Vihreät matkalla 4% puolueeksi

Anonyymi

Eli samoihin lukemiin Ruotsalaisen sisarpuolueensa kanssa. Ruotsin vihreiden kannatus pyörii siinä 4% tuntumassa.

45

86

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä on puolet liikaa.

    • Anonyymi

      Ei ole väliä mikä meidän kannatus on. On se pieni tai suuri, silti vain me vihreät päätämme Suomen energiapolitiikasta ja pakolaispolitiikasta, yms. Muut puolueet vain peesaavat kuten niiden kuuluukin.

      • Anonyymi

        Vihreät ei ole seuraavassa hallituksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihreät ei ole seuraavassa hallituksessa.

        Entä sitten, osaamme kyllä kuiskata vallassa olevalle hallituksen kuinka toimia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä sitten, osaamme kyllä kuiskata vallassa olevalle hallituksen kuinka toimia.

        Teidät viedään saunan taakse.


    • Anonyymi

      Nolliaha noi ovat pyöreitä nollia kaikki.

    • Anonyymi

      Se riippuu kuinka vihreät saa houkuteltua sekopäitä riveihinsä ja äänestämään heitä. Sekopäiden äänistä kilpailee myös vasemmistoliitto ja Ano Turtiaisen VKK. Esimerkiksi Bill Clinton pitää USA:n tilannetta huolestuttavana demokratian kannalta näiden sekopäiden ääriainesten vuoksi. Äärikonservatiivien vastavoimaksi on syntynyt ääriliberaaleja, jotka vaativat jopa poliisivoimien rahoituksen lakkauttamista, jota pragmaattinen Bill Clinton pitää virheenä. Hillary Clinton puolestaan yhdistää nämä sekopäät liberaalit voimat osaksi demokratiaa.

    • Anonyymi

      Kuulostaa tuokin aika kovalta. Kunhan ne loputkin tajuaisivat ettei vihreillä ole ollut enää aikoihin mitään tekemistä luonnonsuojelun kanssa, niin kannatus olisi enää promilleja.

    • Anonyymi

      Suoraan sanottuna, se 4% kannatus riittäisi kyllä ihan kaikille puolueille.
      Minä en tykkää mistään puolueista.

      • Anonyymi

        Politiikka aiheuttaa kaikki maailman ongelmat ja sekoittaa ihmisten pään. Poliittisessa ajattelussa ei järkeä käytetä.


      • Anonyymi

        En minäkään, mutta kun näitä kuntien ja valtion asioita ei oikein voi itsekään yksin ratkoa, niin täytyy yrittää pitää joku puolue pitämässä edes vähän sinne päin asioita kunnossa.


    • Anonyymi

      Suomessa tarvittaisiin 10% äänikynnys, niin politiikassa alettaisiin saada muutakin aikaiseksi kuin sulle, mulle ja kaverille kans -sopimuksia hallitusneuvotteluissa.
      Kyllä vihreästi ajattelevat löytäisivät silloin uuden kodin kokoomuksen tai demareiden puisto-osastona. Todennäköisesti 10% äänikynnys ajaisi Suomen 1-2 puolueen hallituksiin, jolloin päätöksenteko voi jo keskittyä enemmän asioihin kuin keskinäiseen riitelyyn ja suhmurointiin.
      Nykyisillä mittasuhteilla suomessa olisi kokoomus n. 40%, Demarit n. 30%, Perussuomalaiset n. 15% ja Keskustapuolue n. 15%.
      Toki äänikynnys tekisi Suomeen yhden suuren vihertävän ja monikielisen oikeistopuolueen ja yhden suuren vihertävän vasemmistopuolueen. Perussuomalaiset ja Keskustapuolue tuskin saisivat kovinkaan suurta siirtymää aikaiseksi omiin riveihinsä.

      • Anonyymi

        Persut nousee sieltä taas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persut nousee sieltä taas.

        On se tuossa asetelmassa mahdollista, mutta perussuomalaiset ovat tutkimuksesta toiseen vihatuin puolue, joten kovin paljon muuttoa muista puolueista perussuomalaisiin tuskin tulisi. Korkea äänestysprosentti sen sijaan saattaisi nostaa perussuomalaisten kannatusta kaikkien muiden puolueiden kustannuksella, koska perinteisissä Perussuomalaisten kannattajissa sängyn vetovoima on usein suurempi kuin äänestysuurnan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se tuossa asetelmassa mahdollista, mutta perussuomalaiset ovat tutkimuksesta toiseen vihatuin puolue, joten kovin paljon muuttoa muista puolueista perussuomalaisiin tuskin tulisi. Korkea äänestysprosentti sen sijaan saattaisi nostaa perussuomalaisten kannatusta kaikkien muiden puolueiden kustannuksella, koska perinteisissä Perussuomalaisten kannattajissa sängyn vetovoima on usein suurempi kuin äänestysuurnan.

        Vihatuin puolue? Mikäs pistää vihaamaan toisia suomalaisia?
        "kovin paljon muuttoa muista puolueista perussuomalaisiin tuskin tulisi" Sinänsä aika outo väite, koska todella suuri osa Perussuomalaisten kannattajista on entisiä muitten puolueitten kannattajia.
        Näyttää kuitenkin olevan niin, ettei muita puolueita suomalaisten asiat, rahat ja hyvinvointi kiinnosta. Seuraavissa vaaleissa ps on suuri puolue, vielä vähän vuotoa kokoomuksesta ja ps on suurin.


