Suomessa on maailman eniten koiria..varmasti noin miljoona. Nyt kun valtio tarvitsee kipeasti tuloja esim.ulkomaille lähetettäväksi, on koiravero paikallaan.
Koiraveroa kehiin
Anonyymi
2355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kannatan lämpimästi ajatusta. 500 euroa vähintään olisi vuodessa sopiva koiravero. Samoin jokaiselle koiran omistajille pakollinen koiranajokortti. Pieneläkelläisille voisi antaa vähän helpotusta. Jospa silloin ihmiset oikeesti alkaisivat ajattelemaan koiraansa ja naapureitaan.
Mua pistää niin vihaksi noi ihmiset, jotka ottavat koiran ja eivät viitti siitä huolehtia. Tossa meidänkin kulmilla on monta koiraa ja ehkä yksi kymmenestä niistä saa tarpeeksi liikuntaa ja virikkeitä. Aamulla käytetään parin minuutin tyhjennyksellä naapurin pihaan ja illalla sama juttu töiden jälkeen. Ton yhdenkin hurtan kynnet on niin, pitkät, että ne raapii asfaltilla ja koivetkin on jo vääntyneet ja niin lihava vielä raukkaparka, ettei se pääse edes kävelemään 20 metriä pitempään.
Terv. aktiivisen koiran omistaja, joka mielellään maksaisi koraveron
Vero on laitettava kaikille jotka eivät omista koiraa 1000 euroa
Kuonokoppapakko isoille koirille.
Kannatan lämpimästi koiraveroa, keväisin koiranp*skaa joka puolella. Sitäpaitsi ilmaston pilaajia ja muiden asukkaiden häiritsijöitä haukkumisellaan. Ja muutenkin täysin tarpeettomia !!
Kyllä sen koiranpskan kengänpohjassa kestää mutta nuo helkutin räkäklimpit, mitä kaikkea paskaa ne sisältävätkään, en halua edes tietää.
Koirista pitäisi ruveta maksamaan tapporahaa. Näitä paskaruuttia on jo aivan liikaa.
koiran hiilijalanjälki on suuri, kun se on lihansyöjä....
-siksi tarvitaan päästöoikeus maksu, joka maksetaan Suomeen,
eikä brysseliin, vaikka bryssel haluaisi kyllä verottaa.. rahalle on käyttöä
brysselissä !!
Koira on Suomen vaarallisin eläin, ympäristövaikutuksista nyt puhumattakaan.
Koiralle hallussapitolupa niin kuin aseillekin.
Sopii+mulle++ja+samaan+rahaan+voidaan+korottaa+alkoholin+hintaa+suoraan+30%+ylöspäin,+siitäkin+saadaan+sinne+ulkomaille+kivasti+rahaa+lähetettäväksi!
Kannatetaan!!!!
Ählämit pois Suomesta niin säästyy 100 miljoonia vuodessa.
Viherpiipertäjävero käyttöön kaikille joilla näkyy liikaa reittä ja persettä 1000€.
Älähän huoli kyllä mullahit pitävät pikapuolin huolen, pukevat kaikki säkkeihin !!
Ainakin silloin kun oli se koiravero se ei mennyt valtion pussiin vaan kuntien joten kannattaisiko ensin perehtyä asiaan ennenkuin alkaa ehdottelemaan päättömiä.
Koirat ovat lemmikkeinä turhia, siksi pitää asettaa koiravero ja myös valvoa sitä.
Itse olet kelan asiakkaana turha.
Poliitikkoverolle olisi paljon suurempi tarve. Ihmisiltä verotetaan jo ihan tarpeeksi.
Kannatan! Koiravero & vakuutukset pakollisiksi, samoin koiran hallussapitokortti, joka pitää uusia viiden vuoden välein.
Kunnon koiravero on hyvä asia.
Koirilla on niin iso hiilijalanjälki että siitäkin voisi maksaa lisänä haittaveroa..
Jep... Kansalaisaloite koiravero kehiin !!
Ihmisten hoitamiseen ei riitä lääkäreitä eikä hoitajia. Koirien hoitaminen vie kokoaikaisesti tuhansien lääkäreiden ja hoitajien työpanoksen. Jotain on pahasti pielessä.
Eläinlääkärit ovat eri juttu kuin ihmisten lääkärit...haloo...
Miten ammatinvalinta voi olla pielessä? Jotkut haluaa hoitaa ihmisiä ja jotkut haluaa hoitaa eläimiä. Sitten sitä vaan opiskellaan ihmisten hoitajiksi ja eläinten hoitajiksi. Vai oikeestiko luulet, että ne, jotka ovat eläinlääkäreitä tai -hoitajia valitsisivat ammatikseen ihmisten hoitamisen, jos ei eläinlääkäreitä tai -hoitajia tarttettaisi?
Eläinlääkärit ovat yksityisiä ja tienaavat kyllä kohtuullisen hyvin hoitaessaan eläimiä.