Eroa purentakiskoissa?

Anonyymi

Kävin tässä hammaslääkärissä, jonka kanssa yhdessä totesimme että tarvitsen purentakiskot öiksi. Minulla on jo sovittu aika "sovitukseen" ja lääkäri kertoi että hintaa noille tulee tulemaan n.500€ (sitä en älynnyt kysyä että kuuluuko hintaan myös itse hammaslääkäri käynnit vai oliko hinta pelkistä kiskoista)

Mutta kysymykseni on nyt se, että eroaako nuo hammaslääkärin teettämät kiskot suurestikkin apteekissa ja netissä myytävistä valmiista kiskoista? Ymmärrän toki että hammaslääkärin teettämät ovat yksilöllisesti muotoiltu juuri minun hampailleni, mutta vaikuttaako se paljonkin johonkin?

Ongelmani on siis lapsesta saakka naksuneet leuat, avopurenta joka osaltaan vaikuttaa leukojen naksumiseen ja kipeytymiseen ja nyt aikuisena olen alkanut varsinkin stressaantuneena puremaan hampaita kovasti yhteen yöllä, joka aiheuttaa toiselle puolelle leukaa kovaa kipua niin leukaan, poskeen, ikeniin kuin hampaisiinkin ja kaikki nämä vaivat johtavat myös kotiin päänsärkyihin.

4

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monesti puhutaan kyllä kokonaishinnasta. Teknikon osuus vaihtelee 200-250€ välillä, joten olisi outoa kuvitella, että hammaslääkärin osuus oli yli tuon 250€:n.

      Eroaa paljon toiminnallisesti. Ulkonäkö on kutakuinkin vastaava moneen apteekin kiskoon, mutta vastaanotolla tehtävissä on purenta otettu huomioon, apteekin kiskoissa ei koskaan. Apteekin kisko on vain ensiapu ja niissä lukeekin suositus vain tilapäiseen, max 6kk käyttöön. Teoriassa voivat aiheuttaa purennan muutoksia, jos hampaat ei kiskon kanssa otakaan enää "luonnollisesti" yhteen, vaan osa rasittuu muita enemmän. Vinossa oleva purenta(kisko) voi myös rasittaa leukaniveltä ja puremalihaksia toispuoleisesti pitkässä juoksussa. Vastaanottokiskossa nämä on aina huomioitu ensin teknikon tehdessä kiskoa ja sitten vielä hammaslääkärin hioessa sitä.
      Monesti vastaanottokisko myös ohjaa alaleukaa hieman "taka-asentoon" normaalista poiketen. Se on lihaksille lepoasema, se "normaali" asento, vaikka purenta tulisikin edemmäksi. Apteekin kiskoa tuskin kukaan onnistuu samalla tavalla tekemään. Tämä leuan lepoasento rentouttaa yöllä alaleukaa ja vähentää kipua selkeästi.
      Pieni ero varmasti tulee myös kiskon pysyvyydessä, vastaanottokisko pysyy paremmin suussa kun on juuri omien hampaiden muodon mukaan tehty.

      • Anonyymi

        Kiitos kun jaksoit vastata! Tämä vastasikin tosiaan kaikkiin kysymyksiini, joten nyt ei tarvitse miettiä maksaako turhasta 😊


      • Anonyymi

        Aivan erinomainen vastaus!


    • Anonyymi

      Miksi tarvitsen kiskot? Sanoiko lääkäri syyn? Jos paikat ja purenta on epätasapainossa se pitää korjata purentafysiologilla. Sen jälkeen voit hankkia kiskot mutta tarvetta ei varmaan ole kun vika korjattu. 🙂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      7003
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3347
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2087
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe