30 lääkäriä (lekurai) tekee sadan ihmisen työt???

Ylen mukaan etelä-karjalassa 30 lekuria tekee 100 ihmisen työt.

Itse seurustelin lekurin kanssa. Lähti yheksän jälkeen töihin ja palasi ennen klo kahta, Aikaan kuuluivat ruokatunti ja kaksi kahvitaukoa. Kävi myös eri paikkakunnilla päivystämässä viikonloppuja. Nukku puolet työajasta.

Kaverini äiti kuoli joku aika sitten ja viime hetkillä olisi pitänyt saada lääkäri paikalle. Kaveri kyseli sitä hoitajilta, ne sano että se on nyt kiireinen. Kaveri oli vaatimalla vaatinut lekuria ja lähtenyt hoitajan kanssa lekuria hakemaan. Se löytyi lukitun oven takaa nukkumassa työaikanaan!

Torniossa lekurit tekee terveyskeskuksessa (arvauskeskus) muka töitä ja menevä illaksi yksityiselle töihin ja sieltä vain saa apua. Terveyskeskuksessa ne ei tee mitään!
Levähtävät ja nukkuvat ja wittuilevat hoitajille.

Jotain jonku pitäs tehdä! Tehdä rikosilmoitus, valittaa tai hoitajien tarkkailla niiden työaikoja tai jotain. Kellokortti niille julkiselle puolelle!

Myös lekurien koulutus pitäisi muuttaa mikä muu ammattikunta voi valita sisään otettavien opiskelijoiden määrän?? Lekureita pitäisi kouluttaa paljon enemmän niin etteivät ne voisi sanella palkkaansa. Nyt syrjäseudut on kusessa niiden laiskojen palkkojen kanssa.

Toivottavasti joku tämän lukija on tarmonpesä ja yrittää korjata tilannetta jotenkin ja laittaa ne kuriin!

0

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      3. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      4. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      6. Jotenkin se harmittaa

        Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
        Ikävä
        46
        700
      7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

        Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
        Ikävä
        2
        652
      8. Haluan kysyä vain yhden asian

        Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
        Ikävä
        39
        579
      9. Mies aion pilata elämäsi

        Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
        Ikävä
        73
        562
      10. Kauneus on katsojan silmissä

        Mitä kaunista sun silmät näkevät?
        Ikävä
        22
        512
      Aihe