"Työeläkevakuutusyhtiö Ilmarisen tiistaina julkaiseman tiedotteen mukaan yhtiön selvityksessä ei ole tullut esiin mitään sellaista, joka antaisi aihetta seuraamuksiin. Sen mukaan työsuhteen päättäminen ja siihen johtaneet tapahtumat on käyty perusteellisesti läpi sekä yhtiön sisäisesti että ulkopuolisen asiantuntijan kanssa".
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/86cc0d6d-fd7c-403c-937f-a775c9c30f36
Yksityisyydensuojan vuoksi emme voi julkisesti kertoa työsuhteen päättämisen perusteita, mutta syyt liittyvät aina työhön, eikä asialla ole mitään tekemistä työntekijän seksuaalisen suuntautumisen tai siviilisäädyn kanssa. Epäasiallista tai syrjivää käytöstä emme hyväksy keneltäkään, Ilmarisen henkilöstöjohtaja Sami Ärilä sanoo tiedotteessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/86cc0d6d-fd7c-403c-937f-a775c9c30f36
Yksityisyydensuojan vuoksi emme voi julkisesti kertoa työsuhteen päättämisen perusteita, mutta syyt liittyvät aina työhön, eikä asialla ole mitään tekemistä työntekijän seksuaalisen suuntautumisen tai siviilisäädyn kanssa. Epäasiallista tai syrjivää käytöstä emme hyväksy keneltäkään, Ilmarisen henkilöstöjohtaja Sami Ärilä sanoo tiedotteessa.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Onko tuo Ilmarisen itse itsestään tekemä sisäinen tutkinta luotettava? Siis jos itse tutkii itseään ja antaa siitä vapauttavan "tuomion" itselleen, niin ei se ainakaan mun mielestä ole uskottava. Ei tunnu oikein uskottavalta myöskään se, että esihenkilö kiistää sanoneensa mitään sellaista, mistä häntä on syytetty. Jos vaan häntä uskotaan ja toista osapuolta ei uskota, niin ei sekään anna oikeata kuvaa tapahtumista.
Kun itse tutkii, niin voi antaa itse itselleen sellaisen vastauksen, mikä itseään miellyttää. Ei sen pitäisi noin mennä.
Pitäisikö sitten luottaa tuon homon sanomisiin, kuten media on tehnyt ilman ulkopuolisia lähteitä?
Niin sun mielestä siis on oikein, että uskotaan vaan toista osapuolta. Noin toimitaan Venäjälläkin.
Miten Venäjä tähän liittyy? Muuta sinne jos on pakko joka keskusteluun tuoda Venäjä mukaan. Lähdetkö jo tänään?
Ei tietenkään ole.
Zeta ja muut hörhöjärjestöt nostavat tästä ison jutun vielä ja vievät vaikka EU-tuomioistuimeen. Jos ilmoitat olevasi homo, niin sinua ei vaan yksinkertaisesti saa erottaa mistään. Ei vaikka olisit se tylsin veitsi penaalissa.
Onhan tämä suvaukkius taas osoittanut ongelmallisuutensa. Homokortin pelaaminen johtaa joka kerta kohtuuttomiin jatkoseuraamuksiin. Heteroilla ei ole mitään keinoa kiistää koeajalla tapahtunutta purkua, mutta homona voit aina pahoittaa mielesi ja kuvitella olevasi niin täydellinen työntekijä, että sen perusteella sinut pitäisi nostaa jo johtajaksi koeajalla.
Venäjällä homon ei ole niin hyvä olla kuin Suomessa. Kannattaa vaikka kokeilla, jos ei usko.
Ei siinä niin sanottu.
Terve menoa!
Miksi mun pitäisi sinne paskamaahan muuttaa? Sunhan sinne pitäisi muuttaa, koska siellä ei siedetä homoutta. Venäjä on hyvä esimerkki siitä, että tuomiot tulevat yksipuolisella päätöksellä. Siellä ei toista osapulta kuunnella.
Oot niin pölöjä, että oo vaiti, äläkä piereskele siinä.
Isojen lafkojen sisäinen tarkastus on luotettava (kokemusta on). Nehän pystyivät uutisenkin mukaan suoraan kulunvalvontajärjestelmästä katsomaan, ettei pomo ja homo olleet kohdakkain miehen väittämä aikana. Ja jos tämä ei olisi totta, työntekijä varmaan nostaisi metelin ja vetäisi asian oikeuteen. Isojen firmojen pomot ovat hyvin koulutettuja, varsinkin pankkien ja vakuutusyhtiöiden yms. Eivät mene tollaiseen retkuun.
Työntekijä vetäisi asian hatusta, koska ei arvannut, että tämä perinpohjin ruoditaan ja selvitetään jopa kulunvalvonnasta ja henkilökuntaa ja muita pomoja haastatellen.. Poika nosti Mustanpekan.
Kun homo itse keksii päässään syrjinnän, vaikka olisi todella huono työntekijä, niin kaikki apinat hyppivät raivosta koska niin niitä käsketään. Ei sen pitäisi noin mennä.
Tuntui jotenkin sopivasti juuri homoviikkoihin ajoitettuna. Toisaalta eiköhän yritys ole haastatellut myös työkavereita ja työpanoksesta taas löytyy seurantaa.
Aika nolo kaveri onneksi pääsivät eroon moisesta valehteliasta ei varmaan ole ollut yhtään pätevä.
Hesarin jutun mukaan yhtiö selvitti kuluvalvontatiedoista etteivät nämä kaksi olleet samassa paikassa väitettyyn aikaan. Eli eiköhän tämä ollut taas tässä.
Nyt ei taida Raija tehdä "syyttämättäjättämispäätöstä"????
Kannattaa harkita tarkoin palkkaako homoja tai muita friikkejä töihin. Jos nämä toimivat tavalla, että irtisanominen on ainut vaihtoehto, voi joutua syytettyjen penkille friikkien syrjinnästä.
Mutta se taas edellyttää, että hakijan homous tulee olla työnantajan tiedossa, ja kysyminen taas on laitonta. jne....
Kyseessä ei ole poliisitutkinta, vaan Ilmarisen sisäinen oma tutkinta.
Milloinkas kukaan on itseään syylliseksi nimittänyt?
Ei yritys voi mainettaan tällaisella menettää, se olisi uhrannut esimiehen helposti. Nyt tutki ja totesi, että työsuuhteen lopettamiselle oli asiallinen peruste eikä väitettyä kohtaamista ollut tapahtunut.
Aivan mahtavaa että näin toimitaan lepakon voi kanssa irtisanoa
Niin hyvin toimittu
Eihän sitä edes irtisanottu. Koeaika, jonka puitteissa todettiin sopimattomaksi. Työsuhdetta ei syntynyt.
Naamankuva lehtiin niin osaa jatkossa muutkin työnantajat varoa palkaamasta.
Siis Suomessa voisi nykyään vedota ihonväriin, sukupuoliseen suuntautumiseen ym ja kaikki pitäisi sallia katsomatta todellisern kapasiteettiin. Uhriutujat ja "syrjityt" rulettaa.
Erotetaan kaikki kaikista syistä!