Orjakauppa ja rasismi

Anonyymi

Somalit ovat olleet Afrikan orjakauppiaita, ainakin jokin osa heistä. Suomalaisia taas on venäläiset aikoinaan vieneet orjiksi ja orjakauppamarkkinoille.
Nykyään näkee juuri Suomeen tulleiden somalien syyttelevän suomalaisia rasismista. Voisiko olla mahdollista, että heidän esi-isänsä ovat myyneet suomalaisia orjamarkkinoilla ja siitä on jäänyt asennetta jälkipolvillekin? Miten suomalaiset voisivat pyytää oikealla tavalla tätä anteeksi?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orjat olivat ainoastaan epäonnistuneita orjakauppiaita.

    • Anonyymi

      Suomalaiset eivät ole rasisteja. Todella surullista lukea niin monia kommentteja siitä, kuinka "suomalaiset ovat rasisteja". Mikään ei voisi olla kauempana totuudesta. Suomalaiset ovat kokeneet rasismin kauhuja koko olemassaolomme ajan. Kannustan näitä tietämättömiä ihmisiä oppimaan lisää historiastamme sen sijaan, että tekisivät hätiköityjä johtopäätöksiä.

    • Anonyymi

      Tämä on seuraus, kun mitään ei saa sanoa suvaitsevaisuuden nimissä.
      https://t.me/GitmoTV/17424
      Tuossa jutussa on vain kaksi kaupunkia ja uhreja 1000 1500. Mitä niissä kaikissa muissa kaupungeissa on tapahtunut, joissa maahanmuuttajat ovat muodostaneet omat Mafia-joukkonsa? Miltä Ruotsissa näyttää tilanne? Mikä on tilanne Oulussa?
      Eikö nuo nuorten lasten pakottaminen prostituutioon muka ole rasismia ja rikollisuutta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1440
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      95
      1137
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      256
      958
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe