100 000 uutta pakolaista!

Vuoteen 2030 mennessä Suomi tulee tarvitsemaan ainakin 100 000 uutta pakolaista huutavan työvoimapulan vuoksi, ja kompensoimaan sitä vajetta mikä syntyy suurten ikäluokkien siirtyessä eläkkeelle!

Näin, voimmeko nyt tehdä jotain asialle!
1299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tulee aika, jolloin työikäisistä pakolaista on kova kilpa eri eu-maiden välillä!

Äänestä
  • Onko niiden aivan pakko olla pakolaisia, tarjolla on lähinnä pakoloisia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko niiden aivan pakko olla pakolaisia, tarjolla on lähinnä pakoloisia.

    No se on ainut kanava josta voimme realistisesti suuren määrän työikäisiä miehiä

    Äänestä

Aivan, koneinsinöörien virta on loputon....

Äänestä
  • Sä voit mennä sun rasististen mielipiteiden kanssa muualle

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sä voit mennä sun rasististen mielipiteiden kanssa muualle

    Mitä väitätkö etteivät nämä mukamas ole koneinsinöörejä, vihjaatko siihen etteivät nämä osaa mitään, sinähän olet itse rasisti.

    Äänestä

mitään ns. työvoimapulaa ei ole Suomessa.
- ja e-suomen lähiöissä kela lomilla vuosikymmeniä jouten makaavat pakolais-turistit, ei ole kuin ainostaan rasite suomen veronmaksajille.

Äänestä
  • Asutko laatikossa vai oletko muuten vain tyhmä? Miten esim. hoitoala, onko pulaa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Asutko laatikossa vai oletko muuten vain tyhmä? Miten esim. hoitoala, onko pulaa?

    tarvitaan valkoista väestöä, joka sopeutuu ja elää maassa asiallisesti. tekee töitä.
    Turvattomuutta ja huumekaupaaa ja terrorismia emme tarvitse yhtään lisää.....

    suomessa on paljon nuoria ja vanhoja työttömiä jotka tarvitsevat töitä. työmarkkinan sotkeminen ulkomaalaisilla tuhoaa työmarkkinankin...

    Äänestä

Meillä tulee olemaan suorastaan näännyttävä pula pakolaisista jopa vuoteen 2025 mennessä!

Äänestä

Iranista ja Irakista löytyy ainakin tosi hyväkuntoisia pakolaisia! Sieltä jos jostain!

Äänestä
  • Jeo

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vuoteen 2030 mennessä Suomi tulee tarvitsemaan ainakin 100 000 uutta pakolaista huutavan työvoimapulan vuoksi, ja kompensoimaan sitä vajetta mikä syntyy suurten ikäluokkien siirtyessä eläkkeelle!

Näin, voimmeko nyt tehdä jotain asialle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu