Miksi ei hommata taisteludroneja?

Uusi Suomi sivuston mukaan Suomi ei aio ostaa armeijalle taisteludroneja. Tämä on katastrofi. Niillä on ollut tuolla Ukrainassa valtava teho. Halpoja ja tehokkaita. Ei vaan hyvä kelpaa.

Mikä näitä meidän päättäjiä ja armeijan herroja vaivaa kun jo maallikkokin näkee että niillä tehdään valtavaa tuhoa viholliselle? Joku on ehdottanut sitä että ostettaisiin näitä härpäkkeitä Turkilta natoon pääsymme hyväksyntää vastaan. Hyvä ajatus.
1784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suoessa tarkka mies haulikolla vastassa ..

Äänestä

Niillä on tuolla Ukrainassa tehoa isolta osin vastustajan totaalisen tollouden takia.

Äänestä

Suomin jo hyvin varustaunut kuulemma. Meillä on noin kymmenen it-ohjusta.

Äänestä

Sandaali-hallitus ottanut valllan, tai santarmi-hallitus.

Ottanut vallan pois kansalta.

Äänestä

Sota ulkoistettava kyborgi- tekoälykoneille..kuten Terminaattorissa..!

Äänestä

Lapsi on terve, kun se leikkii leluilla.

Vielä halvemmaksi tulee sopia asiat keskustelemalla. Ei maksa mitään.

Eikö siis riitä äly? Kysymys esitetty oikeiston sotahulluille.

Äänestä
  • Ukraina on moneen kertaan yrittänyt tota keskustelua mut ei vaan tärppää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukraina on moneen kertaan yrittänyt tota keskustelua mut ei vaan tärppää.

    Kerjäsikö liian pitkään verta nenästään? Ainakin saakelin korruptoitunut maa se on perinteisesti ollut, eli oikeiston hallinnassa. Suomestakin tulisi vastaava, jos täällä päsmäröisi pelkästään kokoomus ja persut.

    Äänestä

Hallitus elää vielä 40-lukua ja hankki sen mukaisia välineitä parillakymmenellä mijardilla.
80 vuoden kuluttua saadaan tämänhetkistä tekniikkaa.

Äänestä

Sanoin heti hävittäjäkauppojen alettua että Droneja kannattaisi hommata olisi jättänyt muutaman f35 pois olisi saatu monen monta dronea jotka ovat taisteluiden silmät erittäin tärkeitä tiedustelussa ja yllätys iskuissa Suomi Ns asiantuntijat toki saavat hyvää oppia Ukrainasta mutta jos pää ei anna myöden vaan takoo sitä karjalan mäntyihin

Äänestä
  • Ihminen joka ei osaa omaa äidinkieltään kirjoittaa tuskin on kovinkaan pätevä antamaan lausuntoja maanpuolustusvälineistön hankinnasta.

    Äänestä

Tuohan voisi olla ratkaisu Turkki-ongelmaankin. Ostetaan Turkilta sadalla miljoonalla droneja, jos Turkki hyväksyy Suomen Natoon. Turkin dronethan on kokeiltu juuri oikeaa vihollista vastaan Ukrainassa.

Äänestä

Tiedusteludronet on ihan välttämättömyys jokaiselle armeijalle.Hävottäjiin kyllä hassataan kymmenet miljardit

Äänestä
  • Kuulumalla Venäjään saisimme maanpuolustuspalvelut ilmaiseksi.

    Äänestä

Kyllä nuo droonit ovat osoittaneet tehokuutensa ja muuttaneet taistelukentän pelisääntöjä.

Armenian ja Azerbaitsanin sodasta olisi pitänyt jo havaita niiden tehokkuus. Armenia joka vahvan panssari ja tykistöaseen takia hallitsi aikaisempaa maiden yhteen ottoa oli drooneja vastaan aseeton. Huomattavaa, että Armenian armeijan kalusto ja prosessit olivat lähellä Suomen toimintatapaa.

Droonien vahvuus on, että tutkat tulkitsevat ne linnuiksi, siksi ne pääsevät yllättämään vihollisen.

Äänestä

Droneja on ja niitä saadaan lisää tarvittaessa. Aina uusia malleja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uusi Suomi sivuston mukaan Suomi ei aio ostaa armeijalle taisteludroneja. Tämä on katastrofi. Niillä on ollut tuolla Ukrainassa valtava teho. Halpoja ja tehokkaita. Ei vaan hyvä kelpaa.

Mikä näitä meidän päättäjiä ja armeijan herroja vaivaa kun jo maallikkokin näkee että niillä tehdään valtavaa tuhoa viholliselle? Joku on ehdottanut sitä että ostettaisiin näitä härpäkkeitä Turkilta natoon pääsymme hyväksyntää vastaan. Hyvä ajatus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu