Kokoomuksen Ville Rydmanin kannattaisi liittyä persuihin. Onhan hän jo valmiiksi hyvin persumielinen. Eräänlainen "kokoomuksen persu".
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nyt-puhuu-kohun-nostattanut-kokoomusedustaja-perussuomalaiset-ei-ole-yhtaan-sen-vaarallisempi-kuin-vaikkapa-vasemmistoliitto/4b715c81-a113-47b4-957c-e7363b2774b6
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nyt-puhuu-kohun-nostattanut-kokoomusedustaja-perussuomalaiset-ei-ole-yhtaan-sen-vaarallisempi-kuin-vaikkapa-vasemmistoliitto/4b715c81-a113-47b4-957c-e7363b2774b6
Vastaukset 67
Vanhimmat
Rydman on persuuntumassa kovaa kyytiä? Puuttuuko enää muuta kuin rikostuomio?
"HS: Useat naiset kertovat kokoomuksen kansanedustajan Wille Rydmanin ahdistavasta käytöksestä – Rydman kiistää väitteet"
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008894940.html
"Petteri Orpo kertoo tienneensä Rydmaniin kohdistuneista epäilyistä jo viime talvesta asti: ”Vakavuus ja mittakaava selvisivät minulle tänään”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008895247.html
Rydmanille löytyy esikuvia persuissa mm. työmies Putkonen ja naistenmies Hakkarainen.
Niin tai näin. Persujen riveissä Rydman saisi äänivyöryn.
Suurempi rikos, enempi ääniä. Näin se menee kun oikein jytkytellään.
Jos jossain muussa puolueessa kuin persuissa joku rötöstelee, jopa poliittiset toimittajat uskaltavat sanoa rötöstelyn vaikuttavan niiden kannatukseen negatiivisesti. Vain persut ovat poikkeus. Persuissa näyttävä rötös on sulka hattuun. Rötöksillä voi jopa pöyhkeillä ja keikaroida, mikä vain lisää persujen kannatusta entisestään.
Syytön kunnes toisin todistetaan. Puolustuksen puheenvuoro:
https://www.willerydman.fi/blogi/2022/6/17/xt7r3oui5j2wdd275jwi8vf6641k6r
''...esim. Haaviston rikkoessa lakeja...''
No, ei ihan niinkään...
https://yle.fi/uutiset/3-11127293
Rydman on saatava persujen riveihin hyväksi vahvistukseksi
Miksi Orpo on hyssytellyt asiaa. Vai onko kaikki Kansallisen Kokoomuksen edustajat kiinnijäämättömiä pikkurikollisia - saako Verottajalta näpistää.
Wille on liian hyvä unohdettavaksi Too good to be forgotten
Persujen koti on Vennamolaisuus ja Soinilaisuus. 80-90 luvulla näitä "perussuomalaisia" istui maaseudulla Matkahuollon baarissa "huurteinen pöydällä" ja Työmies suussa käryten ja samalla parannettiin maailmaa. Siinä oli aitoa maaseudun miehen rehellistä arviota maailman menosta. Muisteluista tähän päivään. On kuulunut "huhuja" siitä että tämä epäilty Rydman saisi uuden kodin PS:sta.?En tiedä. Tähän joukkoon tulisi lyhyt, nuorehko ja liituraitapukuun sonnustautunut H:gin tunteva kasvatti joka tietäisi "pintapaikat" mutta tietäisikö mitään siitä millaista on elämä Alavudella, Parkanossa, Lievestuoreella. Pelkosenniemellä, Juvalla tai Muoniossa. En ymmärrä tätä. Jos tuntee Kaivohuoneen mutta mutta YLihärmästä ei ole kuullutkaan: kysyy so what?
