Kuinka usein ilmanputsari on vaihdettava? autoni on -90 ja tällä ilmanputsarilla ajettu n. 40 tkm.
Ilmanputsarin vaihto, useinko?
sahajauho
5570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muistuu mieleen, että 30tkm välein vaihdettaisiin ja puolessa välissä aina putsaus (paineilmalla). Jos ajaa likaisissa tai pölyisissä olosuhteissa paljon, niin sitten useammin. Suositukset tietysti vaihtelevat merkkikohtaisesti.
Paineilmalla ei saisi puhdistaa ilmansuodattimia ainakaan täydellä paineella, koska paine voi repiä suodattimen. En nyt tarkoita sitä, että siihen tulee ihan silminnähtävä reikä, mutta joka tapauksessa suodatusteho laskee, kun rei'ät suurenee. Kevyt puhallus voi olla OK, mutta en silti suosittele.
..moneen lähtöön! AE111 on Tojomies ja ainakaan minä en ole saanut vajaan 20v. aikan yhdenkään Tojon suodatinta rikki. Siksi puolustan vastausta, mutta en mene takuuseen näistä EURO-merkeistä :)
Autoja huolletaan monella tavalla.
Minä en uhraa rahojani määräaikaiseen merkkihuoltoon.
Itsellä ilmansuodattimen puhdistus paineilmalla kuuluu samaam tee-se-itse huoltoon, kuin öljyn/öljynsuodattimen vaihto. (ilmaputki on irroitettava joka tapauksessa, menee homma siinä samassa)
Huollettavanani on perheen kolme autoa ja vaihdan niiden ilmanputsarit kerran vuodessa.
Öljyputsarit kahdesti vuodessa, eli jokaisen öljyvaihdon yhteydessä.
Vaihteisto ja peräöljyt kahden vuoden välein, kuten pakkas- ja jarrunesteetkin.
Ongelmia nolla.
Kilometrejä noihin kertyy noin 25 000 jokaiseen vuosittain.
Huoltokulut on niitä pieninpiä autoilussa.
Jos muistat kuinka armeijassa sanottiin,, hiellä säästetään verta.
Huolloista tarkka kirjanpito autotallin seinässä.
kiitos kaikille vastauksista:)