Aamupostissa Hyvinkään kokoomuksen valtuustiryhmä viestinään herjaa törkeällä viestillään kerrostaloasukkaita kolhoosissa asuviksi. Se tarkoittasi sitä että valtio omistaa talot ja asukkaita saa vapasti solvata, koska eivät kannata Aseman koulun romuttamista ja tontille gryndereille ehkä sovittua rakennusoikeutta. Onok koko valtuustoryhmä ahneuksissaan sortunut Hyvinkään mafian suostutteluun, eli käytännössä käskynjaon määräyksiin. Itse vapaaehtoisesti asumismuotoa muuttaneena ja lumitöihin kyllästyneenä muutin kerrostaloon jossa vastikkeilla hoidetaan lumityöt, mutta en ymmärtänyt muuttavani kolhoosiin. Nyt meni ahneita viimeinen mahdollisuus saada ääneni koskaan missään vaaleissa. Jämpti on näin.
Kerrostaloasukkaat kolhoosiasukkaita !
11
170
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä nyt kieli laulaa ja kynä sauhuaa eri valtuustoryhmissä, tähän mennessä siis kristillisdemokraateissa ja kokoomuksessa, kun pitää työntää käärmettä pyssyyn eli Aseman koulun tonttia grynderien kynsiin vastoin demokraattisia päätöksiä.
- Anonyymi
On loukkaavaa verrata kerrostalo asumista kolhoosi asumiseksi. Puuterpyllyiltä voi odottaa mitä vain. 😡
- Anonyymi
Mikä olikaan kokoomuksen sisäiseen käyttöön Kalajoen puoluekokouksessa prändätty slogan. "Köyhät kyykkyyn ja köyhimmät hautaan".
- Anonyymi
Nää on näitä kolhoosi ei ole kerrostalo vaan talkootyöpaikka.
Punikki ei ole tavan suomalainen vaan 1918 punaistenpuolella sisällissodassa taistellut .
Pedofiiliksi kutsutaan helposti jos harrastat nuoren kanssa seksiä.
Suvakki nimitys tulee kaikesta.
Viher- joku nimitys tulee yhtä oudosti kun kannatat siisteyttä.- Anonyymi
Kolhoosi oli ainakin alkujaan Neuvostoliitossa sosiaalisoitujen maatilojen nimitys. Valtio omisti tilat ja entiset viljelijät pakotettiin töihin niukalla ruokapalkalla. Ukrainassa touhu oli irvoikkaampaa koska ihmisiä kuoli nälkään. Nähtävästi Kokoomus haluaa tuollaista paikallisesti, koska silloin heille jäisi suuremmat voitot. Eivät he ryhmänä muutoin kolhoosia toisi noin esille.
- Anonyymi
Samassa jutussa väitetään että koulun siirto Hangonsillan alueelle kun siellä asuu lapsia enemmän kuin Aseman koulun alueella. Samat tyypit ovat olleet päättämässä rakennusoikeuksien antamista rakennusyhtiöille ja painopiste oli määrätty yksiöihin noissa taloissa. Ei lapsiperheet yksiöihin muuta joten siinäkin valehdeltiin valtuutetuille ja medialle. Tulikohan silti vaalirahoitusta esim. kuntavaalissa?
- Anonyymi
Hangonsillan alueelta on muuttanut jo lapsiperheitä pois useampia. Alueelle lisäksi pesiytynyt pilleri ja ruoho kauppaa.Varmaan tuhdimpaakin tavaraa löytyy. Jokunen viikko sitten holtitonta ammuskelua luotiaseella. Sinnekkö pitäisi nyt keskittää pienten koululaisten opinahjo. Melkoisen vastuutonta politikointia lasten turvallisuudella.Nyt on todella aika vanhempien reakoida.
- Anonyymi
Tästä olisi varmasti saatavilla ihan asiatietoa. Kysynkin: Kuinka paljon kouluikäisiä tai kouluikään tulevia lapsia asuu Hangonsillassa? Entä Aseman koulun alueella? Miten valtuutetut voivat äänestää asiasta, elleivät tuotakaan tiedä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tästä olisi varmasti saatavilla ihan asiatietoa. Kysynkin: Kuinka paljon kouluikäisiä tai kouluikään tulevia lapsia asuu Hangonsillassa? Entä Aseman koulun alueella? Miten valtuutetut voivat äänestää asiasta, elleivät tuotakaan tiedä?
"Pöhinä rehtorin " mukaan sopimus koulun rakentamisesta länsipuolelle rataa, on sovittu jo aiemmissa keskusteluissa puolueiden kesken. Valtuuston kokouspäätös on vain teatteria.
- Anonyymi
Aha, että sitä mieltäkö? Kerrostalossa omassa asunnossa asuvat ja asuntovelkaa maksavat suomalaiset perheet on kokoomuksen kolhoosissa vai? Laitetaampa vihkoon.
- Anonyymi
Varsinainen peiteoperaatio oli tuloksena kun rahan voimalla mentiin. Aseman koulu siirtyy Hangonsillan alueelle ja nykyiselle tontille tuleekin Laurean tiloja. Kyseessä on bluffivaihe, koska muutaman kokouksen päästä päätetäänkin että kerrostalot siihenkin tehdään ja rakennuttajatahokin odottelee kutsua.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703