"Renkaista irtoaa 1 850 kertaa enemmän hiukkaspäästöjä kuin autojen pakoputkista" ->
https://www.hs.fi/talous/art-2000008863127.html
Sähköautot vain pahentaa ongelmaa, sillä ne painavat satoja kiloja enemmän kuin vastaavat polttomoottoriautot ja hiukkaspäästöt pahenee sitä mukaa mitä painavampi auto. Siinä meni loputkin ekologiset syyt vaihtaa sähköautoon. Piste.
Osta bensavehe, tue ilmastoa!
https://www.hs.fi/talous/art-2000008863127.html
Sähköautot vain pahentaa ongelmaa, sillä ne painavat satoja kiloja enemmän kuin vastaavat polttomoottoriautot ja hiukkaspäästöt pahenee sitä mukaa mitä painavampi auto. Siinä meni loputkin ekologiset syyt vaihtaa sähköautoon. Piste.
Osta bensavehe, tue ilmastoa!
Vastaukset 53
Vanhimmat
Mnikö hiukkasen väärään kurkkuun?
Mulla on bensamersu jolla ajan hyvällä omallatunnolla.
Yritän jouduttaa bensamersulla että tulisi ikuinen kesä. Ei vaan kuulu ikuista kesää vaikka punikit niin valehtelee.
S500 olis kyllä kova. Ite ajelen perus diesel E:llä pienellä ekologisella 3:n litran V6:lla varustettuna.
Mitä akun valmistus sitten aiheuttaa luonnolle? On laskettu että yhden akun valmistuksen haitallinen vaikutus luonnolle on yhtä suuri kuin että dieselillä ajetaan 150000.
Se niistä päästöistä. Ihmisiä kusetetaan huolella
Ilmaston suojelu ja lämpötilan nousun ehkäisy ovat tietenkin tärkeitä asioita MUTTA tämä kaikki demonisointi mikä liittyy polttomoottoriautoihin VARSINKIN uuteen moottoriteknologiaan on täysin poliittista ja tarkoitushakuista touhua jolla viimekädessä vain kerätään rahaa yrityksille ja valtion kassaan!
Autojen++paino+on+lisääntynyt,+koska+ihmiset+kokevat+ison+painavan+auton+turvallisemmaksi.+Erot+eri+kokoisten+autojen+välillä+ovat+paljon+isompia+kuin+sähköauton+ja+polttomoottoriauton+ero.
On+aivan+totta,+että+Tesla+Model+3+akku+painaa+478+kg.+Onhan+se+paljon,+jopa+26%+auton+painosta.+Tosin+74%+auton+painosta+ei+ole+akkua,+joten+oikeasti+muulla+painolla+on+suurempi+merkitys.++Oikeasti+kyse+on+siitä,+että+kannattaa+ajella++pienimmällä+autolla+joka+riittää+tarpeisiin.++Eikä+sillä+ole+sähköautojen+kanssa++kauheasti+tekemistä.
.....Oikeasti kyse on siitä, että kannattaa ajella pienimmällä autolla joka riittää tarpeisiin.....
Omassa kaveripiirissäni on kautta aikojen lähdetty siitä, että autoon rakennetaan huippuluokan äänentoistolaitteisto, ja hintasuhde on jotakuinkin 7000€ autoon 17.000€ äänentoistojärjestelmä.
Mukavuus ensin, ja autossa matkaa tehdessä pitää soundien olla tukevat.
Ostan ekologiset puupyörät vain tikkuja päästöinä.
Tuleeko se sähkö sitten päästöttömästi akkuun?
Tuulimyllytkin aiheuttavat päästöjä ja kuluttavat uusiutumattomia luonnonvaroja.
Vanhojen tuulimyllynsiipien hautausmaat ja kaatopaikat ovat järrkyttävä näky.
Ne jäävät luontoon koska niitä ei pystytä kierrättämään.
Vihreiden ja muiden ilmastohölmöläisten toiminta ajaa maailman perikatoon.
Se on juuri näin. Samoin punikkien.
SDP ja vihreät ovat suurin tuhoaja-sakki Suomessa. Miksi näitä ää ne estetään? Ota heistä selvä.
Äh. Siis miksi näitä äänestetään?
Minä tiedän. Näiden äänestäjäkunta on sellaista väkeä jotka uskovat kaiken mitä valheellinen punainen valtamedia syöttää. Lähinnä vanhuksia ja elämän ehtoopuolella olevia kuuluu tähän ryhmään ja niitä on paljon. Sitten on nämä vihreät keskenkasvuiset sumutetut. Näitä on pelottavan paljon myös.
Sähöenergian tuottaminen on paljon puhtaampaa kuin fossiilisen energian.
Missä sinä olet sellaisia hautausmaita nähnyt? Lähes kaikki lapoja lukuun ottamatta on kierrätysmateriaalia.
Sähköautoilla myös ajetaan enemmän. Niitä ei kannata pitää tallissa, sillä ovat ne aina 10 vuoden päästä pelkkää ongelmajätettä.
Miksi olisivat. Nykyiset akut kestävät jo 500 000 km ja miljoonan kilometrin akku on luvassa.
Monenko polttomoottoriauton kone kestää vastaavia kilometrimääriä?
Chevrolet V8 6.5 turbodiesel. Ensin ajat sen miljoona kilometriä pelkillä öljyjen ja suodattimien vaihdoilla.
Tuon jälkeen voi tehdä painemittauksia olisiko aika uusia männänrenkaat ja sen kautta myös kiertokangen ja runkolaakerit. Ovat laakeriliuskoja, ei kalliita mutta vaatii koneen purkamisen ja kasauksen. Tuon jälkeen voit olettamana ajaa uudet 500.000-miljoona kilometriä taas.
Moottori ei ole se juttu, vaan autojen muut pellit ja ripustukset.
Nyt oli kysymys ajasta. Joku akkukennoista menee rikki 10 vuoden aikana, vaikka autolla ei ajettaisi metriäkään. Ei kannata korjata.
"Monenko polttomoottoriauton kone kestää vastaavia kilometrimääriä?"
Monen. Meidän Volvoilla ajetaan aina väh. puoli miljoonaa ongelmitta. Mersut kestää, samoin Hondat, Mitsut, Toyotat. Onhan noita.
Ajoakuston uusiminen maksaa autosta riippuen helposti 10000 eur, joten ei ole halpaa sähköily.
Sähköautojen kova vääntömomentti kuluttaa myös renkaita enemmän kiihdytyksissä.
Mitäs Vihreät tuohon sanovat, onko sähköautot kiellettävä, olipas järkyttävä uutinen?
Roskajournalismia.
Kyse on siitä, että renkaat tuottavat valtavasti enemmän pienhiukkasia kuin moottorit. Sähköauton renkaat tuottavat juuri saman määrän pienhiukkasia kuin samanpainosen polttomoottoriauton renkaat. Sen sijaan se ei tuota CO2:ta eikä muita epäpuhtauksia.
Jos nuoriso jättää mustaa jälkeä asfalttiin menopeleillään, pienhiukkasia syntyy valtavasti aivan siitä huolimatta, mikä on voimanlähde.
En tiedä ovatko tämän ketjun kommentoijat ja aloittaja todellakin niin typeriä, etteivät ymmärrä, mistä uutisessa on kyse, vai oletteko vain lapsellisia trolleja.
Lapsellisia ja tyhmiä luusereita jotka ovat kaikkea vastaan ihan vaan periaatteesta.
Se trolli näyttäisi olevan sinä. Oletko paljonkin osilla jos sähköautohuijaus menee kunnolla maaliin?
Sähköautojen markkinoinnissa luotetaan siihen ettei ihmiset osaisi matematiikkaa, eivätkä osaisi laskea.
Jos kansalainen omilla rahoillaan ostaisi Teslan, ei saisi ikinä kuoletetuksi auton hintaa, ja kustannukset per kilometri taisi Kauppalehden laskelman mukaan edustaa ilman näitä tukia, 1,60 euroa per kilometri.
Teslaa ostetaan vain valtion tukemana esimerkiksi takseihin, joilla sitten kyyditetään kolmen euron ajoja.
Virkamiehet ja jotkut hyvävelipiirit saavat myös Teslansa veronmaksajien kassan tuella.
Omilla ajoillani voisin ajaa vaikka V8 moottorilla kaikki ajoni, ja tulisi edelleen halvemmaksi kuin laittaa satatonnia Teslaan.
Voiko sähköautoa kalliimpaa kulkumuotoa enää edes keksiä?
No helikopterilla kulkeminen ehkä...
Takaisinmaksuaika voi vähän ajavalle, kuten itsellä alle 7000 kilometriä vuodessa, takaisinmaksuaika olla yli 40 vuotta.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/tiesitko-taman-jos-ajat-autolla-liian-vahan-sahkoauto-ei-maksa-itseaan-takaisin-edes-40-vuodessa-tietyilla-malleilla-kuittaat-10-000-hintaeron-nopeimmin/fbd9b877-2ae2-4288-a223-8dd5f51a564d
Jälleenmyyntiarvoa sähköautoilla ei juuri ole, ja ostohetkestä 130.000 euron kauppasummasta putoaa auton arvo kolessa vuodessa 80.000 euroa, joten vaihtoarvo 50.000 euroa ei juuri kannusta autoaan edes enää uusimaan lainkaan.
Kertakäyttöauto ja todella kallis sellainen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yli-130-000-euron-teslan-ostanut-mika-jarkyttyi-autonsa-arvosta-kolme-vuotta-myohemmin-koitin-saada-selitysta-se-on-mika-se-on/7360820
Aivan. Eihän noissa jutuissa ole sitä vertaa järkeä, että voisi kuvitella kenenkään täysipäisen uskovan niitä.
Ilmeisesti kommentoijia on vain muutama, mutta sitäkin aktiivisempia. Pölhöpopulismia pahimmillaan.
