En ymmärrä naisena miten joku voi katsoa jääkiekkoa. Tylsää ikävää mielikuvituksetonta arkipäiväistä. Uudestisyntyneet kuten Mauno kehui joskus sitä ja vielä tiukempii Mårten kehuu Mertarantaa. Nämä tuomitsevat kaiken kauniin ja kivan synniksi ja itse alentuvat töillään kiekkoa. Tuota alkeellista naurettavaa peliä. Aika menee siinä hukkaan. Sen ajan voisi julistaa sanaa auttaa köyhiä leskiä, auttaa kotona, luoda lunta, auttaa ukrainalaisia tai vaikka harjoitella maanpuolustustusta. Syntiä se on.
Jääkiekko on lihallista hekumaa
Anonyymi
1298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mieluummin kohottakaa katsojat omaa kuntoa imuroimalla, kitkemällä, kyntämällä, lypsämällä, remontoimalla, kuljettamalla ostoksia jne
Eipä noilla esimerkeillä fyysinen kunto kohotu, eikä pelisäännöt tuo kuria elämään.
Kyllä raamattu kehottaa kilvoittelemaan, ja käyttää kilpailua esimerkkinä.
Jos mettätyötä ei ole, eikä kuokkahommaa, niin fyysinen urheilu joka haastaa kehoa, on terveydelle parempi, kuin kassien kanto.
Jääkiekko on maanpuolustusta. Tuotetaan suuria isänmaallisia tunteita jotka purkautuvat Suomenlipunmerenä kansallisia lauluja laulaen. Näin toimien maanpuolustustahto ja kansallishenki tukevoituu merkittävällä tavalla.
huutamista ja kaljottelua se on. lätkän katselu.
Ei ehkä lihallista, mutta kylläkin liiallista.
Lihallisuudella on paikkansa elämässä.
Mutta eikös se jäkis ole pohjimmiltaan aikalailla Jeesuksen seuraamista, vetten päällä kävelyä.
Onko aloittaja tosissaan?
tämmösiä ne helluntailaiset pohtii, "se, ja se asia syntiä", eivätkä usko edes Jeesuksen Kristuksen EVANKELIUMIIN.
kaikkea muuta kyllä koettavat hakea "rikkaa , veljensä silmistä, mutta eivät huomaa malkaa omassa silmässään".
Okei, eli sukupuolellako on merkitystä asian ymmärtämiseen? Sukupuolirasismia?
Tiedän enemmän naisia, jotka pitävät jääkiekon katsomisesta kuin miehiä, jotka pitävät siitä.
Älä ihmeessä katso sitä!
> Nämä tuomitsevat kaiken kauniin ja kivan synniksi ja itse alentuvat töillään kiekkoa.
Sanoo henkilö joka juuri tuomitsee jääkiekon synniksi. :D
Mutta, jos pidät jääkiekkoa syntinä, älä pelaa tai katso sitä.