Armeijakunnittain miehistöä ja kalustoa menetetty. Tyypillistä venäläistä sodankäyntiä.
Venäjällä valtaisat tappiot Harkovan alueella
Anonyymi
2769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Nyt olisi otollinen aika hyökätä Venäjälle...mistä se saisi koottua joukot toisaalle. Paremmin menisi kuin Moskovan edustalla 1941.
Joo, luotettavien ukrainalaisviranomaisten mukaan, lähes koko Venäjän armeija on tuhottuna Ukrainan viljapelloille ja metsiin. Nyt olisi hyvä aika ottaa Karjala takaisin ja vähän ekstraakin. Vedetään raja Pietarin itäpuolelle niin saadaan maayhteys Eurooppaan.
Taitaa aloittaja valehdella ? Armeijakunnassa on 100.000 - 200.000 sotilasta. Tuskin niitä on useita menetetty ?
Eihän ne ole ryssillä olleet täysiä pitkään aikaan jos koskaan,
"Armeijakunta ei ole määrävahvuinen, eikä sen osia ole määritelty tarkkaan, vaan se muodostetaan tehtävän ja vastuualueen mukaan. Toisen maailmansodan aikainen armeijakunta käsitti 2–5 divisioonaa tai prikaatia ja esimerkiksi armeijakunnalle kuuluvaa raskasta tykistöä."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Armeijakunta
Tuonkin määritelmän mukaan olisi alimmillaan 6000 sotilasta.
Eivät välitä ihmishengistä, eivät omista eivätkä vieraista...
Riippumaton yhdysvaltalainen toimittaja Lancaster kertoi RIA Novostille, että Ukrainan armeija pommittaa Khersonin alueen siviiliasutusta rypäleohjuksilla, kuten se on tehnyt viimeiset kahdeksan vuotta Donbassissa.
Samassa lauseessa "Riippumaton, Lancaster, ja RIA Novosti" HAHAHAHA! Nyt vähän lähdekritiikkiä kuule peliin. Riippumaton RIA Novosti.... Päivän parhaat vitsit lentävät heti aamupäivästä!
Hän on paikanpäällä toisin kuin kolleegasi lasitaloissa lännessä.
Lännestä toimitettu tarkka tykistö tekee osaltaan tehtävänsä örkkien riveissä.
Juu
ilman tarkkuus ammuksia ja laitteita.
Tuo Lancaster kulkee venäläisten joukoissa,, että se siitä puolueettomuudesta,sinänsä mielenkiintoista joskus noitakin katsoa touhuja, YouTube ssa niitä on.
Itse katselen niitä myös vähän sellaisella "tunne vihollisesi" periaatteella.
Kyllä toi ukrainan natsit saa pataansa😂
Uskotaan vaan riippumattoman mediamme uutisointiin, niin pysytään ajan tasalla.
Toimittajat Ukrainassa kertovat sotarikoksista, ja raiskauksista. Monesta maasta tulleet sotarikostutkijat selvittävät niitä parhaillaan. Syylliset tullaan aikanaan julkistamaan. Eri asia on, luovuttaako Venäjä heitä. Toistaiseksi on palkinnut raakuuksiin syyllistyneet.
Venäläisiä varoitettiin hyökkäämästö Ukrainaan. Kremlissä pilkkanautu raikui kullatuissa saleissa Lännen johtajien hysteriasta " pankaa herätyskello soimaan"
Nyt Karma pyyhkäisee venäjää ankaralla kädellä Ukrainassa.
Minne haavoittuneet laitetaan?
Venäläisen sotilaan pitää valita pakkaako haavoittuneen toverinsa ambulanssin kyytiin vai kaksi lähikylästä ryöstettyä länsimaista pyykinpesukonetta. Pyykinpesukoneet voittavat aina.
Eikös niitä haavoittuneita joku vanhempi upseeri harventanut sopivasti, ettei huolto rasitu. Tuskin oli ainutkertainen tapahtuma. Tietysti jos ovat jotain vähemmistökansoja, niin onhan tuo win-win-tilanne.
Taitaa olla ihan tavallista että ampuvat pahemmin haavoittuneet.
No voi että :) Saako natoniilo siitä terapiaa?
Sodassa on tärkeää myös voitontahto, se on ukrainalaisilla suurempi, koska sota käydään heidän maallaan. Ihan sama kuin talisodassa, eivät auttaneet kasakstanista tai ukrainasta pakkosiirretyty joukot, kun kyse oli meidän kodeistamme!
Slava Ukraine!
Venäläiset eivät ole vielä oppineet, että sodankäynti on nykyisin jatkuvaa 5-vuorotyötä 24/7. Eikä edes tupakkataukoja saa pitää.
Noin käy kun armeijan sijaan lähettää lauman idiootteja sotaan!
Nyt kyllä päävika oli johdossa.
ei sillä kovin isoja tappioita voi edes teoriassa tulla. eihän siellä ole edes ryssiä kuin 200 000?
todennäköisesti ovat jo kouluttaneet 2 000 000 reserviläistä lisää korvaamaan menetetyt rauhanturvaajat.
jos ryssille tulisi oikeasti isoja menetyksiä niin tuolla alkaisi oikeasti sota.
Riittää kun teloittavat putlerin.
Venäjän federaation Ukrainen rauhanturvaerikoisjoukkojen ylipäälikkö , presidentti ja KGB: n evertstiluutnantti Vladimir Putin ilmoittaa kaikelle kansalle, että jos ammerikkalaiset myyvät torjuntaohjuksia Kiovan juutalaisen natsin johtamille joukoille, Venäjän federaatio aloittaa laajan rauhanoffensiivin Ukrainassa ja iskee sellaisiin kohteisiin, mihin ei aiemmin ole isketty.
Mitä nämä kohteet ovat?
Venäjä on tähän mennessä rauhan puolesta iskenyt sairaaloihin, vanhainkoteihin, alakouluihin, päiväkoteihin, tavallisiin koteihin ja ruokakauppoihin jne..
Nyt tullaan iskemään kehitysvammaisten lasten hoitokoteihin.