Miksi nurmikko ajamatta?
Hautausmaan hoito
Anonyymi
762202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Oletko palkannut sinne jonkun? Mikä tapahtuu itsestään ja ilman palkkaa?
Mitä? Eikö seurakunta maksa enää työntekijöilleen palkkaa?
Kenen palkkalistoilla sinä mahdat olla?
Useammasta kottikärrystä kumit tyhjänä. Mutta joo. Kaipa tiedetään, mitä tehdään. Tai ollaan tekemättä.
Kirkon ovet ollet vuosia auki kesäisin. Nyt oli suuri saavutus saada ovet auki heinäkuuksi. Että oikein hyvin on nämäkin asiat hoidossa.
Täytyy kyllä sanoa että on velttoja päättäjiä Lappajärven seurakunnalla,mistään ei tule mitään
Jos neuvosto ei saa aikaiseksi, että palkkaisivat kesätyöntekijät hautausmaalle, menkööt itse hoitamaan nurmikonleikkuut. Hautausmaanhoito on lakisääteinen tehtävä ja se on valtuutettujen vastuulla. Jos hommat on näin lapsenkengissä, nìn pakkoliitos oli ainoa oikea ratkaisu.
Istutus kauhat olivat lähteneet kävelee..
Ostakaa istutus kauhoja...rahaa on.. ahne rikas kirkko
Ja pahemmaksi menee
Tuli vaan kauhea paakkuinen sotku kun pihanurmikon leikkasin, liian märkää taitaa olla hautuumaallakin.
Hautausmaa on tuulinen ja kuiva paikka.
Onko siis eka vuosi, kun ei muka voi leikata? Taitaa olla nyt valtuutettu selittelemässä.
Kun Pirkko jäi pari vuotta sitten pois seurakuntamestarin töistä, hautausmaan alennnustila alkoi. Ei ole ollut seurakunnalla enää varaa palkata ammattitaitoista väkeä huolehtimaan hautausmaasta ja kirkosta. Kirkon ovet oli kesäisin auki ja retkeläisiä kävi linja-autolasteittain tutustumassa kirkon historiaan ja ihastelemassa kaunista hautausmaata. Nyt jätetään nurmikot leikkaamatta ja haudat hoitamatta, eikä kirkon ja seurakunnan historiasta osaa kukaan kertoa mitään.
Ei varmaan ole siitä kiinni. "Tekemätön" työ näkyy vasta kun tekijä on pois. Näköjään päättäjillä ei ole ollut mitään käsitystä hautausmaan töistä.
ei ole rahaa maksaa palkkoja.
tätä samaa oon kuullut kans
Pitäisi+olla,+koska+on+ollut+varaa+pitää+100+%+työntekijöitä+koronan+aikana,+vaikka+tilaisuudet+oli+vedetty+minimiin,+ei+ole+srk-taloa+eikä+virastokaan+ollut+auki.
Seurakunta saa valtionrahoitusta hautausmaan ylläpitoon. Eli ei pitäisi olla rahasta kiinni.
Joko kirkko ryhtynyt noudattamaan agenda 2020,eli kaikki mikä meille on rakasta ja pyhää tullaan tuhoamaan.🤔Kuuluu suunnitelmiin.
Korjaan 2030
Pitäis vissii eliitin suunnitelma agenda olla valmis 2030 mennessä,eli et omista mitään,mutta olet onnellinen.Toisinsanoen valtio määrää mitä teemme,ostamme,jopa mietimme🤔🤫
Mikä helvetin "eliitti". 😅
Onko muualla asuviin tarttunut se sikäläinen vasemmistolainen saasta kun pitää turhista valittaa. Hautausmaa on melko hyvällä hoidolla ollut.
Aiemmin oli ja nyt näytti taas nurmikko leikatulta, mutta joku välipää oli aiemmin kun nurmikko pitkä
Valtuuston puheenjohtaja arvioi jossain lehtihaastattelussa, että hautausmaan kunnostus ja laajennus maksaa noin miljoona euroa, Siinä riittää työsarkaa alajärveläisille. Ei täällä turhaan ole valitettu hautausmaan hoidosta. Korjausvelkaa on siinäkin paljon.
Miljoonan. 🤔 no vähän epäilen
Niin, en tiedä mihin arvio perustuu, onko tehty jo kustannusarvioita. Kauan sitä on ainakin suunniteltu, mutta mitään näkyvää ei ole saatu aikaan. Enenpi puhuttu vaan uudesta seurakuntatalosta. Jättivät varmaan suosiolla hautausmaa-asian alajärven hoidettavaksi.
Nurmikko on leikattu.
No onnistuiko nurmikon leikkaus kottikärryillä ?
Hautausmaata on hoidettu hyvin. Jotenkin lapsellista ja naurettavaa valittaa muka huonosta hoidosta. Onko kaupunkien valot sekoittaneet päänne, ei muuta voi sanoa.
Kyllä se oli alkukesästä leikkaamatta, nyt leikattu
Satoja vuosia nurmikkoa ei leikattu. 60-luvulla taidettiin ostaa lykättävä leikkuri.
Kai sitä hautausmaata jotenkin ennen hoidettiin vai laitettiinko heinät vaan seipäille. Vanhimmat hautamuistomerkit on yli 100 vuotta vanhoja.
jospa hevonen söi samalla kun haudalla käytiin
Hevoset jätettiin kiviaidan ulkopuolelle. Ehkä viikatteella niitettiin heinä ja sitten vietiin kiviaidan ulkopuolelle, jossa hevoset söivät ne.
Mitä helvettiä kieltää faktat?
Ei oo heinikko leikkaamata.
Ei enää!
Lappajärven hautausmaa on huonosti hoidettu. Erään viimetalvena haudatun henkilön hauta on ollut repsahtaneena jo monta viikkoa. Nyt siihen oli laitettu nauha ympärille ettei kukaan huomaamatta " tipahda" hautaan. Kevääällä kaivoin itse lapiolla jonkun edesmennen henkilön lapaluunpalan takaisin multaan, kun oli talvella haudattu ja huonosti peitelty. Entisen haudatun luu oli jäänyt maahan. Kuinkahan paljon luita päätyykään pois haudoistaan johonkin roskakasaan?
Kenen vastuulla tuo on? Uskomatonta touhua.
Kyllä niitä päätyy. Näin vähemmän nätisti sanottuna on "liikaa tumpattu" samoille paikoille.
Aika karmivia töitä sulle sattunut
Ihmetyttää ettei omaiset ole kuoppaa pettänyt. Eipä sitä hautaa ole muutenkaan hoidettu. Surullista.
Tämän haudan hoito taitaa olla jo kokokylän puheenaihe.
Vaikka viherpiipertäjä on puoliso niin ei se haudalla ainakaan näy.
Seurakunnalle kuuluu haudan peittäminen kuin myös aikanaan hautakummun tasaaminen. Ei omaiset saa hautoja tasata, nurmikosta tulee muutoin epätasainen ja "kumpuileva" ja sitten on nurmikonleikkuu haudoilla vaikeaa, niin vaikeaa, että leikkuujälki ei tule siisti.
Tätä minä meidän seurakunnassa nykyisin ihmettelen. Nähdään, että joku paikka kaipaisi korjausta, mutta kävellään vaan ohi. Että joku tarvitsi apua, mutta käännetään katse muualle. Kuitenkin odotetaan, että seurakuntalaiset tulee ilmaiseksi talkoilla siivoamaan keväisin hautausmaan ja kivikoulun pihan. Ei varmasti olisi iso vaiva pumpata ilmaa kottikärryn renkaaseen ja hakea multaa kyseiseen hautaan. Palkkaahan heille siitä maksetaan. Seurakunnalle jää "ylimääräistä" multaa jokaisesta kaivetusta haudasta. Olen hoitanut vuosikausia omaisteni hautoja, koskaan ei ole itse tarvinnut hautakumpua tasata, nurmikon kylvin aikanaan ja kukat istutan joka vuosi. Kiviveistämö toi hautakiven.
Juhlittiinh lärvitsalo gogon tahdissa pitkään.
Jos käyt paikan päällä, huomaat, että koko lailla hyvin on paikkaa hoidettu.
Makuasia, sanoi koira kun muniaan nuoli.
Mitä tästä nyt vääntämään, kun se nurmikko nyt vaan sattui olemaan leikkaamatta. Nyt näyttää jo paremmalta ja toivottavasti jatkossakin. Ilmeisesti siis työntekijöitäkin on paikalla, ehkeivät osaa organisoida töitään tms.
Aikaisemmin ollut kolme ruohonleikkaaja, nyt näyttää olevan yksi. Ei siis ihme, ettei ehdi leikata.
Eipä näytä edistystä tapahtuneet. Sorakäytävät nurmikoitumassa, ruoho pitkää jne. On taidettu kesätyöntekijöiden määrä laskea pikkuisen väärin.
Älä levitä disinformaatiota!
Ei fakta ole disinformaatiota . Sinne vaan katsomaan.
Noilla, jotka hautausmaan hoidosta valittaa, on kyllä jotkut ruuvit jäänet löysälle, vai onko aamukahvi vaan muuten mennyt väärään kurkkuun. Vai onko kaupungin valot sekoittaneet pään. Valittajat asuvat kaupungeissa.
Voi olla, että on ruuvit löysällä, mutta näkö pelaa. Asun lappajärvellä ja käyn lähes päivittäin hautausmaalla niin kuin moni muukin. Ei ole tullut vielä vastaan ihmistä, joka kehuisi nykyistä hautausmaan hoitoa. Tule sinä kehumaan, jos olet tyytyväinen.
