Mikä avuksi? Laittasko moottorisahan teräketjuöljyä konneeseen vai jos ei antaa sille öljyä niin loppuisi öljyn syöminen.
Foortti syö öljyä
12
122
Vastaukset
- Anonyymi
Laita voita koneeseen, ei valu
Miksi valitat asiasta täällä?!
Polttomoottorin liialliseen öljynkulutukseen on aina olemassa yksi tai
useampi syy.
Keskity selvittämään itsellesi tämä syy, äläkä valita siitä täällä!
Jokainen moottori kuluttaa toimiessaan öljyä jonkin verran - tosin aika vähän.- Anonyymi
Lähipajan kaveri sanoi ettei hänen Transittinsa syö kuin ERG-venttiiliä, siksi kysyn täällä syökö muiden Foordi-matkakulkimet öljyä?
- Anonyymi
Minulla sökähti rumatikki.
- Anonyymi
Jos laittaist edes mallin näkyviin ja mitä öljyä sinne olet laittanut. Itsehän olet luultavasti huoltanut ja halvinta öljyä laittanut. Siinä se vian alku jo on.
- Anonyymi
Ei ole halvinta öljyä, viisi vuotta sitten ostin kallista öljyä ja sen jälkeen olen vaihtanut öljyt niin että edelliset öljyt vaihdan koneeseen, vuoden kun koneesta ulos valutettu öljyt seisoo kannussa autotallin nurkassa niin kaikki metallihiukkaset yms on valunut vuoden aikana kannun pohjalle. Varovasti kun kaataa min saa hyvää öljyä koneeseen. Tarvii vain vähän lisätä aina uutta.
- Anonyymi
Kyllä varmaan on yhtä suuri murhe. Transit ammattikäytössäkin . Vaihdatin öljyt tuossa lähipajassa, ja juttelin tuon huoltomiehen kanssa, myös Trasitista . Sanoi olevan tuttu kapine myös hänelle, työn puolesta,ja oli tullut myös EGR venttiilivika tuiki tutuksi . Kuusi kertaa oli tuo palikka vaihdettu, sinä aikana, mitä tuo Fordi oli ollut hänellä käytössä. Vikaa ei löytynyt mistä johtui, vaan uuden kun vaihtoi, vähän aikaa taas pärjäili. Fordilla tuo EGR venttiili maksaa vajaat 250 e . kpl, niin melkein 1500 euron edestä tuli venttiileitä ja työt päälle .
- Anonyymi
Heikkoja on vakiopanelistin provot nykyään.
- Anonyymi
Osta Viatti, semmonen Viatti jossa rumatikki niin on huoletonta matkailua. Lämpöä riittää ja kone ei syö öljyä.
- Anonyymi
Kyllä Kuopion korkeudella vielä pärjää suvella hyvin Rumatikillä .
- Anonyymi
Rumatikki riittää talvellakin nukutaan Reinon kanssa saman peiton alla.
- Anonyymi
Panostakaa reilusti pelkkään kaljaan. Sanokaa ei öljylle ja dieseleille.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.9010265Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662885Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä202336- 1582079
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️222037Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381971- 521856
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?311843- 1031522
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411296