Persujen edeltäjiä olivat Vennamon puolue suorassa alenevassa polvessa. Silloin oli tuttua "Rosvot kiinni" teema ja taidettiin sitä toimiakin lupausten mukaisesti. No nyt on keskusteltu Rydmanin siirtymisestä Perussuomaisiin? Kuperkeikkaa näyttää nyt heittävän puolueen alkuperäiset perusarvot. No, millä PS eroaa enää muista puolueista, ei millään. Alkuperäinen linja kertoi edeltäjien uuden poliittisen kulttuurin avauksesta. Ja se näkyi silloin kannatuksessa ja eduskuntapaikoissa. Nyt näiden Persujen pj. Purra näyttää johtavan puoluetta ? Ei vain ole selvää mihin? Täytyy sanoa että Halla-Ahon jälkeen ei ole Perussuomalaisilla ollut oiken mitään mitään sanottavaa puoluekentällä.
Naisten tunteet ovat vääriä?
Mikähän on Rydmanin rikos ? Aika huoletta antipersu solvaa ja syytöksiä heittelee - ja aivan ilman todisteita. Taidat olla intohimoinen Orpolainen.
Tuo on taas niitä älyvapaita ajatelmiasi, joita kuvitelmiksi vähäisellä ymmärryksellä kutsutaan.
Rydman MTV uutisissa. 2.1.23. Klo 19."Minä en ole muuttunut mitenkään"
Tietää Lapistakin kun on ollut Kemijoki Oy n hallituksen jäsen tms.
Rydman on aina kuulunut Kokoomuksen persusiipeen. Selvästikin Kokoomukseen soluttautunut persumyyrä.
hesarin punakaarti on taas jakamassa teloituskäskyjä toverituomioistuimessa?
Tässä maassa on kyllä teloitettu tutkitusti enemmän ihmisiä juuri oikeiston toimesta. Suomessa toteutetuista julmuuksista ollaan pitkälti vaiti vaikka tiedetään, että Saksassa natsit alkoivat harrastamaan 30-luvulla samanlaisia julmuuksia, mitä Suomessa oli nähty jo 20-luvulla teloituksineen, päiden katkomisineen, kidutuskuolemin, keskitysleireineen, lapualaisin kyydityksin jne. Esim. Kalmin esikunta teki itsenäisiä teloituspäätöksiä, ja vartijat hakivat miehiä jatkuvasti ammuttaviksi. Esikuva sekin natsien Kansantuomioistuimelle?
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/hennalan-vankileirin-naisista-teloitettiin-laittomasti-yli-200-tutkijan-mukaan-kohteeksi-valittiin-naiskaartilaisia-rodunjalostuksellisista-syista
https://yle.fi/uutiset/3-10120009
http://www.sermones.fi/2018/05/keskitysleirien-esikartanoissa-suomessa-kevaalla-1918/
Miksei kehuisi? Persut ainoa puolue joka ei ole tuominnut pikkutyttökohua.
Eikä ole muutkaan, kun ei ole tosiasiat selvillä. Ensin tutkitaan ja sitten hutkitaan.....
Tarkoitatko nyt Oulun tapauksia? Eihän silloin muuta tehty kuin tuomittiin.
Kokoomus on sisäiseti hajanainen puolue, siinä on monia suuntauksia, joista jotkut ovat täysin vastakkaisia. Ymmärtääkseni kokoomuksen täydellinen visrallinen nimi on edelleen "Kansallinen kokoomus". Ennen kansallismielisyys yhdisti kokoomuslaisia, nyt se pikemminkin erottaa, siksi tuota täydellistä nimeä ei enää käytetä juuri koskaan, puhutaan vaon "kokoomuksesta".
Kokoomuksessa kansallismieliset ovat nykyään pienenä vähemmistönä. Vahvin suuntaus kokoomuksessa on oikeistolainen liberaalius, joka vielä jakaantuu osiin. On viherliberaaleja kuten Kirsi Piha, markkinaliberalisteja kuten Elina Valtonen ja Juhana Vartiainen, globaalia urbanismia ihannoivia kuten Jan Vapaavuori sekä EU-federalisteja kuten Alexander Stubb ym. Kaikkia liberaaleja yhdistää pikemminkin kansallisvastaisuus kuin kansallismielisyys.
