Olisiko aseet pitänyt toimittaa Ukrainalle ennakkoon?

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html
klo 13:14
"USA lähettää pitkän kantaman rakettijärjestelmiä Ukrainaan"

Jos Ukrainalla olisi ollut valmiiksi se aseistus, mitä sille nyt vasta ollaan toimittamassa, niin eikö Putinille olisi tullut paskat housuun heti sodan ekana viikkona? Tehokas Venäjän armeijan, ilma- ja merivoimien demilitarisointi olisi saattanut tuoda rauhan Ukrainaan.

Nyt siinä on vaarana, että Venäjä ehtii tehdä isosta osasta Itä-Ukrainaa ja rannikkoaluetta yhtä mariupolia, ennen kuin raiskaaja-armeija saadaan perääntyymään.
2361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ei, vain yksi rullarevolveri yhdellä patruunalla Zelenskille venäläisen ruletin pelaamista varten.
Kuusi kertaa saa yrittää ja jos ei onnistu, 6 lisäyritystä.

Äänestä
  • Kuusi kertaa saa yrittää ja jos ei onnistu, 6 LISÄyritystä.

    morjens mitä läppää

    Äänestä

Ihmettelen kyllä mihin ne miljardien apupaketit on käytetty kun tuntuu ettei niillä ole ukrainan puolustukseen mitään vaikutusta. Onko esim. maailmanpankin ja usa:n miljardien apupaketit tarkoitettu vasta jälleenrakennukseen? Eihän sinne jää mitään jälleenrakennettavaa jos koko maa pommitetaan ihmisineen maailmankartalta.

Äänestä

Tämä aloitus olisi myöskin pitänyt tehdä ennakkoon !

Äänestä
  • Joo, onhan tuossa tietenkin paljon perää, ihan aloittajana näin sanon. Vaan nopean aseavun varastoja olisi "kaiken varlalta" voinut perustaa vähän lähemmäksi Ukrainaa. Puolastakin ne saadaan Ukrainaan päivässä.

    Kohta on muuten talvisodan päivien määrä täynnä tässä Venäjän aloittamassa sodassa. Kovin on niukasti kaatunut venäläisiä, jos vain 30 000. Talvisodassa meni paljon enemmän neuvostohyökkääjiä, vaikka käytössä ei ollut nykyajan tehoaseistakaan.

    Äänestä

Ukrainan olis pitänyt itse hankkia kunnon sotavarustus omilla rahoillaan, jos kerta halusi aloittaa rettelöinnin Venäjän kanssa natohaluineen.
Mutta eihän persaukisella takapajulalla mitään rahoja ole mitään hankkia, siksi Zelenski teki källit euroopalle ja laittoi muut maksamaan sotailunsa.
Usan kuuluukin maksaa Ukrainan jälleenrakentaminen, sehän sai Zelenskin hinkumaan natoon.

Äänestä

Jenkeillä lanttu leikkaa hitaammin kuin palstan valopäillä.

Äänestä
  • Tuon voit sanoa vielä triljoona kertaa.

    Tämä on minun elämäni suuri maallisen ihmetyksen kohde; miten jollain julkisella palstalla jossain hemskatin Suomessa voi olla terävämpiä ihmisiä kuin LSEn kursseilla, taikka lukuisilla suljetuilla foorumeilla, tradeflooreilla, sotatoimialueilla yms.

    En ole, koskaan, koko elämäni aikana kohdannut tämän tasoista kollektiivista älykkyyden, viisauden, syvyyden, oppikirja-aidon sankaruuden ja rakkauden tasoja. Ja jopa uskoa, aitoa uskoa Jeesuksen ihmeisiin.

    Tämä mm-alafoorumi on ainutlaatuisinta mentaalista vuorovaikutusta mitä tällä hetkellä, tiedossani on että olisi edes ylipäätään olemassakaan.

    Mutta. Jonain päivänä sensuuri tämänkin kaiken historiaamme (kauniina osasena sitä historiaamme) jättää. Niin maalma vaan toimii, lopun aikoina.

    Olkoot ja menkööt. Kaikki.

    Äänestä

Harpoon meritorjuntaohjukset saapuneet ukrainaan sekä telahaupitsit.raketinheittimet vähän myöhässä vaan myös tulossa.

Äänestä
  • Pian alkaa sitten se isompi show..

    Äänestä

Ei kukaan pystynyt ennustamaan Ukrainan selviävän yli viikkoa. Aseet olisivat voineet päätyä Venäjälle. Ei voitu riskeerata.

Äänestä
  • Joo, kyllähän tuokin on ihan varteenotettava näkökulma.

    Äänestä

  • Ei niin. Mutta pärjäsivät kuukausia, miksei kakkosviikolla tehty tätä siirtoa? Poliittiset syyt taustalla.

    Tässä mennään nyt jokatapauksessa väkevämpiin aseisiin enemmän ennemmin kuin myöhemmin.

    moldovat menee tuossa deveselu kuviossa, mutta mitä taphtuu tuolloin baltiolle? norjan tilanne tulee menemään Suomen läpi, siksi siviilit evakkoon pohjoisesta, kuten olen kirjoittanut eikä kukaan hyvä Jumala sentää kuule. :( Itärajaltakin, edes 25km. EDES.

    Äänestä

Ei haluttu antaa tekosyytä hyökkäykselle.

Äänestä
  • Kyllä tekosyy aina keksitään. Sodan ensimmäinen uhri on totuus.

    Äänestä

  • Putler on edennyt määrätietoisesti Moskovan kerrostaloräjäytyksistä lähtien.

    Äänestä

Kyllä kaikille nyt on käynyt selväksi, miksi Venäjä vastustaa Ukrainan natojäsenyyttä.

Äänestä
  • Ukrainan pyrki Natoon jo 2008, mutta Saksa (Merkel) ja Ranska torppasivat hankkeen tuolloin. Tästä maksetaan nyt hintaa.

    Äänestä

Venäläiset varastivat Krimin tataareilta. Sitten Nikita päätti lahjoittaa Krimin Ukrainan neuvostotasavallalle. Kommunismin romahdettua Ukraina julistautui itsenäiseksi mukaan lukien Krim venäläisväestöineen. Sitten Putin varasti Krimin Ukrainalta 2014. Kyseessä on raaka voimapolitiikka. Voima ei pysähdy ilman vastavoimaa.

Äänestä
  • Krimiläiset ovat halunneet liittyä venäjään koko ajan. Ilmaisivat myös halunsa kun neuvostoliitto romahti 1991.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Krimiläiset ovat halunneet liittyä venäjään koko ajan. Ilmaisivat myös halunsa kun neuvostoliitto romahti 1991.

    Onneksi Koivisto ei huolinut varastettua ja sittemmin venäläisillä asutettua Karjalaa, vaikka Jeltsin olisi antanut sen kaljapullosta.

    Äänestä

USA+toimittaa+jotenkin+varovaisesti+noita+aseita,,nuo+MRLS+rakentinheittimet+on+voimakkaita+aseita+vastaavia+joita+venäjä+käyttänyt+koko+ajan+tuhoamaan+Ukrainaa.Ehkä+kyseessä+on+Bidenin+varovainen+linja,siksi+bidenin+kannatus+ei+ole+usassa+jäävi+joku+30%++tuollaiselle+nysväilijälle.Lisäksi+Amerikkalaiset+aseet++ovat+kalliita+tulokseen+nähden

Äänestä

Siis Putin on toimittanut Ukrainaan ihan valtavasti ohjuksia, kuinka monta he vielä haluavat?

Aivan hullua pyytää hullulta lisää ohjuksia, hulluhan toimittaa niitä hulluna hiki päissään 🤭

Nyt täydellinen mediahiljaisuus, ette vittu kirjoita yhtään juttua sodasta ettekä näitä sieltä uutiskuvia. Tollanen kauhistelu vaan ruokkii hyökkääjää kun se näkee miten te pelkäätte, kääntäkää sille selkä tai iskekää takas mitä ihmettä te odotatte? Ootteko pelkkiä uhoavia nössöjä, rauhan aikana niin mahtavia sotureita, sodan syttyessä kakat housussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html
klo 13:14
"USA lähettää pitkän kantaman rakettijärjestelmiä Ukrainaan"

Jos Ukrainalla olisi ollut valmiiksi se aseistus, mitä sille nyt vasta ollaan toimittamassa, niin eikö Putinille olisi tullut paskat housuun heti sodan ekana viikkona? Tehokas Venäjän armeijan, ilma- ja merivoimien demilitarisointi olisi saattanut tuoda rauhan Ukrainaan.

Nyt siinä on vaarana, että Venäjä ehtii tehdä isosta osasta Itä-Ukrainaa ja rannikkoaluetta yhtä mariupolia, ennen kuin raiskaaja-armeija saadaan perääntyymään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu