L-S.
Sen lisäksi, että Lapuan kaupunki joutuu etsimään uudet ihmiset teknisen johtajan ja kaupungingeodeetin virkoihin, auki tullee nyt myös kulttuuripäällikön virka: Nykyinen viranhaltija Susanna Mäki-Oversteyns on ilmoittanut eroavansa tehtävästä kesäkuun 1. päivästä lukien.
Sen lisäksi, että Lapuan kaupunki joutuu etsimään uudet ihmiset teknisen johtajan ja kaupungingeodeetin virkoihin, auki tullee nyt myös kulttuuripäällikön virka: Nykyinen viranhaltija Susanna Mäki-Oversteyns on ilmoittanut eroavansa tehtävästä kesäkuun 1. päivästä lukien.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaksi kuntalaista vaihtoi kuulumisia: - Sekin sitten pääsi toivomaansa lepoon. Hä ? , kysyi toinen, mikä sille tuli ? Eikun se pääsi kunnalle töihin.
Kaksi naista keskusteli millainen on ihanneaviomies. Toinen kertoi, että ehdottomasti kunnan virkamies. Toinen kysyi tietysti syytä moiseen ja toinen vastasi, että hän ei ole koskaan kotiin tullessaan töistä väsynyt ja hän on jo lukenut päivän lehden.
Kaksi naista myös keskusteli minkälaisen miehen ottavat. Toinen sanoi ottavansa kunnan virkamiehen, toinen kysyi miksi, vastaus oli, että he tekevät kaikki kahteen kertaan ja oikein hitaasti.
Ihmiset nyt vaan vaihtaa nykypäivänä työpaikkoja. Ei enää olla samassa virassa 40 vuotta aina eläkeikään asti. Ja hyvä niin!
Joo-o, aina on joku uusi kyky opetettavana, parin vuoden päästä häipyy. Ei hyvä.
Vähän työtä vähän palkkaa. Ahkerat ja työteliäät lähtee muualle.
taitaa useamman lähdön syynä olla lähtijän suuruuden kuvitelmat ja täyspäinen kusipäisyys
Minnekäs S M-O on lähdössä ?
Luulen, että luottamushenkilöt istuu päivät pitkät johtavien virkamiesten vaivoina, kun niillä ei oo muuta tekemistä. Liikaa päällystakkeja, ei työrauhaa. Nämä samat luottamushenkilöt kun "tietävät kaiken ". Niin kauan kun tämä kulttuuri jatkuu niin väki vaihtuu.
Niinhän sinä luulet, mutta tiedätkö asian olevan näin.
Ainakin yhden kaupunginjohtajan ne savustivat sillä tavalla. Latva-Rasku taisi olla niin kova luu, että hänelle ne saaneet mitään. Tekivät viisasti liittoutuivat Pakun kanssa.
Niin Kokoomuksen Tupu Hupu ja Lupu