Mihin porukkaan sitten kuuluu itse puheenjohtaja Orpo? No Orpo on nimensä mukainen, ei tunnusta mitään suuntausta omaksi aatteelliseksi perheekseen vaan pyrkii pitämään hajanaisen porukkansa jotenkin kasassa ja erottumaan asiajohtajana.
Ei sitä niin vain ilmoitusasiana perussuomalaisiin liitytä. Kuulemma demareihin Ryydmania jo pyydelty.
Kaikkein oikeimman laidan oikeistolaista? Heikko provo.
Käytöksensä puolesta ryydman on ehta demari.
Älä syytä muita persujen omista maneereista. Niihin Rydman sopii kuin nenä päähän.
Minusta sopii hyvin Hakkaraisten ym. jatkoksi persuihin.
Eikö Halla-aholla ole jalkavaimoja? Rydman sopisi Jussin työn jatkajaksi.
Putkonen koulii Rydmanista osaajan.
"alan mies" itsekin
juutalaistaustainen juutalainen ?
Sulkahattu-Wille sopii persuihin kuin nenä päähän.
Vasemmiston pormestariehokkaalle kova tuomio lapsipornosta ja hänen kuvaajansa sai myös tuomion .
Muiden puoluiden rötöstelijät tuomitaan ja se on oikein.
Persulassa rötöstelijät saavat sulan hattuun ja nousevat ääniharaviksi. Se on väärin kaikkien muiden paitsi persujen mielestä.
Jahas, muissakin puolueissa siis on kuin onkin rötöstelijöitä. Demari alkaa parantua kun tunnusti.
Zyskowiczillä ei olisi mitään asiaa persuihin. Aina sieltä jokunen juutalaisvastainen löytyisi matuvihan keskeltä.
Ei kai kukaan huoli muut kun Kokoomuslaiset. Eivät ilmeisesti seulo mitenkään .
vaarallinen puolue joka haluaa suomesta raiskaajat ja terroristit pois?
Juu Perusuomalaiset on olleet ainoita kun ovat olleet kriittisiä valvoen Suomen etuja .Muut on olleet ovet seppose selällään ja parhaimillaan vonkaneet Isis järjestön jäseniä Suomeen.
Ei ryydman kuitenkaan turhaan perussuomalaisia kehu.
Batman ja Rydman molemmat persuja?
Mikä siinä on, että oikeistossa löytyy jatkuvasti näitä pikkutyttöjä jahtaavia sikoja?
Toivoo SKP:n kannattaja
Persuissa on aina tilaa yhdelle sulkahattu-Rydmanille??
Kokoomus seuraa persujen jalanjälkiä?
Ottamatta kantaa Rydmanina kohtaan hyökänneen median lähtökohtiin on ajankohta merkittävä, jos tapaukset on vuosia olleet tiedossa? Kokomuksen gallup-elvistely on saattanut ärsyttää feministiliikettä joka ei todellakaan aio luopua vallasta, siinä voidaan raapia muutamatkin pallit rikki ja nahkat lentää puunlatvoihin. Feministi intersexonalistien liikeen voimaa ei ehken tajuta meillä, kun muutokset sukupuolen hävitys ja kaikki muu perveuden ylistys on tuotu taitavasti nuorison kautta, tarve vaihtaa munat vituiksi on ymmärrettävää ja voi sitä joka tuota vastustaa, kristinuskon kliseet johtaa eristämiseen ja pilkkaan. Suorastaan kummaa sekin ettei tämmöisen "uudenlaisen" poliittisen ääriliikkeen uhkaa tajuttu, ehkäpä juuri siksi se sai vallattua median, oikeuslaistoksen jne, mutta ensin piti päästä kirkkooon, liike on siis saatanasta,tuosta kertoo sen voima ja kasvot.
Iltapillerit ottamatta?
Itse veikkaan Liike NYT:tiä seuraavaksi osoitteeksi.
Toisaalta vähän hämmentävä tilanne kun ainoa joka vähän puolustaa miestä on kilpailevan puolueen Jussi Halla-Aho pitkässä facebook kirjoituksessaan kun samaan aikaan omat puolutoverit ja puoluejohto ovat heittämässä miestä bussin alle.
