Teslan osake on romahtanut muuttamassa viikossa 50%.
Arvata vaan saattaa miten paljon romahdukseen on vaikuttanut Elon Muskin kikkelin esittely lentoemännälle.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/teslan-osake-romahtanut-lahes-50-prosenttia-muutamassa-viikossa-analyytikon-mukaan-tilanne-on-pelottava-moni-yksityishenkilo-on-ostanut-velalla/f80dfcc0-80e6-4ddb-9ae6-7dafaf9f0c9c
Arvata vaan saattaa miten paljon romahdukseen on vaikuttanut Elon Muskin kikkelin esittely lentoemännälle.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/teslan-osake-romahtanut-lahes-50-prosenttia-muutamassa-viikossa-analyytikon-mukaan-tilanne-on-pelottava-moni-yksityishenkilo-on-ostanut-velalla/f80dfcc0-80e6-4ddb-9ae6-7dafaf9f0c9c
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä varmasti Elon Muskin sukupuolielimen esittely on osaltaan vaikuttanut osakkeen arvon laskuun.
Tässä uutinen aiheesta.
https://mobiili.fi/2022/05/20/elon-musk-kohun-keskella-esitteli-sukupuolielintaan-lentoemannalle-ja-janosi-hierontaa-uhrille-250-000-dollaria-vaikenemisesta/
No, ohan tuo aikas heikko esitys ja luokaton tilannearviointi megarikkaalta ja ymmärrän ko. naisen fiilikset.
Mutta Musk voisi vilautella / esitellä patukkaansa mulle vaikka kerran viikossa ja maksaa hiljaisuudesta tuon 250 000 per kerta. Näin miehenä noita toisten varustuksia kun on tottunut näkemään jokaisella saunareissulla, omasta puhumattakaan, eli ihan peruskauraa ;-)
Kova on Teslan syöksykierre!!
Olihan se ihan odotettavissa.
Vetyauto on kuitenkin se tulevaisuuden juttu.
Näin juuri.
Vetyauto ei tule ainakaan seuraavaan 20 vuoteen.
Nyt kannattaa ostaa Teslan osakkeita kun niitä on saanut viimeksi näin halvalla yli viisi vuotta sitten.
Suomalaisten tulevat eläkkeet voivat olla nyt vaarassa, koska eläkevakuutusyhtiöt ovat sijoittaneet tyhmyyttään satoja miljoonia euroja Teslaan.
Kikkelihomma taisi vaan olla täysin uutisankka. Muutenkin outoa, että 2018 muka tapahtunut nostetaan nyt pöydälle.
No, tuo heppihommahan oli artikkelin mukaan juurikin ostettu hiljaiseksi, mutta sitten asiasta tietoinen, ei asianosainen, joku Muskin "ystävä" laittoikin sen eetteriin, mikä lienee sitten siihen kimmoittanut ja motivoinut.
Mutta onhan tuo artikkelissa kuvattu naista häiriköivä käytös ja toiminta sitä luokkaa, että ihme ettei siitä ole jo aiemmin tietoa vuotanut.
Miksi miljoanääri fiksoituu yhteen naiseen ja sitten vielä toimii tuolla tavalla, ei kovinkaan loogista, asiallisuudesta puhumattakaan. Kyllähän lyhyidenkin suhdejuttujen tulee lähteä liikkeelle molempien tahdosta. Tuollainen pelin avaus on "hieman" arvostelukyvytöntä.
Olisi maksanut vaikka jonkun makuaan vastaavan escortin huomiosta ja homma paketissa, ai niin, mutta sellaiset palveluthan taitavat olla Yenkeissä laittomia, jotakin Nevadan (?) aluetta / paikkaa lukuunottamatta.
ps. Pieni lisäys edelliseen.
Jos vaikkapa rikas nainen vilauttelee hierojalle, availee reisiään ja / tai kumartuu ja "vahingossa" tiputtaa pyyhkeensä ja alkaa vihjailla, niin se ilmeisesti menisi seulasta läpi ilman sen suurepaa mekkalaa. Tokihan osa miehistä voi heittäytyä leikkiin mukaan testonsa innoittamana.
Mutta onhan näitä.
" Lawsuit: Mariah Carey’s Former Assistant Says She Was Peed On, Called a ‘Whore’ "
"Lianna Shakhnazaryan filed a lawsuit this week claiming she was physically and sexually harassed while working for the pop star"
- https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/mariah-carey-personal-assistant-lawsuit-781529/
Ei näytä hyvältä nyt.
Joo,+Teslaa+2+vuotta+sitten+ostaneet+ovat+enää+700%+voitolla.+Taivas+tippuu+maahan!
Kurssit+välillä+laskee+ja+välillä+nousee.+Teslankin+osakkeiden+arvo+on+menneisyydessäkin+heitellyt+kymmeniä+prosentteja+suuntaan+ja+toiseen.+Tämä+romahdus+ei+ole+mitenkään+erikoinen+Teslan+historiassa.+
Ja+muuten,+tätä+kirjoittaessani+Teslan+osake+on+4,7%+nousussa.
Jos+ymmärrät+osakkeiden+arvon+romahtamisesta+niin+tiedät+että+jos+1000+euron+osake+putoaa+50%+niin+rahassa+se+on+500+euroa.
Mutta+nyt+tulee+jännä+kohta:+jos+se+500+euron+osake+nousee+50%+niin+nousu+onkin+vain+250+euroa.
Kyllä ripulipersekooran osake pysyy
Enteilee Teslan loppua.
Onko Tesla tehnyt SRV:t tai Lehto Groupit?
Teslan kannattaisi nyt investoida vetyauton kehitykseen.
Vetyauton kehitys olisi täysin hukkaanheitettyä rahaa.
Kas, hyvässä nousussa tänään Tesla. Kannatti ostaa osakkeita eilen!
Kaupankäynti Wall Streetillä alkoi vasta klo 16.30 Suomen aikaa. Tesla on nyt pienessä laskussa.
Teslan osake on nyt kääntynyt nousuun.
Premarket kaupankäynti alkoi jo 11:00 Suomen aikaa. Ei kannata kommentoida, jos ei asioista mitään tiedä. Tämä tosin jättäisi koko palstan tyhjäksi...
Tosi huonolta näyttää
Edes paniikinomaiset tukiostot eivät saaneet osakekurssia kuin pieneen nousuun. Ei hyvältä näytä.