin pois tehtävästään ja ehkä vielä tuomittaisiinkin. Häviettävää olisi, jos tuollainen olisikin sitten yleistä ja esimiesten hyväksymää tai peräti kehottamaa. Niin en yhtään ihmettele, jos venäläisiä alkaa hävettämään, kun he saavat tasapuolista tietoa.
Toivottavasti kyseinen diplomaatti on muistanut tehdä testamenttinsa valmiiksi. Hän tulee hyvin pian sairastumaan oudosta myrkystä tai putoamaan ikkunasta, tai sitten hän tappaa mystisessä itsemurhassa koko perheensä ja itsensä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kuolleiden-putin-kriitikoiden-lista-on-pitka-useimmat-on-myrkytetty-tai-ammuttu/6931294
https://www.verkkouutiset.fi/a/jo-kuusi-venalaista-oligarkkia-on-kuollut-oudoissa-itsemurhissa-tana-vuonna/#3c8e8f60
Siinä sen näkee mikä tuo naapuri on. On se koko ajan tiedetty, ollaan vaan unohdettu sinisilmäisyydessämme vanha totuus.
Sääliksi käy ukrainan vanhuksetkin, jotka ovat sotia kokeneet, ja nyt sitten veljet tulevat ja iskevät kodin mäsäksi ja tekevät kaikkea muuta pahaa.
Puhumattakaan muut viattomat, lapset, naiset ja miehet.
Miten ihmiskunnassa voi olla yksi tuommoinen kansakunta, joka eroaa kaikista noin paljon?
Jokaisen venäläisen virkamiehen, sotilaan, poliisin ja diplomaatin pitäisi erota. Ja tietysti koko miljoonapäisen Putinia suojelevan kansalliskaartin.