Rydmanilla on uskollinen äänestäjäkunta pääkaupunkiseudulla. Mies kerää helposti 6000-8000 ääntä seuraavissakin vaaleissa. Kyllä sellaiselle poliitikolle aina puolue löytyy vaikka olenkin aika varma ettei kokoomus suostu hänestä luopumaan. Menettäisivät liian monta äänestäjää siinä samalla.
Kuinka tyhmnä pitää olla, että jaksaa ja viitsii täysin älyvapaita ajatuksiaan perussuomalaiset palstalle syöttää, kerta toisensa jälkeen.
Miten Rydmänillä menee?
Mitä se tänne kuuluu?
Onko persuista Suomen viralliseksi groomer-puolueeksi - alaikäisten groomaus lailliseksi?
Ei--- kyllä vihreät on siinä ihan omaa luokkaansa.
ryytmanin naisviha on melkoinen meriitti meidän persujen silmissä. työmiehellä (ja muutamalla muulla vanhalla tuomitulla) ei taida enää seistä eikä ottaa eteen, joten nuorta voimaa tarvitaan. Tervetuloa Rehelliseen ja Isämmaalliseen seuraan Ville!
Hiukan koomiselta vaikuttaa täyshomppeli antipersun kommentoinnit . . . . no, jokainen tavallaan.
Itelläsi ei seiso. Kato minä runkkasin kansa Timon eessä, mutta sitte tuli yks Tuija. Se kuule Imutti koko ajan ja mulla oli heppi ihan Jees. Kaikki meni hyvin ja me oltiin oikiasti Persusuomalaisia. Naitiin kovasti ja kasvatettiin mitä kasvatettiin. No sitten se Tuija lähti ja minä aloin Juomaan. Tuli tilalle yksi timo. Kiva kundi, mutta huutelee koko ajan jytky.. jytkytappi.... jytkyn jytky.. persu... jytky....persutappi.
Miksi naiset juokset Rydmania karkuun vai eikö Rydman kykene kestävään parisuhteeseen?
Ehkä siksi, että vähän yli metriset heinäseipäät lasketaan aidantolpiksi.
Eikö tunnu yhtään säälittävältä, eikö tosiaankaan yhtään.
Oletko Uuden Suomen myyntimies ? Koitat mnaksullista sontaa myydä . . .
Suomen lyhkäisin pikkutyttöjen raiskaaja olikin piilopersu? Wille runkkaeri oli tietenkin persujen asialla. Ei suuri ihme. Kaikki lastenrassaajat ovat pervoja eli persuja..
Edellä on jo ruodittu sitä minne rikolliset ja niistä epäillyt ovat "miehiään". Taas sai arvoisensa joukko melko "mukavan" vahvistuksen joukkoonsa; epäilyttävä lastenrassaaja on imaistu puolihullujen joukkioon ja me täydet ihmiset olemme tietenkin melko pöyristyneitä.
Väärin tuolla edellä. Jos Lapsia rassataan se johtuu siitä, että lapset ovat Perussuomalaisia. Mitään rikosta ei ole tosiaan tehty. Minä painotan:... mitään ei ole tehty. Pommia ei räjäytetä ja ei ole mittään. Minä olen rassannut piippuja. en lapsia. Minä olen perushomo. Minä en ole.
Oli niin vahva tunnistautuminen, että saat synninpäästön. Saat mennä kristillisiin ilman jälkiseuraamuksia.
Suuri oli syntisten riemu vanhurskaan langetessa.
Ainakin mielipiteet maahanmuuttoa ja rikoksia tekeviä mamuja kohtaan ovat tiukat eli sen puolesta PS voisi olla hyvä vaihtoehto nykyisessä tilanteessa. Sen lisäksi Rydman osaa vaalimatematiikan joten tietää että Halla-ahon äänien vetämänä pääsisi itsekin käytännössä varmasti läpi eduskuntaan Helsingistä.