Ei pääse ruuvit löystymään, kun jokaisen hautausmaa käynnin jälkeen kiristää entistä enemmän. Miten on kehdattu päästää hautausmaan hoito noin ala-arvoiseksi?
Pitäsköhän sun ruveta lukemaan enemmän Raamattua?
Ei taida asua kaupungeissa, voit jo lopettaa. Viime kesänä ei ollut ongelmia, nyt on
Viime kesänä oli sama ongelma vai miksi luulet haudallakävijäiden liikkuneen trimmeri mukana. Nurmikko kasvoi heinää, ja omaiset joutuivat itse trimmeröimään hautojen ympärystöjä. Onhan noista kuvia todisteena. Sankarivainajien hautojen kukat oli onnettomat, kyllä seurakunta väärässä paikassa säästää kun jätetään hautausmaa hoitamatta. Jotku kehtaa vielä väittää, että rahaa on, vissiin oikein miljoonia.
Samanlainen ongelma oli viime kesänä. Hautausmaan hoito onnetonta. Ei toiminut työntekijätasolla, johto ilmeisesti puuttui / ei kiinnostanut eikä hallinto välittänyt pätkän vertaa.
Toivottavasti hoito paranee, kun liitetään Alajärveen. Alajärven hautausmaa on ainakin hienosti hoidettu!
Oli kauniisti hoidettu hautausmaa, kun markkina aikaan käytiin.
On väärin, että sotaveteraanien haudoille laitettu keppejä, että kivi poistetaan. Hehän aikoinaan lunastivat maamme vapauden. Eikö heille kuulu ikuinen leposija Lappajärven hautausmaalla!
Nykyään ei paljoa opeteta nuorisolle maamme ja paikkakuntamme lähihistoriaa. Valitettavasti. Ollaan itsekeskeisiä ja ajatellaan vain omaa etua ja tätä päivää. Mutta pitemmän päälle hyvin haitallista, niin maalle kuin paikkakunnallemmekin. Omalla esimerkillä pitäisi vaikutusvaltaisten henkilöiden itsekin toimia näissä asioissa.
Tuohan on kai vasta ilmoitusvaihe. Laita ihmeessä seurakuntaan viestiä. Lunastuksessa on kai ensijaisesti kyse kivettömistä haudoista.
Niinpä. Harvan uuden omakotalon pihassa on edes lipputankoa.
Ihmettelin myös,kun keppi oli jo,olikohan -79 vuonna kuolleen haudalla(en ihan tarkkaan vuosilukua muista,mutta -70 luvulla kumminkin.Seurakuntako sen sanoo,että kukat on tuotava,tai,jos et tuo,niin kivi pois.Ihmettelen kyllä suuresti tätä toimintaa,enkä ole ainut.
Eikö se huudatus ole jùuri siksi, että asia huomataan ja siihen voi reagoida? Hoitamaton hauta on peruste . Seurakuntahan sen määrittelee, mikä on oltava hoidon taso.
Vanhat hautamuistomerkit on kauniita ilman kukkiakin. Riittää, kun nurmikko on siisti. Vanhat kivet kertovat historiasta tämän ajan ihmisille. Nimiä, syntymä ja kuolinaikoja on mukava lukea ja pohtia kyseisten henkilöiden ja perheiden kohtaloa. Mielestäni niitä ei saisi poistaa.
Onko joku valittanut, että joku yksittäinen hauta pn hoitamatta tai huonosti hoidettu. Eikö täällä valiteta siitä, että koko hautausmaa on huonosti hoidettu, nurmikot ajamatta, lumet auraamatta, kulkuväylät ruohottuu, rakennukset rapistuu, lippua ei ole itsenäisyyspäivänä lipputangossa, jne jne
Oli kyllä surkeassa kunnossa. Kohta tosiaan saa käytävätkin ajaa leikkurilla, kun ovat niin ruohottuneet.
Mikä siinä on, ettei homma suju? Eikö johtoa ja hallintoa kiinnosta käydä paikan päällä toteamassa tilanne? Onko ehkä liian vähän työntekijöitä? Vai pitäisikö järjestää lisää talkoita?
Turhaa työtä ruohonleikkuu. Ruoho kasvaa takaisin. Hankkikaa lampaita sinne niin ei ruohikot rehota.
Taasko niitä hautoja huudatetaan? Miten kauempana asuville omaisille tiedotetaan näistä huudatuksista?
Oisko vaan niitä vanhoja lappuja? Tuskin on uusi huudatus.
Laitaasivat sinne niitä roboleikkureita ahertamaan.
Työttömiä kuntotujia mm. entisiä kettutarhureita voisi laittaa sinne kitkemään rikkaruohoja 9 euroa päivä, edullista!
Veli todistaa väkevästi ☝️