Zelensky: "Otamme valloitetut meille kuuluvat alueet takaisin keinolla millä hyvänsä".
Minä opetan nyt Zelenskyä. Ei ole kysymys maasta vaan ihmisisitä. Maasta ei ole mitään hyötyä, jos siellä ei ole mitään resursseja. jos ne itä-Ukrainalaiset haluavat asua Ukrainassa, ne olisivat varmaan jo kauan sitten muuttaneet sieltä itä-Ukrainasta pois niin kuin muuttivat karjalaiset aikoinaan Suomeen.
Eikö Zelenskyn kuuluisi ottaa ne valloitetut ihmiset takaisin keinolla millä hyvänsä?
Minä opetan nyt Zelenskyä. Ei ole kysymys maasta vaan ihmisisitä. Maasta ei ole mitään hyötyä, jos siellä ei ole mitään resursseja. jos ne itä-Ukrainalaiset haluavat asua Ukrainassa, ne olisivat varmaan jo kauan sitten muuttaneet sieltä itä-Ukrainasta pois niin kuin muuttivat karjalaiset aikoinaan Suomeen.
Eikö Zelenskyn kuuluisi ottaa ne valloitetut ihmiset takaisin keinolla millä hyvänsä?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Eikös tuossa ole ainoastaan Putinin trollin tyhmyyttä. Luulisin trollin tajuavan kun ukrainalaiset eivät vastustaneet tarpeeksi Krimin valloitusta tultiin uudelleen röystö ja raiskaus matkalle Ukrainaan. Ja se jatkuisi niin kauan kuin Ukrainaa ei enään olisi.
Venäläiset auttavat siviilejä - Zelenskyyn natsit ovat vain varastelleet, raiskanneet ja tappaneet jopa merkitsemällä ruumiita natsisymboleilla veitsin.
https://rumble.com/vyzkab-march-29-2022.html?mref=6zof&mrefc=3
Ukrainasta paennut nainen kertoo, että kuvassa näkyy hänen tavaroitaan venäläisen panssariajoneuvon päällä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008855832.html
Ukraina tuomitsi maanantaina 21-vuotiaan venäläissotilaan elinkautiseen vankeusrangaistukseen 62-vuotiaan aseettoman kansalaisen tappamisesta.
https://fi.bitcoinethereumnews.com/economy/russian-soldier-sentenced-to-life-in-prison-setting-the-stage-for-dozens-more-war-crimes-trials-in-ukraine/
Kun linkki vie is.fi:n niin todellisuus voi olla mitä tahansa.
No Rumblea ei vahdi kukaan. Iltasanomilta sentään vaaditaan lähdetiedot
Mutta venäjältä ei siis missään vaiheessa voi odottaa rehellisyyttä, inhimillisyyttä, oikeutta tai kohtuutta?
Venäjältä ei voi odottaa rehellisyyttä, inhimillisyyttä, oikeutta tai kohtuutta ainakaan pariin sukupolveen. Putin ilmoitti helmikuussa kaksi päivää ennen hyökkäystä Ukrainaan, että hyökkäystä ei tule, kyse on vain sotaharjoituksesta. Tämä oli 2000-luvun suurin valhe. Venäjän on sodan jälkeen käytävä läpi samanlainen itsetutkiskelu ja katumus kuin Saksan toisen maailmansodan jälkeen, jos se mielii pyrkiä muiden kansakuntien arvostamaksi. Kun vielä pitäisi korvata Ukrainassa aiheutettu tuho ja palauttaa varastetut alueet ja omaisuus, ei taida tulla mitään. Sotarikoksia ja ihmishenkien menetyksiähän ei edes voi korvata.
Raiskaavia fasisti örkkejä koko venäjän armeija. Lisäksi nii s....nan kateellisia ukrainalaisten elintasosta verrattuna omaansa. Varastaneet tuhansittain ukrainalaisten autoja ja mitä eivät ole vieneet, ovat särkeneet ja ajaneet panssareilla yli. Itse kun joutuvat ressukat ajelemaan ladoilla.
ZelensKyyn natsiarmeijasta on tuhansittain rahdattu väkeä kauas pois Ukrainan rajoista.
Turhaan se kokatyyppi hamuaa lisää maata, antaisi puolet pois vaan suosiolla ja säästäisi ihmishenkiä - hänhän on brutaali ja ahne. Hän ei ihmishengistä välitä.
https://rumble.com/v166rxe-corpses-and-debris-at-site-of-azovs-failed-bid-to-break-siege.html?mref=6zof&mrefc=11
Trolli puhuu siinä, mitä sylki suuhun tuo. Ei päätä, ei häntää, oikein vesipesty trolli. Zelenskyi on sentään ollut seuraamassa sotilaittensa elämää vierestä ja auttanut maata kykyjensä mukaan tappelemaan tuota roistoa hyökkääjää vastaan.
Putin sen sijaan on kyyristellyt Kremlissä ja uhonnut vain sieltä käsin ja tuomioita antanut upseereille ja sotilaille, jos eivät ole kylliksi tappaneet Ukrainassa.
Turhaan sinä Zelenskyitä moitit. On ihanteellisesti ollut kansansa mukana ja hankkinut aseistusta. Trolli ei oikein ymmärrä tuota sotaa, puhuu suulla suuremmalla.
Rumble-linkki, hahahaa, anna mun nauraa. Ennemmin uskon joulupukkiin.
Aloittajan mukaan ukrainalaiset ovat tyhmiä, kun eivät anna venäläisten anastaa heidän maataan.
Minulle tulee mileen papan viisaus: Silmien välliin.
mieleen
Aloittajan mukaan ukrainalaiset ovat tyhmiä, kun eivät anna venäläisten raiskata Ukrainan naisia.
Taitaa se tyhmyys olla siellä aloittajan päässä. "Maalla" tarkoitetaan valtiota ja sen kansaa, jos et jostain syystä ole ymmärtänyt.
Ukrainalaiset itse halusivat Venäjän suojavyöhykkeeksi leviävää Natoa ja EU:ta vastaan, mutta Kiovan siionistiset natsit vastustivat Ukrainan kansan tahtoa ja pres. Putin joutui suorittamaan erikoisoperaation vapauttaakseen ukranalaiset natsismin ikeen alta.
Professori tänään A-studiossa sanoi, että Nato ja EU pyrkivät lasjenemaan Ukrainaan, minkä vuoksi taistelut syntyivät.
Nyt täytyy alkaa neuvottelemaan uudelleen Minskin sopimuksesta, minkä Ukraina jo aiemmin hylkäsi. Koska Länsi auttaa Ukrainan natsihallintoa, niin sopijoiksi tulitauosta riittää Venäjä ja Länsi, Ukraina on sivullinen.
Ukrainan kuuluu maksaa sotakorvaukset rikkomistaan venäläisistä panssareista, lentokoneista, ohjuksista, kulutetuista tykinammuksista jne.
Voi mitä hulluja tuo trolli puhuu. Missä ihmeessä ne autettavat nyt ovat, kun ei heitä ole sotimassa venäläisten puolesta tuolla Ukrainassa. Kaikki venäläiset, jotka ovat olleet haastatteluissa, ovat sanoneet, että he eivät hakua Venäjää Ukrainaan valloittamaan, he taistelevat ukrainalaisten rinnalla Ukrainan puolesta.
Kuka hullu nyt haluaisi Venäjän ikeen alle, Eihän siellä ole vapaudesta tietoakaan. Siellä on diktaattori vallassa eikä kansalla ole mitään oikeuksia.
Tuollaiseen ei Ukraina enää alistu, vaikka Putin sitä juuri haluaa.
Aika idioottimainen tulkinta. Ukrainalaiset ne sinne Natoon ja Euhun haluavat. Natoon hakemisesta ovat valmiita luopumaan. (Joulukuussa Biden ilmoitti, että Ukraina ei täytä kriteerejä Natoon liittymiseen).
Euhun haluavat vieläkin.
Ei Ukraina ole hylännyt Minskin sopimusta
Zelenskya ei ihmiset kiinnosta. Omat intressit etusijalla. Mitä se kurjalla kansalla tekee????
Onneksi Venäjällä on Putin, joka ajattelee ihmisiä ja kansaa eikä ole itsekäs oman edun tavoittelija. Niin hyvälle miehelle toki tulisi antaa lisää maata.
Putinia ei kiinnosta omatkaan ihmiset, ne on vain apumassaa hyökkäyksille. Maa nimenomaan merkitsee, vilja, muut resurssit, meriväylät, kuviteltu "suojavyöhyke".
Zeleskyyn kokkeli toimii taas liikaa.
Gorilla
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008855351.html
Paljon fiksumpi on tuo gorilla kuin Vladimir Putin.
Ainesta Venäjän presidentiksi.
Putin eläintarhaan. Mies on sekopää natsi.
>Minä opetan nyt Zelenskyä. Ei ole kysymys maasta vaan ihmisisitä.
> Maasta ei ole mitään hyötyä, jos siellä ei ole mitään resursseja.
No opetapa saman tien meitä suomalaisiakin, kun olet noin tietäväisellä päällä. Tämä meidän roudan ja lumen raiskaama, puolisi Napapiirin takana oleva Suomi-länttimem ei ole puolustamisen arvoinen asia.
Omia ihmishenkiä säästääksensä Suomen on järkevämpää luopua sen alueen puolustamisesta. Kyllä modernin Venäjän johdon alla sSuomelle ja suomalaisilal tulee olemaan hyväyt oltavat.
Kenenkään ei kannata ainakaan kuolla, tätä maata puolustaessaan.
no Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan sota vaatii joka päivä noin 60–100 ukrainalaissotilaan hengen. Lisäksi 500 sotilasta haavoittuu päivittäin.
tuota määrää sotilaita kun menee, se on loppu lähellä. tuosta 500 osa palaa rintamalle mutta voidaan sanoa puolet heistä ei palaa eli 350 sotilasta vähintään poissa joka päivä. 2kk homma ohi.
Putini on tuhonnut jo venäläisten elämät, katsoo sitä millä mittapuulla tahansa...ei voi kuin ihmetellä tyhmää alikehittynyttä venäjän kansaa...
Volodymyr Zelenskyi kertoi Luxemburgin parlamentille videopuheessaan....
"Meidän on puolustettava itseämme lähes koko Venäjän armeijaa vastaan. Kaikki taisteluvalmiit venäläiset sotilasmuodostelmat ovat mukana tässä hyökkäyksessä"
Mitähän se höpäjää taas, venäjällä on ollu nyt ja kokoajan vain palkka-armeija taisteluissa, oli menestys mikä vaan. Jos olisi tehty liikekannallepano niin Ukraina olisi jo vallattu.
Ensin soditaan, sitten soditaan ja vielä vähän soditaan.
Sitten tehdään diplomaattinen ratkaisu neuvottelupöydässä. Näin toimitaan aina. Miksi ei voisi tehdä ratkaisua heti rauhanomaisesti. Zelenski on näyttelijä, kyllä hän osaisi.
Pitää muistaa, ettei Putin ole ikuinen.
Siinä Amerikan ääni Zeleenin suulla.
USA omistaa median Suomessakin.
Mitä muuta kuin keksivät joukolla mitä vit..kettumaisempia valheita ja katsovat kuinka löytyy heikkotasoista väkeä uskomaan mitä vain syöttävät ja haukkuvat aina venäläisiä olan takaa...ei meidän tutuissa uskota kun piikeistäkin tuli kansanmurha..
Hitler sanoi jo 80 vuotta sitten, että mitä suurempi valhe - sitä paremmin se uppoaa kansalaisiin.
https://yle.fi/uutiset/3-7572624
Onhan niitä jo lähtenyt. Nyt näiltä uusilta alueilta on lähteneet ketkä ovat pystyneet
Olet sinällään oikeassa, että kyseessä on viime kädessä ihmisistä. Niistä tuhansista ja taas tuhansista, joita ollaan pakkosiirretty Venäjälle ja niistä raukoista, jotka Venäjä pakottaa taistelemaan omissa riveissään omiansa vastaan.
Niistä, joista pidetään aivan liian vähän ääntä.
Venäjä tulee eristää ihmiskunnasta siihen asti kunnes se on antanut valtaamansa maat ja ryöväämänsä omaisuuden takaisin sekä korvannut kaikki aiheuttamansa tuhot ja inhimillisen kärsimyksen.