No kiistä nyt alkuun vaikka tuo arvon aleneminen kolmessa vuodessa 80.000 euroa, ja selitä kuinka eläkeläispariskunnan kannattaa laittaa noin 10.000 kilometriä vuodessa ajaessaan 130.000 sähköautoon, ja kuinka saavat takaisinmaksukaavan mukaan autonsa kuoletettua?
Taitaa mennä karkeasti arvioiden sellaiset 150 vuotta ennenkuin kääntyisi hyötyjen puolelle.
Lisäksi vuoden aikana Tesla oli vaatinut korjaamista vajaan kuuden tuhannen euron edestä alkaen ovenkahvoista ja päätyen yli 5800 euron korjauskustannuksiin.
Perustele nyt itse omin sanoin kuinka tämä on keskiverto kansalaiselle järkevä osto tämä sähköauto noin 10.000 kilometriä keskimääräiseen vuosi ajamiseen.
Et kyennyt kiistää mitään joten pölhö teki itsestään julkisen pölhön
Sähköautot ei juurikaan paina enempää nykyään ja kaikissa autoissa on kumiset renkaat.
Mutta ei se 1850 kertaa ympäristöystävällisempi ole. Taitaa olla kokonaisuutena saastuttavampi.
Eikös se ero ole 500 kg luokaa? Se on melkoinen määrä irtoavaa kumia.
"Sähköautot ei juurikaan paina enempää "
Eikös tuossa joku kirjoittanut, että Tesla 3:n akku painaa yli 400 kg. Sen verran se sähköauto painaa enemmän kuin polttomoottoriauto.
Nyt tais käydä niin että kun lähdettiin sutta pakoon... niin vastaan tulikin karhu 😄
Ihme, että suurmädättäjä Hesari on moisen uutisen julkaissut! 😋
Volvo raportoi jostain katumaasturistaan (*) että sähkäauto on ympäristöystävällisempi vasta noin 200 tuhannen ajon jälkeen.
Kolmannesta vähemmillä kilometreillä jos sähkö on uusiutuvaa.
(*) Belgian tehtaassa valmistaa mallia sekä polttomoottorilla että sähköisenä.
Onkohan kuluvat kumit otettu huomioon?
Niin, kyllä kumin käyttäjät saastuttavat luontoa. Ilman kumia se on mukavampaakin.
T.Hakkarainen
Saatanan hallitus tarjoaa jo ilmaista ehkäisyä alle 22-vuotiaille
Seurustelu pitäisi KRIMINALISOIDA jeesuksen nimesssä ALLE 42-VUOTIAILTA
Opiskelemaan sinne on menty, EI SEURUSTELEMAAN VERO RAHOILLA
T.Hakkarainen
Kymmenkunta vuotta sitten Pääministeri Katainen suositteli ostamaan uusia vähäpäästöisiä Diesel_autoja.
Löytyykö jostain kevyitä kaksipaikkaisia n. 100 km ajomatkaisia sähköautoja kesäkäyttöön. Huippunopeudeksi riittäisi hyvin 80 km/h ja ajomatkaksi 100 km yhdellä latauksella..
Katolla tietysti muutama taitettava ja käänneltävä aurinkokenno.
Lisäys: Ja 1meterin seiväs keulassa jalankulkijoiden varalle.
Carmageddon
https://www.kansalainen.fi/sahkoauto-saastuttaa-enemman-kuin-diesel/
Huhtikuussa 2019 julkaistun saksalaisen tutkimuksen mukaan sähköautojen hyödyt ovat paljon pienempiä kuin yleisesti uskotaan. Sähköautot tuottavat jopa enemmän hiilidioksidipäästöjä kuin dieselautot.
Diesel-autojen pahimmaksi asiaksi on sanottu hiukkaspäästöjä muuten olisivat "puhtaita". Pitääkö tämä asia miettiä uudestaan, kun nyt on löydetty paljon pahempi hiukkaspäästö?
Pitäisi!
Ainakin kansalaisille pitäisi olla rehellisempi.
"Sähköautot vain pahentaa ongelmaa, sillä ne painavat satoja kiloja enemmän"
Lisäksi sähkömoottorin vääntömomentti on korkea heti liikkeellelähdössä, joten senkin takia kumi kuluu ja kumihiukkasia tulee enemmän kuin polttomoottoriautosta.
Lahjotut virkamiehet ja "kansan"edustajat kusettavat kansaa viherveroineen onko ikiliikkuja vihdoin keksitty?😂😂😂
Miksi palstavihreistä ei kuulu muuta kuin piipitystä, honotusta ja tukehtumisen ääniä? 🤣
Akut painavat paljon mikä lisää päästöjä. Kansalaisia kusetetaan huolella.
Autoilla liikkumista pitää vähentää, ei lisätä.
Poistetaan verotuksessa kaikki työmatkavähennykset. Tuetaan kaikin keinoin ihmisten muuttamista lähelle työ- ja opiskelupaikkaa. Ilmainen muuttopalvelu ja asuntojen vaihto.
Ja tietysti joka lähiöön toimiva lähikauppa. Ihan kuten 50...100 vuotta sitten. Kauppiaita riittää.
Yli puolet autoilusta katoaa.