Suolapaketti on päivitetty 850 grammasta 800 grammaan. Paketin ulkomitat ovat täsmälleen samat. Hyötykuormasta on vaihdettu 50 grammaa terveisiin, joita kuskaillaan dieselrekoilla ympäri maita ja mantuja.
Turha on valittaa dieselin hinnasta, jos kerran teollisuudella on varaa myydä ilmaakin logistiikkaketjun läpi asiakkaille.
Turha on valittaa dieselin hinnasta, jos kerran teollisuudella on varaa myydä ilmaakin logistiikkaketjun läpi asiakkaille.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se on katsos kun marginal cost nousee hitaammin kuta enempi ilmaa.
Suomen rahtikuljetukset olisi pitänyt siirtää sähköjuniin jo ajat sitten. Ja paikallisjakelu sähkö pienkuorma-autoilla sekä paketti sellaisilla. Vain tuolloin olisi kaikkein pienimmät CO2 päästöt,isot rekat täyteen lastattuna vie jopa 100l/100 km ja tuottaa CO2ta yli 2kg/ km. Ja kun rekkoja on liikenteessä koko ajan tuhansia päivittäin jokainen voi laskea mitä se merkitsee päästöjen kannalta kokonaisuutena ja pientä kaupan myyntipakettia kohti.
"Suomen liikennöidyn rataverkon pituus oli vuoden 2018 lopussa 5926 kilometriä, josta 3330 kilometriä oli sähköistetty. Yksiraiteista on 5234 km ja kaksi- tai useampiraiteista puolestaan 692 kilometriä."
Noilla spekseillä ei paljon sähkljunilla juhlita.
Kyllä huomaa, että viherpiipertäjillä ei järki kulje. Toi sun ideahan se vasta saastuttamista lisäisikin. Mietipä vähän ite. Isompiin kauppoihin tulee päivittäin rekka jos toinen ja kolmaskin tavaraa tuovia isoja autoja. Ostoskeskusten rekkaralli on jo omaa luokkaansa. Jos nuo kaikki tavarat pitäisi hakea junista ja jakaa ne mikä mihinkin kauppaan, niin niitä pieniä (sähkö)autoja pitäisi olla tuhansia ja ne tuhannet autot pörräisi jatkuvasti ees sun takas saastuttamassa ilmaa.
Mieti, että montako pientä autoa pitäisi olla, että pystyisi tyhjentämään rekan lastin ja kiikuttamaan sen kauppoihin. Entäpä paljonko niitä kuskeja pitäisi olla kuskaamassa niillä pienillä autoilla niitä tavaroita kauppoihin? Mitäpä luulet, kun nuo kaikki kustannukset liitettäisi tuotteiden hintaan? Harvlla olisi enää rahaa ostaa sitäkään vähää, mitä vielä nyt pystyy ostamaan. Rekalla kaikki menee samalla kerralla ja yksi kuski siellä vaan ajaa.
Kyllä vaan yksi rekka saastuttaa ja kuluttaa tiestöä paljo vähemmän kuin se, että siellä ajelee ristiin rastiin 100 autoa.
Juttu on täällä 24, mutta samalla logiikalla päättely toimii vihreässä ministeriössäkin.
Jakeluautolla jakeleminen on tehokkaampaa kuin jollain täysperällä kikkailu ahtailla kujilla.
Logistiikassa on yleensä jonkunlainen runkoverkko terminaalihubeineen. Runkoverkkoa hinkataan isommilla yksiköillä, mutta muutoin operoidaan sopivamman kokoisella kalustolla.
Oulun ja Helsingin välillä oli vielä joskus vuosituhannen alussa säännöllinen "rekkajuna", mutta se nähtävästi ei ollut tarpeeksi kannattavaa toimintaa. Nykyisin nelostietä pitkin sahaavat sitten yli 30-metriset rekat.
https://www.is.fi/autot/art-2000000893100.html
Yrittääkö joku väittää, että pumpulia pitäisi kuljettaa sen painon mukaan.
vihdeä siirtymä on tosiaan vain kohteesta kiinni, tilataan t paita ja pautetaan taas kiinaan, eipä synny päästöjä,
Diesel pottoa aine tankilla ylitää jo bensan hinnan.Silti perus autoa tarvitseva joutuu maksamaan Trafin perimää Ajonevo veroa jonka tarkoitus oli aikanaan saada diesel-lähemmäksi bensan hintaa.Nyt se on painona kalliimmalla dieselillä ajamaan joutuville rangaistusmaksu.Jolla ei voi olla enää mitään perustetta maksatukseen.Se on poistettava heti ja palautettava vähintään tältävuodelta maksetut maksut.
Siis perusvero0,490 eroa päivä/ vuodessa 365pv.
käyttövoimavero 1,045 euroa/päivä vuodessa 365pv.
Tuohon kun lisätään tankkihinta jossa on suurinosa veroa niin täytyy täyttä hulluutta
myös verottajan puolelta tavallisten ihmisten kyykyttäminen.Eipä arvostelu tai kyselytunteja tähän ryöväysmeninkiin järjestetä.
Kuinkahan moni tankkiauton kuski on lorotellut talon maanalaiseen säiliöön vähän vähemmän pö:tä kuin meeteri näytti auton perässä? :P
Ihmettelen kovasti miten tyhjien merikonttien kuskaaminen kannattaa.
Suolaerän kiderakenne on voinut muuttua, eikä sitä mahdu yhtä paljoa pakettiin kuin aikaisemmin.
Suomessa nafta maksaa vain 2,196 euroa litralta, kun esimerkiksi Norjassa hinta on 2,328 euroa ja Ruotsissakin 2,314 e. Bensakin on Suomessa Pohjoismaista kolmanneksi halvinta.
Suomessa dieselin hintaa laskee sille myönnetty veroale, joka kompensoidaan kiinteällä dieselverolla. Alennus taisi olla noin 20 senttiä litralta.