    • Anonyymi

      Minä inhoan poliitikkoja, joskin vihreitä inhoan ehkä kaikista vähiten.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Helsinki on ainoa vihreä mätäpesäke.

      • Anonyymi

        Matu landiaan ongelma pesään


    • Anonyymi

      Mc vihreät 1%

      • Anonyymi

        🤣 Niin hyvin sanottu


    • Anonyymi

      Tuhon puolue. Kalliiksi tulivat veronmaksajille🤬

      • Anonyymi

        Puoli prosenttia olisi tuhoisuuden huomioiden oikea kannatuksensa.


      • Anonyymi

        Turha noita on mistään syyttää Kyllä niiden tekemistä tuhoista on vastuussa suuremmat puolueet. Ministeripaikkojen toivossa ovat suuremmat puolueet tehneet noiden paskojen kanssa yhteistyötä vuositolkulla.

        SDPkin nyt vastuussa vihreistä ja niiden tekemisistä. Olisivat hyvin voineet tehdä yhteistyötä jonkun suuremman puolueen kanssa ja säätää lait jotka oikeuttaa ampumaan nuo yhteiskunnalle vaaralliset vihreät.


      • Anonyymi

        Lisää maksuja kansalle


    • Anonyymi

      Talebanit vaarantaa talouskasvun

    • Anonyymi

      Ei muuta kuin rohkeita kuvia peliin, enemmän paljasta pintaa ja kovaa syyllistämistä niin alkaa kannatus nousemaan ?

      • Anonyymi

        Lisää rohkeita kuvia ja järkytystä vähän reittä esiin


    • Anonyymi

      2% olisi sopiva kannatus. Se on sama kun suomen osuuseussa eli ei juuri mitään

      • Anonyymi

        Hyvä hyvä


    • Anonyymi

      Vihreillä ei suksi luista, ei sitten millään, ei vaikkas mistä hakisivat huutosakkia itselleen, vihreet on hylätty.

    • Anonyymi

      Ei persujen vaalitulos 11,1% hääppöiseltä vaikuta.

    • Anonyymi

      Ohisalo ja Mikkonen teki mitä kaikki toivoi, tuhosi vihreän puolueen

    • Anonyymi

      2% olisi parempi

    • Anonyymi

      Suomeenkin pitäisi saada 4 % äänikynnys eduskuntavaaleissa.

    • Anonyymi

      Terroristijärjestö soluineen

    • Anonyymi

      Ensi vuonna vaalit ja vihreät saa murskatappion

    • Anonyymi

      Perussuomalaisena pidän toivottavana, että Vihreät säilyisivät sellaisena 2...5% puolueena, eivätkä häviäisi kokonaan. Olisivat ikäänkuin luonto-omatuntona maassamme.

    • Anonyymi

      Taleban liike kylvää tuhotaan

    • Pidän vihreitä tarpeellisena puolueena, mutta ei sieltä nyt sentään pidä sisäministeriä valita. Joku 3-5% olisi sopiva kannatus. Toimisi luonto-omatuntona ja saisi joskus tilkepuolueena ympäristöministerin paikan.

      Tosiasiassahan perussuomalaisia lukuunottomatta miltei kaikki puolueet ovat siirtyneet kannattamaan useita vihreiden ajamia asioita, joten se on vaikeuksissa. Varsinkin kun nyt myöntävät, että aiempi ydinvoimavastaisuuskin oli virhe. Vähemmän käytettävissä olevia pelotteluteemoja jne.

    • Anonyymi

      JÄRKEVÄT IRTOAVAT VIHELIÄISISTÄ VIHREISTÄ.

    • Anonyymi

      Suomessa saataisiin politiikkaan hineman enemmän toimintaa ja hieman vähemmän suhmurointia jos täällä otettaisiin käyttöön äänikynnys. 5-8% tasoisena, se tekisi monesta asiasta helpompaa. Kyllä noiden pienpuolueiden agendaa saisi ajettua vähän isomman puolueen sisältäkin.
      Liike Nyt --> Back to Kokoomus
      RKP --> pääosa kokoomukseen, osa kepuun, osa demareihin
      Kristilliset --> pääosa persuihin, osa kokoomukseen, osa kepuun
      Vihreät --> hajalleen kaikkiin jäljellä oleviin puolueisiin.
      Vasurit --> demareihin jos eivät säily omana puolueena
      Ano --> kuolee sukupuuttoon
      Ja jäljellä oleva puolekartta olisi Kokoomus 30%, Demarit 30%, Persut 20% Kepu 20%, Eli käytännössä Suomessa siirryttäisiin 2 puolueen muodostamiin hallituksiin ja vaalitulos aika pitkälti kertoisi muodostaako hallituksen Kokoomus Kepu, Kokoomus Persut vai Demarit ja Kepu. Oletettavasti näistä yhdistelmistä olisi aina joku enemmistöhallitus.
      Viimeaikaiset Sateenkaarihallitukset ja 4 tytön hallitukset ovat aivan liian monipuolueisia päästäkseen missään asiassa tekemään "kovia" päätöksiä.

    • Anonyymi

      Ja siitä huolimatta Ruotsi tavoittelee hiilineutrailutta kuten Suomikin joten revi siitä!

    • Anonyymi

      Täystuhon kylvää

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9011
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      163
      5728
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3939
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3490
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2781
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2761
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2751
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      25
      1781
    Aihe