Löysin auvon ihanan

Anonyymi

Olen lestadiolaisen kodin kasvatti. Minut opetettiin mitä jyrkimpään lestadiolaiseen oppiin ja elin sen sääntöjen sekä käskyjen mukaan aikuisikään asti.

Menin opiskelemaan luonnontieteitä ja sain tietää, että kaikki herätysseuran opetukset koskien luonnontieteitä olivat valhetta. Erosin pian seurasta.

Nyt kun olen arvostettu molekyylibiologi niin tunnen suurta rauhaa ja iloa sen vuoksi, että uskalsin ajatella omilla aivoillani. Menetin perheeni, sukulaiset ja ystäväni, mutta tieteelliset löydöt lyövät ne laudalta mennen tullen.

Sitä paitsi: olen löytänyt samaa sukupuolta olevan rakkaan, jonka kanssa me teemme ihania juttuja, jotka eivät kuulu teille. :)

8

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja lisäksi luen Raamatun sijaan ilta/sanoma lehteä Raamatun sijaan koska se on parempaa faktatietoa omien juttujeni tueksi :D

    • Anonyymi

      Iltalehti In ei kyllä pidä luottaa, mitä suurinta mielipide muokkausta

      • Anonyymi

        :( Ramaattuun ei voi luottaa, pelkkää homojen disssaamista, ja kirkonmiesten kissaamista.

        Kuten avuaksessiani Hskonnollisten syvästi kristilölisen perheen lapsena kärsin uskonnollisuudestani


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        :( Ramaattuun ei voi luottaa, pelkkää homojen disssaamista, ja kirkonmiesten kissaamista.

        Kuten avuaksessiani Hskonnollisten syvästi kristilölisen perheen lapsena kärsin uskonnollisuudestani

        GHsho holetkos hä männissä?


    • Avaaja taitaa olla palstan trolli ja häirikkö, joka kirjoittaa nimimerkillä Heinrich-Meister ja on kirjoittanut aiemmin mm. nimimerkeillä Friendly-Atheist, Strong-atheist, Kampelatutkija, jne. :)

      • Ja tietysti suosikillaan Moses_Zuckerkandl !

        Voitteko kuvitella, että aikuinen mies on valehdellut olevansa syntyperäinen juutalainen Kirjat Shmonasta ja sotineensa kuuden päivän sodassa Israelin armeijan kersanttina.

        Sitten sama pöpilö kirjoitti aiemmin olleensa lestadiolaisen kodin kasvatti ja Suomen armeijan komppanian päällikkö ja pataljoonan komentaja. (nimimerkillä Kampelatutkija)

        Ei voi kuin ihmetellä mielen sairautta, kun se saa keksimään tuollaisia tarinoita. Totta lienee se, että hän on lestadiolaisen kodin kasvatti, ja noista armeija-fantasioista päätellen hän ei ole suorittanut asevelvollisuutta... syynä todennäköisesti mielisairaus ja ehkä homouskin. :)


    • Anonyymi

      möyryte

    • Anonyymi

      Kuuluisin lestamafian edusta ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      88
      4530
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      249
      4263
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      24
      3659
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      174
      3365
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      75
      3104
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      81
      2979
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      128
      2646
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      208
      2608
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      49
      2281
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      25
      1859
    Aihe