Niin että potilaan läheiselle järjestetään oma sänky potilaan sängyn viereen eikä huoneeseen tule muita potilaita? 2-3 viikkoa kestää sairaalassa olo. Ei ole kyseessä myöskään kehitysvammainen potilas eikä potilas ole kuolemanvakavasti sairas.
Voidaanko tällainen järkätä jos potilas ei ole tottunut yksin olemiseen?
Voiko Suomessa läheinen tulla osastolle asumaan 2 viikoksi aikuisen potilaan kanssa?
7
222
Vastaukset
- Anonyymi
No en tiedä. Mutta isälleni järjestettiin sänky, kun äitini oli syövässä sairaalassa. Hän ei ollut pitkään, kun pelkäsi hoitoja eikä halunnut niitä.
- Anonyymi
Jos potilas ei ole tottunut yksin olemiseen, se pannaan viiden hengen huoneeseen. Siinä ei tarvitse eikä voikaan olla yksin.
Vakavasti puhuen sairaala ei ole sellainen palvelulaitos, että sieltä voisi tilata mitä palveluita halutaan. Sairaalassa ollaan lääketieteellisin perustein. Päivähoitomaksuun sisältyy vuodepaikka vain yhdelle. Yhden hengen huoneeseen potilas sijoitetaan sairaalan toimesta, sitä ei voi itse valita.
Kalliissa yksityissairaaloissa voi olla jonkin verran valinnan varaa. Rahaa vastaan tietenkin. - Anonyymi
Joissain sairaaloissa on sairaalan yhteydessä, tai ihan lähellä potilashotelli, jollaisesta myös omainen voi vuokrata huoneen.
En tosin osaa sanoa, mistä sairaaloista tällaisia löytyy, Vaasassa ainakin oli joitain vuosia sitten.
Sairaalasta voi itse kysyä, onko tuollaista mahdollisuutta olemassa. - Anonyymi
Aloittaja tässä. En kysynyt omasta puolestani vaan siksi, että eräs Youtubessa seuraamani englantilainen kolmekymppinen nainen, joka on sairas, joutui sairaalaan, ja kuvasi siellä videoita. Hänen äitinsä asui koko sen ajan potilashuoneessa hänen kanssaan, siis äidille oli tuotu oma sänky aikuisen tyttären sängyn viereen. Ja aamulla he heräsivät samaan aikaan, kömpivät sängystä ja kävivät vuorotellen huoneessa olevassa kylpyhuoneessa pesemässä hampaat jne.
Minusta erikoista. Aloin miettiä onko tuo mahdollista Suomessa.- Anonyymi
Kuule jos joku onnistuu ulkomailla niin se ei tarkoita että suomessa tehdään samalla tavalla.Jos et tiennyt niin suomessa on omat lait yms.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuule jos joku onnistuu ulkomailla niin se ei tarkoita että suomessa tehdään samalla tavalla.Jos et tiennyt niin suomessa on omat lait yms.
Siksi pohdinkin, miten asia Suomessa on. Suomi kun ei ole Englanti.
Kannattaa lukea viesti ennen kuin kommentoi.
aloittaja - Anonyymi
Olikohan tuossa englantilaistapauksessa kyse yksityissairaalasta? Silloinhan tilanne on erilainen ja Suomessakin yksityissairaalassa todennäköisesti saisi (eri hintaan) omainenkin sänkypaikan samasta huoneesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492498Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on622242- 482106
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2101748- 221668
Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681650Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221450Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok901449Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121390Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191374