Kuoletushoito onnistunut.

Anonyymi

Iltasanomat kirjoitti kuolemien suomessa lisääntyneen, arvellen, voi olla, että kaikkea osatekijöitä ei välttämättä pystytä avaamaan. Kuolleiden määrä on jo ennen Koronaa suomessa kasvanut.
No tästä päätellen, maamme surkeat terveydenhoitomenetelmät ovat tuottaneet toivotun tuloksen. Että hallitus riemuitsee tietäessään, tavoitteellisten säästöjen terveydenhoidossa onnistuneen, näin hyvin.
Säästöjä kertyy takuuvarmasti lisää kun, hoitajien palkkoja ei nosteta sille tasolle, millä suomen kansalaiset voidaan hoitaa hyvin.
Kun suhtautuminen iäkkäisiin kansalaisiin maassa on varrannollinen, jäte ongelmaan, hoitajien irtisanoutumisuhka ei ole ihme.

6

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä ne palkatkaan aina vaikuta siihen, hoidetaanko hyvin vai ei.
      Priorisointi on yksi tekijä terveydenhoidossa, eli katsovat ketää hoidetaan ja ketää ei.
      Kun ihminen ei enää tuota yhteiskunnalle rahaa, niin miksi sellaista hoitamaan, tulee kalliiksi. Tuollainen tuntuu olevan ajatus- ja asennenäkökulma nykyään.

      Huonolle hoidolle tai hoidotta jäävät vanhukset, eläkeläiset, alkoholi- ja mt-ongelmaiset.
      Kukaan heistä ei ole kuitenkaan yhtään huonompi muita. Jokaisen tulisi saada tarvitsemansa apu ja hoito.

      • Anonyymi

        Iltasanomat olisi voinut herätä aiemmin uutisoimaan. Koronakuolleet lisääntyivät pitkään alkuvuodesta lukien, mutta ovat nyt kääntyneet selvään laskuun. Pitkään oli tilanne, että kuolemia tuli noin 200 ja kerran jopa yli 300 viikossa, mutta nyt noin 120.


    • Anonyymi

      Suomen väkiluku on suurempi kuin koskaan ennen. Kuolemat tietysti lisääntyvät vastaavasti, koska jokainen kuolee.

    • Anonyymi

      Ajatella, meitä suomalaisia on alle kymmenen miljoonaa, joissakin suurkaupungeissa ulkomailla on lähes yhtä paljon ihmisiä. Jos Venäjä hyökkää Suomeen, niin kansamme väkiluku voi pudota vähintään puolella! Passiivinen eutanasia on jo käytössä kunnallisessa hoidossa, eli jos vanhus ei itse pysty syömään ja juomaan, niin muutaman kuukauden päästä hän on laihtunut kuten keskitysleireillä olevat ja kupsahtaa sitten viimeisellä viikolla, kun raahaillaan ambulanssissa sinne ja tänne käyväväpedille virumaan. Eräskin vanhus laihtui vuodessa kunnallisen hoidon alettua hänen kotonaan yli 10 kiloa ja vielä henki pihisee, vaikka painoa on noin 40 kiloa ja ihannepaino olisi 58 kiloa. Tämä on sitä kuolettamista, josta päättäjät ja toteuttajat joutuvat kerran Jumalan valtaistuimen edessä vastaamaan, sillä "mitä te olette tehneet yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette tehneet Minulle", sanoi kaiken elämän luoja ja ylläpitäjä Kristus.

    • Anonyymi

      Haittapuolena asiassa on se, kun kaikki tapahtuu niin hitaasti, ihminen joutuu kitumaan, menee hitaasti, pikkuhiljaa huonompaan ja huonompaan kuntoon.

      Äkkilähtö nopeasti olisi helpompi vaihtoehto, ei tietenkään itse toteutettuna, sitä en tässä tarkoita.
      Mutta voisi olla vaihtoehtoja, hoidetaan tai sitten vaikka se viimeinen piikki, niin ei enää tarvitse miettiä hoito-ongelmia.
      Ei kenestäkään ole kivaa kituakaan hitaasti tiensä päähän.

    • Anonyymi

      Asia on todella valava. Vanhusten hoitoa on laiminlyöty vuosia ja kaikenlaiset koijarit siellä edesauttavat pahoinvointia ja kuolemia. Korona teki suurelle osalle suomalaisia hoitovelkaa, jonka kuittaaminen on nyt taas jäänyt. Tahtotila puuttuu.

      Oma kokemukseni on, että eläkeikään siirtyminen tekee melkoisen kuprun perusterveydenhoitoon pääsyyn. Ikääntyneiden hoitaja kyllä haastattelee ja kartoittaa vikoja, mutta siihen se sitten jääkin. Itselleni sanottiin "hanki auto" kun yritin päästä syrjäseudulla koronarokotukseen. Yli 65-vuotiaat on ihan soromnoo tälle yhteiskunnalle. Oman kunnan terkkari tekee jatkuvasti vääriä hoitopäätöksiä ja nimenomaan hoidotta jättämistä, kohteena ikääntynyt väestö.
      Joko lääkitään liikaa ja väärin tai sitten ohitetaan selvät oireet. Liian moni jää ypöyksin ja itsehoidolla pärjäämään, syrjäseutujen asukit ovat pulassa nyt ja jatkossa. Pienellä eläkkeellä ei mällätä eikä ostella palveluja, edes senioritaloihin ei mielellään huolita vähävaraisia.
      Surullista katsottavaa.
      Niin kauan kun kintut vielä kuljettaa, paras on liikkua ja lähteä karkuun kun sote-henkilöt lähestyvät. Mikä maa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10822
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6176
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      162
      5502
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      52
      5353
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      69
      4326
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      114
      4242
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3791
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3466
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      76
      3057
    Aihe