"Jos maailma vihaa teitä, muistakaa, että ennen teitä se on vihannut minua. Jos te
kuuluisitte tähän maailmaan, se rakastaisi teitä, omiaan. Mutta te ette kuulu
maailmaan, koska minä olen teidät siitä omikseni valinnut, ja siksi maailma vihaa teitä
(Joh. 15:18-19)
"Muistakaa, mitä teille sanoin: ei palvelija ole herraansa suurempi. Jos minua on
vainottu, vainotaan teitäkin. Jos minun sanaani on kuultu, kuullaan myös teidän
sanaanne. Kaiken tämän ihmiset tekevät teille minun nimeni tähden, siksi etteivät
tunne häntä, joka on minut lähettänyt. Jos minä en olisi tullut ja puhunut heille, he
eivät olisi syyllisiä, mutta nyt heidän on mahdotonta puolustella syntiään (Joh. 15:20-
22)
maailman viha jeesuksen seuraajia kohtaan.
1
72
Vastaukset
- Anonyymi
Matt.10:22 Ja te joudutte kaikkien vihattavaviksi minun nimeni tähden; mutta koka vahvana pysyy loppuun asti se pelastuu. Matt.24:9-10 Silloin teidät annetaan vaivaan, ja teitä tapetaan, ja te joudutte kaikkien kansojen vihattaviksi minun nimeni tähden. Ja silloin monet lankeavat pois, ja he antavat toisensa alttiksi ja vihaavat toinen toisiaan. Mark.13:12-13 Ja veli antaa veljensä kuolemaan ja isä lapsensa, ja lapset nousevat vanhempiansa vastaan ja tappavat heidät. Ja veli antaa veljensä kuolemaan ja isä lapsensa, ja lapset nousevat vanhempiansa vastaan ja tappavat heidät. Ja te joudutte kaikkien vihattavaksi minun nimeni tähden; mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu. Luuk.21:16-17 Omat vanhemmatkin ja veljet ja sukulaiset ja ystävät antavat teidät alttiiksi; ja muuamia teistä tapetaan, ja te joudutte kaikkien vihattavaksi minun nimeni tähden. Joh.7:7 Teitä ei maailma voi vihata, mutta minua se vihaa, sillä minä todistan siitä, että sen teot ovat pahat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin28010498IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3337376Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861987Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231741Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut791699Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61541- 1101201
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48989Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26848MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772