Missä on maamme komeimmat vähemmän tunnetut kirkot?
Tämä sattui matkan varrelle tai mutkan varrelle, kauas näkyvä kirkon torni kertoi, että kannattaa käydä ehkä vilkaisemassa ja hienohan se olikin:
https://www.dropbox.com/s/0p3fcegw241vybz/IMG_2249.HEIC?dl=0
-a-teisti-
Tämä sattui matkan varrelle tai mutkan varrelle, kauas näkyvä kirkon torni kertoi, että kannattaa käydä ehkä vilkaisemassa ja hienohan se olikin:
https://www.dropbox.com/s/0p3fcegw241vybz/IMG_2249.HEIC?dl=0
-a-teisti-
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin, tämä kirkko on Salossa. Kirkon nimeä en tiedä.
-a-teisti-
Asiallinen aloitus ei kerää kommentteja. Homot liittymättä aiheeseen. Siksi ketjusi haudataan.
Ne homot jotka on kristittyjä saa käydä omissa kirjoissaan tietysti. Muut käy heidän omissa uskonnoissa.
Olkoonpa kirkko kuinka hieno, se vie leijonanosan seurakunnan budjetista.
En nyt komeudesta tiedä mutta kaunis puukirkko https://www.kirkkonummenseurakunnat.fi/kirkot-ja-tilat/kirkot-ja-kappelit/haapajarven-kirkko
Koruton kirkko taas löytyy https://fi.wikipedia.org/wiki/Seilin_kirkko
Oman lisänsä tuohon tuo saaren ikävä historia ja hautausmaa.
Joo prostituoidut vietiin Seilin saareen huumattiin ja väitettiin ettei ne ole ihmisiä pidettiin vankina siellä. Ennen lyötiin heti huumerauhoittavat myös jos puhui Jeesuksesta tai jos ei halunnut asua yhdessä paikassa.Siksi monet pakeni laivoihin töihin matkusti muihin maihin.Nykyään on myös unilääkkeet psyykelääkkeet ja huumepiikit sekä väärät syytökset.Varastetaan toisen tavarat ruuat rahat vaatteet huonekalut ja sanotaan että se on hullu.Tai sitten jotkut uskonnot käy päälle.Aika monella lahkolsisella on kaikki varastettua vetoavat siihen että heillä on oikea usko muilla ei.
Moskovassa punaisella torilla ortodoksikirkko myös synagoga.
Käsittääkseni tuonne vietiin esimerkiksi hyväksikäytettyjä ja raiskattuja naisia joita sitten hoidettiin mm. nälällä ja "kylmähoidoilla" eli paiskattiin pakkaseen . Tuota ennen toimi spitaalisairaalana jonne oli vain menolippuja ja saattoi tuonne joutua psoriaatikko . Pitipä vielä tuoda omat arkkulaudat mukana . Eipä ihme, että Topelius lainasi kirjoittaessaan Seilin saaresta "Ken tästä käy, saa kaiken toivon heittää"
Tutustumisen arvoinen kohde. Kappale ei niin kunniakasta historiaa.
Seilin saaressa on käytykin vuosia sitten, sinne poikkesi joku saariston yhteysalus. Karuhan se on historia tuolla paikalla.
-a-teisti-
Ortodoksikirkko tietysti vaikka Uspenskin entinen katolinen tai punaisella torilla samanlainen.
Inarin erämaakirkko.pielpavaaran kirkko.sinne pääsee jalan tai jos tietää niin veneelläkin.parkkipaikalta noin kymmenen kilsaa tai vähän alle matkaa kirkolle.olen käynyt monesti lapin reissulla ja käyn syksyllä kun inariin menen.syysilta hieno kävellä ja juoda kahvit perillä.ei ole ruuhkaa ja luonnon rauhaa on.