Hienoa hallitus! Mikään ei riitä vihreälle hallitukselle autoilijoiden kurjistamisessa. Nyt näytetään jo suoraan persettä ja aivan estoitta.
Enää ei kenellekään ole epäselvyyttä näiden asenteesta autoiluun.
Kyllä on törkeää meininkiä, eikä edes hävetä!
Enää ei kenellekään ole epäselvyyttä näiden asenteesta autoiluun.
Kyllä on törkeää meininkiä, eikä edes hävetä!
Vastaukset 66
Vanhimmat
Siirtyisit sinäkin jo sähköpyörään.
Persaukisen persun ulinaa. Yllättäen taas kerran. Mene töihin, niin saat rahaa silhen autolla rälläämiseen, kun se tuntuu olevan sinun ainoa harrastus.
Ja kuulostat taas köyhiä (ja myös keskituloisia) vihaavalta narsistiselta elitistiltä. Toki sinä kannatat hallituksen toimia, koska useimmat "vihreän siirtymän" toimet hyödyttävät vain rikkaita. Siinä on tarkoituksena tuhota köyhät ja pienituloiset.
Esimerkiksi sähköautoja ei köyhät tai keskituloiset tule ostamaan, koska ne ovat ylihintaisia mulkunjatkeita. Mutta autoa he silti tarvitsevat, joten he ajavat yhä vanhemmilla autoilla, koska uudempiin ei ole varaa typerien kansaa köyhdyttävien toimenpiteiden takia. Tulevaisuudessa Suomessa ajetaan ikivanhoilla autoilla.
Mistä ihmeestä teit tuon kirjoituksen perusteella johtopäätöksen harrastuksista ja niiden määristä?
Tämä lisä maksu nyt ei hyödytä ketään. Ei ole kenenkään eduksi kannattaa sitä
Se muutama euro minkä saavat kerättyä käytetään liikennevalistukseen. Esimerkiksi 17-vuotiaita on kuollut paljon liikenneonnettomuuksissa. Valistus pelastaa edes joidenkin hengen.
Turha ministerien enää valehdella autoilijoiden huolesta. Tämä viimeinen niitti kertoo aivan kaiken asenteesta autoiluun ja huoleen kansalaisten selviytymisestä.
Enää puuttuu vain ilmoitus, miten laitettu taas lisää rahaa maailmalle.
kyllä se aikanaan loppuu tämä vihertäminenkin, ellei kansa ihan tolvanoita sitten ole.
sitten tulee maksun aika näille vihreille pienille mitä lie mennikäisiä ovatkin.
mutta tämän paskempaa hallitusta ei liene ikinä missään ollut eikä tule !
Ainakin parempi kuin edellinenhallitus, voittaa myös porvarihallituksen mennen tulle. Ainakin duunarin silmissä.
Kerro ihan rehellisesti mikä puolue hallitusvastuussa luopuu ilmastosopimuksesta.
Jonka edellinenhallitus hyväksyi, Sipilä allekirjoitin Pariisin ilmastosopimuksen.
Vielä tähdennän hallitusvastuussa, eikä kuka uhoo kovien opposittiossa.
Kaikessa missä keskusta huseeraa mukana, duunarit häviävät.
Et taida tietää mikä on duunari.
Lopetan työssäkäynnin ei ole enää varaa ajella 60km/päivä. Kyllä tulee työvoimapula kasvamaan kovasti. Ei se halpatyövoimakaan kävellen töihin kulje. Vai järjestääkö yhteiskunta heille kyyditykset?
Ei tule, vaan varmasti löytyy tekijä sinun tilalle.
Vanhat postiautot sopivat kyyditykseen loistavasti, kuski ajelee aamuisin kylillä ja huutaa pysäkillä, kyytiin siitä.
Mikäköhän on se yhteiskuntamuoto jossa duunarit yhteiskunnan toimesta tavalla tai toisella siirretään paikasta A paikkaan B.
Haistakaa p.... joku voisi ehkä sanoa kun kuulee tämän.
pelkkää vittuiluahan tämä hallitus on. kun vaalit saapuu on vastaiskun aika, puunhalaaja kokee kummia. hyvää kesää
Ei vaikuta -- Vaalivilppi näet ollut voimassa jo vuosia.
Varsinkin tällaisena aikana, kun elinkustannukset kohoavat pilviin.
Mitä se on tuollainen autolilijoihin kohdistuva maksujen korottaminen tällaisena aikana, kun vittuilua ja kiusantekoa, varmasti hymy naamalla virnuilevat, että on mukava autoilijoita kiusata.
Uskokaapa vaan niin tämäkin johtuu pelkästään siitä, että päättäjät myöntävät ajokortteja 17 vuotiaille, jotka eivät ole kypsiä auton rattiin, näkeehän sen miten vakavia liikenneonnettomuuksia aiheuttavat mm. ajamalla ylinopeutta yli 200km/h maantiellä ja kaahaavat mutkaista pikkutietä ralliauton nopeudella, joka johtaa ulosajoon.
Nämä onnettomuuden kustannukset maksatetaan niillä autolojoilla, jotka ovat ajaneet kymmeniä vuosia ja ilman minkäänlaista kolaria.
SAMA KUN KAIKESSA OLLUT KOKO EU-ajan
että rikkaat rikastuu- köyhät köyhtyy-
tässäkin rikkailla on varaa maksella moiset - se on niille pikkurahaa- mutta köyhät jotka tarvitsisi autojaan liikkumiseen joutuvat luopumaan ja julkisten varaan= yhteiskunta sitten
joutuu maksamaan kyyditysket = ja porvarit , taxit, jne tienaa taas lisää ja lisää aina vaan..
Ei luonnonsuojelemisessa mitään pahaa ole. Se on kunnioitettava tavoite.
Autoliikenteen tahallisella hankaloittamisella ei kuitenkaan ole mitään tekemistä luonnonsuojelun kanssa.
Mihin käytetään autoilijalta pakkoryöstetyt rahat? Korjataanko rapistuvaa tieverkkoa? Tuetaanko tavallisen autoilijan siirtymistä päästöttömämpiin ajoneuvoihin?
Ei tietenkään. Jos ryöstösaalista kertyy, niin se alkaa poltella hullujen näpeissä kuin kekäleet. Silloin niistä pitää päästä nopeasti eroon. Lahjoitetaan rahat Afganistaniin, Somaliaan, Etiopiaan, Turkkiin..... Kaikkiin maihin joissa mielellään otetaan rahaa vastaan ja nujerretaan oppositiota. Koska sellaiseen hallintoon tunnetaan jotakin mystistä veljeyttä.
Ja sitten miettimään, miten nylkeä vieläkin raaemmin veronmaksajaa.
'
No esimerkiksi asumistukeen käytetään kaksi miljardia vuodessa. Suurin aluetuki myönnetään PK-seudulle mistä se valuu suoraan kiinteistösijoittajille. Asumistuki muodostaa pohjahinnan mille tahansa läävälle, mikä nostaa kaikkien asumiskustannuksia merkittävästi. Sinne ne rahat menee.
Taidanpa jättää aution taas talliin ja lähden pyöräilemään.
teiden hoito ja nopeuttaminen vähentäisi päästöjä-
naurettavaa autoilun rankaisu kun yksi suihkarilento kuluttaa enemmän kuin koko Suomen autokanta vuodessa-
ja ydinvoima on se maailman suurin tuhoaja ihan omaa mittaluokaansa- nyt jo mm kemikaalivanoja sihkutellaan ydinvoima-säteilyn takia koko maapallon ilmakehään- ettei koko planeetta kuivuisi.
ilmasto-kriisi johtuu ydinvoimasta- ja ainoa ratkaisu on lopettaa koko ydinvoima heti- sitä ei edes tarvita- muut mm aurinkovoima , vesivoimalat tuottaa tarpeeksi sähköä.
Äänestäkää jo oikein, Jos äänestät vihervasureita hyväksyt nämä kiristykset mukisematta. Auto parkkiin ja seisontavakutukseen vain tällä vasurimenolla.
Kuolema rottahallituksellemme!!
No mikä olisi sitten paras hallitus? Olenkin tässä odotellut, että nämä ikuiset valittajat kertoisivat sen ja perustelisivat, miksi!
En kyllä usko, että nämä valittajat saisi yhtään enemmistöhallitusta kadasaan.
Valittaminen nääs on kivaa ja ruikuttaminen.
no, uskokaa vaan että tämä hallitus käyttää ne yhteiseen hyvään :)
Mutta minkä maan yhteiseen hyvään?
Autoilu on ollutkin ihan liian halpaa ja yleistä, velaksi lapsiltamme.
Harmi tietysti jos kelle autoilu on ainut harrastus.
Mitäpä arvelet Marinin hallituksen toimien tuottavan? Pintaliidon hintaa maksaa vielä syntymättömätkin sukupolvet, jos nyt Putin kurjuudesta maapallo edes osaelinkelpoisena selviää!
ei autoilu ole köyhille mikään harrastus vaan välttämättömyys- muuten eivät autoa pitäisi.
kehä ykkösen sisäisen eliitin huru-vihreille autoilu on ilmeisesti jokin tarpeeton vaihtoehto julkisille-
mutta kun suurin osa suomea ei pysty julkisilla liikkumaan joka 10 minuutin välein suuntaan jos toiseen.
ja talvisin ei voi aina edes liikkua ulkonakaan sääolojen takia ilman kuljetusta.
Sitten kannatta jo hankkia ehjät farkut ja pitkät kalsarit.
No tosiasiassa se miljardi jonka hieno hallituksemme lupasi ilmastohörhöilyyn niin jostakin ne rahat on revittävä ja autoilija on ikuinen lypsylehmä.
Haukutaan lisää venäjää. Niin ei huomata/tajuta, että kohta meillä bensiini maksaa 3 euroa/litra.
Vauva-Saulin venäjä-pakotteet on köyhistänet koko Suome talouden ja nosti bensanhinnankin- venäjällä bensahinta 0,7 euroa per litra
Ei+näille+taivaanrannan+maalari-tuhlareille+riitä+mikään,+järkyttävän+paljon+vuodessa+nousevien+vakuutusmaksujen+osuudesta+on+alvia+jo+24+%+ja+päälle+sitten+tuo+kuppausmaksu+pakollisessa+liikennevakuutuksessa.
Kehitysmaihin+ja+Euroopan+mafiavaltioihin+tukimiljardit,+mutta+aina+löytyy+maksaja,+me+suomalaiset!!
Milloin nuo miljardit on mafiosot lunastanu?
ketä autoilija äänestää vaaleissa halitustako.
Äänestän sellaista henkilöä joka pudottaa köyhien autoilijoiden kustannuksia. Ei ole varaa ajella ja käydä töissä paikalla palkalla
Se ettei noita nilkkejä oo kukaan äänestänyt.
Nesteen liikevoitto nousee. Autoilija maksaa tänä kesänä yli euron enempi bensalitrasta kuin vuosi sitten. Syynä on kuulemma Ukrainan sota ja raaka-aineiden kallistuminen.
Kysymys kuuluu, miten raaka-aineiden kallistuminen johtaa öljynjalostajan liikevoiton kasvuun, kun samaan aikaan maanviljelijät lyö peltoja pakettiin ja navetat tyhjennetään teurastamolle kun homma ei enää kannata?
Vihreiden eliitti ajaa isoilla katumaastureilla kuten homo-Haavisto. Varaa maksaa myös Diesel laskut.
Työmatkoista saa verovähennyksiä, jos ei pääse julkisilla. Eikös niitä nostettukin just?
Eli työttömillä sitten on varaa ajella?
Uskomatonta- että ne rikkaat jotka on töissä ja saa palkkaa- saa etuja- mutta köyhimmiltä viedään kaikki.
Asia on niin että niitä kaikkein kalliimpia autoja ostelevia pitäisi verottaa - koska heillä on varaa- ja köyhille ei lisämaksuja-
mutta aina se tuntuu menevän toisinpäin Suomessa.
Miks näin- mikä tässä on vaikea tajuta?
Vai onko tosiaan tarkotus vain saada suomen köyhät aina vaan pahempaan jamaab kaikin tavoin?
Kyllä Suomessa köyhienkin pitää liikkua autoilla.
Tähän hetkeen juuri on korotus enemmän kuin härski.
Seuraava persuhallitus saa kyllä kostonsa. Lanseeraa Suomeen homoveron palkkaverotuksen päälle. Vain heteronaimisissa olevat säästyvät tältä. Ohjauspolitiikkaa tämäkin.
Ehkä tässä onkin edellisen persuhallituksen kostaminen menossa? Kosto on suloinen, sanotaan. Minä kostoa tehostaakseni nostaisin kansaneläkeindeksiä roimasti, nyt kun sen saa eduskunnassa läpi.
Mikä ihmeen persuhallitus? Persut eivät ole olleet mikään pääministeripuolue yli 20 vuoden aikana.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sipilän_hallitus
Nämä Helsinkiläistyneet päättäjät eivät ymmärrä että pohjoi-suomessa välimatkat ovat pidempiä eikä yleiset kulkuneuvot toimi yhtä kätevästi kuin siellä Helsingissä.
Niitä on myös paljon vähemmän. Joten monessa paikassa auton käyttö on välttämätöntä jos aikoo käydä töissä.
Ja eihän siellä Helsingissä ole edes lunta talvella , vähän eri kuin Pohjois-suomessa jossa lunta voi olla niin paljon ettet saa edes ovea kunnolla auki ennen kuin lumityöt on tehty ja saat rämpiä polvia myöten lumessa.
Menee kyllä aika älyttömäksi tämä autoilijoitten kuritus.
No, sittenhän sinun pitää käyttää omaa autoa, Matkakululujen korvaus taitaa olla jopa parempi kuin yleisiä käyttävän. Täällä tunnutaan luulevan, että yleisen käyttäjät saavat kyydin ilmaiseksi.
api-na en tarvi muutakuin veron- alennuksen. missään nimessä ei mitään saatanan verovähennyksiä joilla palkataan lisää LOIS- VIRKAMIEHIÄ. saatan ...ämpäripää
Suomalaiset ovat niin tyhmää kansaa , tässä kiitos maan asioiden ollessa hoidettuna hyvin , mitä enempi kansa menee vihreiden pillin mukaan sitä enempi elämistä kurjistetaan maassa joka hoitanut asiansa kiitettävästi , nauttikaa nyt saavutetuista eduista.....
Koko ilmastohössötys on pelkkää kusetusta, mikään ei muutu miksikään, pelkkää rahastoista koko homma. Kyllä on tyhmiä päättäjiä Suomessa.
Autoilu on urheilutermi ja urheiluhan ei kuulu elintärkeisiin toimintoihin.
Ei hallituksella ole tuon asian kanssa juuri tekoa. Lisämaksut menevät vakuutusyhtiöille kattamaan vakuutuksista maksettavia korvauksia.
Kukaan ei ole viitsinyt ottaa lainkaan selvää mistä tässä on kyse.
Pääasia on hallituksen haukkuminen ja voivottelu autoilijoiden kohtelusta.
Hevoskärryillä tulevaisuuden liikenne
Kyllä tänään vasemmistoministeri ilmoitti, että hallitus on näin päättänyt.
Ei kannata aukoa turpaa, jos sivistys ei riitä ottamaan asioista selvää.
Koodari Bussilla mennään ja lujaa.
Verotusta+on+kiristettävä+hyväosaisilta+auton+omistajilta.+
Antti+Rinne,+sd,+esitti+Suomen+talouden+arvopohjaiselle+rahoitukselle+ratkaisuksi:
-+hyväosaisten+verotuksen+kiristäminen+(+=+auton+omistava+luokka).
-valtion+omaisuuden+(+=+auton+omistajien)++myynti
-+lisää+ulkomaista+velkaa+(+jonka+kohoavien+korkojen+maksajaksi+tulee++auton+omistava+luokka).
17,7+%:n+ääniosuudella+ja+vaalivoitolla+Antti+Rinne,+sd,+tämän+aloitti+ja+Sanna+Marin+,sd,+jatkaa+pistäen+vielä+paremmaksi.
Vappusatanen+vain+puuttuu.
Luokkataistelu+(+auton+omistavaa+luokkaa+vastaan)+jatkuu+rahan+jaossa+ja+uusia+ennätyksiä+pukkaa.
Nyt sanaa liikkeelle, kaadetaan hallitus.
Siinä näet akkain järjen.
No kun keskarin hinta on nousi yli 1 -1.50 €/l, niin keppanan ostamista et ole lopettanut, et meuhkannut hinnasta saatikka että olisit lopettanut ko. Juoman oston kokonaan.
Polttoaine kieltämättä on kallista, mutta kallista se on kaikkialla, eikä kovin paljoa siihen voida vaikuttaa missään maassa.
Pääsitpähän taas syyttämään hallitusta, sitähän sinä kaikesta syytät, petsuraukka, eikö niin..
Varsinkaan Suomessa bensiinin hintaan ei voida vaikuttaa, koska kapitalistiset öljy-yhtiöt perivät suomalaisilta muita korkeamia hintoja raakaöljystä.
Myös autojen hinnat ovat muita korkeampia, koska kapitalistiset autotehtaat perivät suomalaisilta korkeampia mashantuontihintoja.
SDP taistelee tätä työväenluokan riistoa vastaan, muutoinhan asia ei ole ymmärrettävissä.
Olisi kokkarien korniutta, jos työväenpuolue SDP pyrkisi riistämään 5,5 miljoonan asukkaan maan työläisiä ja hankkimaan omille johtajille etuja, kuten palkankorotusta, ilmaista asuntoa ja aamupalaa, ilmaisia bisnesluokan lippuja julkisiin kulkuneuvoihin jne..