Miten saa web -sivun todellisen lähdekoodin esiin ?
Firefoxissa toimi aikanaan Ctrl-U, ei toimi enää, mutta paikallisvalikosta löytyy: Näytä lähdekoodi.
Valitettavasti joillain sivustoilla tuo ei näytä juuri mitään, kun todellinen toimintatapa on JavaScriptilla piilotettu.
Näin käy esim. tällä sivulla:
https://rtdco.ru/manta/pultit-kilohinta/
Haluan eroon sivulla olevasta "Temppu korvavahan poistamiseen" -mainoksesta.
Jos ko. mainosta ei voi poistaa erikseen, niin sitten lähtee kaikki mainokset.
Pitääkö vain blokata *.doubleclick.net - tuon kun laittaa laitepalomuurin estolistalle niin katoaa samalla kaikilta kodin laitteilta - ei vain yhdeltä tietokoneelta.
Yritin katsoa lähdekoodista, mutta tuolla sivulla "virallisesti näkyvä" lähdekoodi on muutama rivi JavaScriptiä - eikä mitään muuta !
Tässä ollaan jo tapauksessa, missä mainosvälitysfirma ei kunnioita käyttäjiään - joten 1 vaihtoehto voisi olla ko. välitysfirman palvelimien lisääminen estolistalle, jolloin selain ei jatkossa enää saa ko. palvelimiin yhteyttä.
Jos tarpeeksi moni muu tekisi samoin, voisi ko. välitysfirma mennä konkurssiin, ja samalla sen kilpailijat joutuisivat hieman miettimään, millaisia mainoksia voi näyttää ettei itselle käy samoin !
Miten todellinen lähdekoodi esiin ?
10
981
Vastaukset
Paikallisvalikon lopussa oleva "Inspect (Q)" (en tiedä mitä on suomeksi) on usein parempi kuin "Näytä lähdekoodi".
Mutta jos haluat mainokset pois niin paras ratkaisu on asentaa mainostenestolisäosa. Minulla on Firefoxissa "uBlock Origin" enkä näe tuolla sivulla yhtään mainosta.- Anonyymi
Ei siellä ole mitään mainoksia, avauksen tehnyt höpisee lämpimikseen mitä sattuu.
Anonyymi kirjoitti:
Ei siellä ole mitään mainoksia, avauksen tehnyt höpisee lämpimikseen mitä sattuu.
Kyllä on mainoksia jos menet tuonne ilman mainostenestoja.
- Anonyymi
malaire kirjoitti:
Kyllä on mainoksia jos menet tuonne ilman mainostenestoja.
Valehtelet, ei ole mainoksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siellä ole mitään mainoksia, avauksen tehnyt höpisee lämpimikseen mitä sattuu.
On siellä:
törkeä ja loukkaava mainos korvavahanpoistosta, jossa torakka on juuri ryömimässä kohdehenkilön korvaan. Tällainen mainonta on vastenmielistä, ja haluan moiset mainokset pois selaimestani. Jos häiritsevää ja/tai loukkaavaa mainontaa ei voi erikseen poistaa, niin toinen vaihtoehto on poistaa kaikki mainokset.
Tietenkin olisi parasta, jos häiritsevän ja/tai loukkaavan mainonnan voisi poistaa erikseen, sillä monelle sivustolle toki mainostulot ovat tärkeitä.
- Anonyymi
Kyllä ctrl u toimii edelleen. Yhdistelmä avaa saitin lähdekoodin uuteen välilehteen.
Skriptien estoon asenna Noscript -laajennus. - Anonyymi
Se lähdekoodi varmaankin käännetty Javascriptiksi ja se javacript generoi DOM:n ja voi vaikka noutaa sisällön.
Alkuperäistä koodia pitää kysyä kehittäjältä.- Anonyymi
yllättävän lyhyt javascript -koodi, tai sitten tuossa ladataan erikseen .js -tiedostoja, eli JavaScript -koodia ei tällöin näy "näytä sivun lähdekoodi" -toiminnolla.
Miten tuohon "inspect" (tarkasta) -toimintoon saisi jotain järjestelmällisyyttä / logiikkaa ?
Yritin käyttää sitä oman reititinlaitteen hallintasivuilla, mutta siitä oli hyvin vaikeaa saada kokonaisuutta hahmotettua.
Valitettavasti reitittimien hallintasivut on uudemmissa malleissa tehty, ei enää käsin HTML:ää ja JavaScriptia koodaamalla, vaan jollain (millä?) valmistyökalulla, jolloin koodi ei ole enää ymmärrettävää.
Olen aiemmin selvittänyt kahden eri valmistajan vanhemman reititinlaitteen hallintasivujen sivurakennetta tarpeeksi, että olen pystynyt koodaamaan ohjelman, jolla voi automatisoida tiettyjä reitittimen hallintatoimintoja, mukaanlukien sisäänkirjautuminen käyttäjätunnuksella ja salasanalla.
mm. D-Link DI-604 ja "HomeLine" -reititin olivat suht helppoja kohteita tuollaiseen selvittämiseen, mutta molemmat ovatkin vanhoja laitteita, eli jostain 2000 -luvun alkupuolelta, DI-604 pelkkä langallinen ja tuo "Homeline" sitten myös Wi-Fi:llä varustettuna. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
yllättävän lyhyt javascript -koodi, tai sitten tuossa ladataan erikseen .js -tiedostoja, eli JavaScript -koodia ei tällöin näy "näytä sivun lähdekoodi" -toiminnolla.
Miten tuohon "inspect" (tarkasta) -toimintoon saisi jotain järjestelmällisyyttä / logiikkaa ?
Yritin käyttää sitä oman reititinlaitteen hallintasivuilla, mutta siitä oli hyvin vaikeaa saada kokonaisuutta hahmotettua.
Valitettavasti reitittimien hallintasivut on uudemmissa malleissa tehty, ei enää käsin HTML:ää ja JavaScriptia koodaamalla, vaan jollain (millä?) valmistyökalulla, jolloin koodi ei ole enää ymmärrettävää.
Olen aiemmin selvittänyt kahden eri valmistajan vanhemman reititinlaitteen hallintasivujen sivurakennetta tarpeeksi, että olen pystynyt koodaamaan ohjelman, jolla voi automatisoida tiettyjä reitittimen hallintatoimintoja, mukaanlukien sisäänkirjautuminen käyttäjätunnuksella ja salasanalla.
mm. D-Link DI-604 ja "HomeLine" -reititin olivat suht helppoja kohteita tuollaiseen selvittämiseen, mutta molemmat ovatkin vanhoja laitteita, eli jostain 2000 -luvun alkupuolelta, DI-604 pelkkä langallinen ja tuo "Homeline" sitten myös Wi-Fi:llä varustettuna.Ohjelmia on iät ja ajat käännetty Javascriptiksi, tai jos on vaikka kirjoitettu Javascriptillä niin on voitu ajaa jonkun Closure compilerin tai vastaavan läpi että saatu minimoitua ja tehostettua. Minimoidun Javascriptin lataus käy nopeammin ja suoritus voi olla nopeampaa.
Sitä koodia ei siis ole tarkoitettu muokattavaksi. Sisäänkirjautumisen automatisoinnissa voi käyttää selainta että se osaa tallentaa kirjautumistunnukset.
Löytyy kyllä sitten ohjelmia jotka purkavat Javascriptiä mutta siellä sitten funktioiden ja muuttujien nimet ovat yksikirjaimisia, ja jos on vaikka tehty Reactilla niin siihen on käännetty vaikka JSX:ää niin sitä koodikasaa voi olla paljonkin missä yksikirjaimisia muuttujia ja funktioita. Sellaisen tulkitseminen ei ole kovinkaan mielekästä puuhaa
Sillä D-Linkin ohjelmoijalla toki varmasti on siistiä koodia kommentteineen, testeineen ja voi olla tehty vaikka eri kielellä. Tuskin olettavat että sitä yrittää joku purkaa ja tutkia miten toimii.
Niitä javascript tiedostoja ei myöskään tarvita välttämättä kuin yksi, että samassa scopessahan ne on että kääntäjä voi pistää sinne niin paljon kuin huvittaa. Myöskään kaikkea toiminnallisuutta ei varmastikaan ajeta selaimessa vaan siellä reitittimessä. Toki se reititin voi renderöidä kaiken näkymän selaimelle jos siltä tuntuu tai selain voi renderöidä jotain ja kysellä jotain sitten reitittimeltä.
- Anonyymi
chromessa mm. hiiren oikella klikkaamalla saa vaihtoehdon tarkista aukaisee kehittäjän työkalut ,,
tai sitten näppäinyhdistelmä ctrl shift I
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610144Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956454Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096180SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614511Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13828Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883404Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963371Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643176Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73108Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103072