Tesla osoitti että E autot on mahdottomuus

Anonyymi

88000kmajettu tesla ja akku paskana jo.Valmistaja ei korvaa mitään sanoo uutiset.

Oliskohan mirait ja nexot luotettavia ja kunnon takuulla?

15

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otat nyt yhden auton esimerkiksi ja sillä perusteella leimaat kaikkien valmistajien sähköautot mahdottomuukseksi. :D Jätit hienosti myös mainitsematta että takuu oli loppunut ja edes linkkiä et viitsinyt laittaa ja erityisesti sen seikan että Teslan omistaja huomasi jotain epäillyttävää akun toiminnassa jo takuu ajan loppupuolella mutta ei laiskuuttaan viitsinyt viedä tutkituttavaksi sitä takuu aikana. Ja nyt oman mokan vuoksi suuri lasku harmittaa ja nyt sitten itketään korjauslaskua lehdessä. Näin sitä johdetaan ihmisiä harhaan.

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/01681a37-670e-4a8f-be44-07643f93d35b

      • Anonyymi

        Tuon Teslan voi korjata marmorilla kalliilla tai sitten asiansa osaavalla korjaamolla parilla tonnilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuon Teslan voi korjata marmorilla kalliilla tai sitten asiansa osaavalla korjaamolla parilla tonnilla.

        Kerro ihmeessä, että mistä sellainen asiansa osaava korjaamo löytyy?! 😧


      • Anonyymi

        tesla ei tiedä siis virhevastuusta mitään?

        suomessa siis nähdään kohta oikeuden ratkaisu ja ennakkotapaus E akkujen kestosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tesla ei tiedä siis virhevastuusta mitään?

        suomessa siis nähdään kohta oikeuden ratkaisu ja ennakkotapaus E akkujen kestosta.

        onko yhtä heikkoja kuin VWseatskodaaudi DSG,jakopää ja Öljynsyönti moottorit ja tekniikka?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      seide

    • Anonyymi

      "ei se nyt onnistu millään E lataaminen ja tiestö ei kestä painavia autoja..."

      Vetyautoista Toyota Mirai, Honda Clarity ja Hyundai Nexo painaa jokainen noin 1900kg, joten ei sitten tiet kestä niitäkään. Voi vain ihmetellä mikä niissä niin painaa vaikkei ole painavaa akustoakaan. ;)

      Ja herranjestas jos tiellä pitäisi ajaa bussilla joka painaa noin 15 tonnia. Tai täysperävaunu yhdistelmällä 40 tonnia. Tiet ei kestä!!!! :D

      • Anonyymi

        mirai painaa 1300 kg


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Samalla periaatteella kuin että yhden teslan akun hajottua koko ajatus sähköautosta on huono, niin polttis vasta hanurista onkin. Kuinkahan monta TSI konetta on Suomessakin paukkunut ?

      Sen perusteella fossiilin poltin olisi pitänyt jäädä keksimättä kun ei sadassa vuodessa ole sen paremmaksi tullut.

      • Anonyymi

        Kyllä. Ainoa pikku ero on siinä, että uusi polttomoottori maksaa vaan huomattavasti vähemmän, kuin tuo teslan hajonnut akusto....Enkä tarkoita tässä nyt VW:n Tsi moottoria. Niitä kun on muun merkkisiäkin pilvin pimein.


    • Anonyymi

      kokoajan tulee tietoa ja uutisia että vety valtaa alaa

      eteläkorea,kiina ja japani on jo saanut vetyautot liikenteeseen ja kohta miljoonia myynti

      tiedelehti kertoo

    • Anonyymi

      Kukaan ei vielä edes tiedä mita kaikkia ongelmia vetyautoihin liittyy ja kuinka kalliiksi tulee kaikkien vedyn kanssa olevia osien vaihto 5-10v välein.
      Vety on erittäin syövyttävä kaasu ja syö esimerkiksi alumiini osta 5v aikan vaihtokuntoon. Näin on Toyota kertonut aiemmin.

      Lisäksi vetysäiliöt on suurpaineastioita (LNG ei ole) ja ne vaatii säännölliset tarkastukset mikä taas nostaa katsastuksen hinnan pilviin.

      • Anonyymi

        starttimoottori tuhosi usassa sähköautojen kehityksen 1900 luvun alussa.. patteriautot liian painavia yhä ja lataaminen ei ole sitä vaivatonta autoilua

        vety on


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      104
      4440
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      199
      3651
    3. 202
      2991
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      72
      2832
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2727
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      83
      1351
    7. 60
      1246
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1072
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      988
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      983
    Aihe