On todella mielenkiintoista, että edes kovien kipujen syiden selvittäminen, saatikka poistaminen ei tunnu kiinnostavan terveydenhoidon sektorilla toimivia. Kuin vain niiden ainaisten pillerien tarjoaminen ja syöttäminen olisi se ainut keino hoitaa jo täysin sietämättömiäkin kipuja!
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008866947.html
Kivun hoito
13
107
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi sitä KIPUA pitäisi hoitaa?
Kipuhan on eräänlainen hälytyssignaali, joka kertoo, että jotain on vialla, ja että se vika sekä sen sen SYY pitäisi pitäisi selvittää ja jopa poistaa!- Anonyymi
Millai sitten olit ajatellut sen hoidon tapahtuvan . Kipuun sa kipua lievittävää lääkettä jolloin kipukohta lepää ja vähitellen palautuu normaaliksi.
Kyllä lääkärit tekee parhaansa helpottaakseen sairasta. Ja sinun käntisi rekisteröidään ja journaaleihin kirjoitetaan miksi olet saanut mitäkin lääkettä. .että katso omiin journaaleisi niin näet mitä lääkäri on kirjoittanut sinne .
- Anonyymi
Aloittaja varmaan asuu Tuusulassa, kun on tuollaisia ongelmia. Itsekkin tuskaisena kotona odotan laulukuoroon lähtöä.
- Anonyymi
Savonlinnassa ei ainakaan hoideta edes sydänvaivoja. Käsketään vain kotiin ja opettelemaan elämään oireiden kanssa vaikka pulssi romahtaa yhtäkkiä n. 34 - 36 lyöntiin minuutissa. Lääkäri ei tunnu ymmärtävän, että tuleepi aika HEIKKO olo.
Käski kotiin "pärjäilemään".
Näin savonlinnan sydänosastolla.
- Anonyymi
Milloinkahan olisi selvitetty, mistä mikäkin kipu johtuu ?
Eihän täällä syitä selvitellä, vaan hoidetaan pelkästään kipua, tai ainakin yritetään hoitaa.- Anonyymi
No, kun se pillereillä ja piikeillä hoitaminen on paljon yksinkertaisempaa, saatikka tuottavampaa! Rahallisesti.
- Anonyymi
Lääkäri kuuntelee sinua kun menet valittamaan vaivojasi ja kuulemansa perusteella diagnostisoidaan , ja kirjoittaa lääkkeet, mitään muuta hoitoa ei särkyyn ole jos ei ole ruumiillista vikaa edes kuten luiden murtumia jne. Lihas kipuihin auttaa liikunta muttei sitäkään saa liian kanssa harjoittaa.
- Anonyymi
sinä Et kirjoittanut miten olet sairas , joten kun sanoo että ei lääkäri hoida niin miten olit ajatellut sen hoidon ilman lääkkeitä.
- Anonyymi
Yksityisellä voit itse pistää rahaa haisemaan syiden etsintään. Julkisella ei lähdetä metsästämään jotain, mihin ei todeta varmaa aiheuttajaa. Eikä ne silloin reseptimäärää edes buranaa.
- Anonyymi
Eikös ne ""metsästäjät" ole koulutettu metsästämään syitä, vai onkohan koulutukset suuntautuneet etupäässä vain niiden buranoidenn määräämiseen?
- Anonyymi
Opiaatit ehkä toimii, mutta Suomessa määrätään jotain, jossa maksa valmistaa kipulääkettä, ja sen valmistusmäärä vaihtelee henkilöstä toiseen; yhdellä paljon ja toisella vähän. Lääke on myös sumentavaa, ja normaalit tai sen suuntaiset kipulääkket, ne ovat parhaita: toimivat hyvin ja kaikki pysyy selkeänä. Kun taas saa ton toisen reseptin, niin se on useille täysin hyödytön, joka on pirullista, kun liikkuminenkin on siinä ja siinä kun luut on murtunut.
- Anonyymi
Jos on työikäinen ja kipuilee sairauksiensa kanssa, "tiedetään" tyypin olevan vain vailla eläkettä tai vähintään kevennettyä työtä. Eihän sellainen sovi, joten hymistellään ja uusitaan kipulääkereseptit. Jos jatkaa valittamista, kysytään haluaako jutelle psykologien kanssa.
Jos eläkeläinen valittaa kipujaa, ei välitetä, koska tyypistä on yhteiskunnalle joka tapauksessa pelkkiä menoja. Kipulääkeresepti voidaan uusia.- Anonyymi
On tullut turhankin tutuksi, että työelämän ulkopuolella oleva ( työttömyyseläkeläinen, vanhus, pitkäaikaissairas, jne. ) ei saa paljoa apuja terveydenhuollosta.
Kun ei enää " tuota rahaa " yhteiskunnalle, niin ei mitään väliä, ei pas...... enää kannata hoitaa tai korjata.
Mutta hupsista, sekin voi tulla yhteiskunnalle todella kalliiksi myöhemmässä vaiheessa, jollei henki lähde aiemmin.
Aina väitetään, että täytyy ajoissa hoitaa, ettei sairaudet pääse liian pahaksi, kun sitten joudutaan hoitaa erikoissairaanhoidossa, joka tulee kovin kalliiksi.
Joskus olisi päättäjilläkin hyvä olla järki mukana ajattelussa ja toiminnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992617
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1152301En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761638Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911139- 471058
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va491043- 99971
- 46783
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6783- 102737