Tossa oli tesla valmis romikeen 8v. Kun kaikki autot sähköautoja? Ne romuttaa 8v. Jälkeen. Kukaan ei silloin osta yli 5v.sähköautoa. polttomoottoriautolla jajelee parikymmentä vuotta.
Mikä sähköauto romuongelma edessä!
Anonyymi
14110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mää voisin ottaa
Onko sulla iso piha romonkeräykseen ja rahaa maksa ongelmajätteistä?
kemissä tehdään kierrätyskuituja kohta niin niistä on hyvä kasata patterimosset
On se rahallisesti aika haaski.. Mikä ulkomaankaupan vaje,vihersaastalta?
Tässä ajatuskulussa on pari ongelmaa:
1. Kyseinen Tesla ei ole romutuskunnossa, siihen on vielä taloudellisesti kannattavaa vaikka vaihtaa koko akusto. Tosin nykyisen akustonkin pystynee korjaamaan, koska kyse ei ole kennojen yleisestä kulumisesta vaan yksittäisestä viallisesta kennosta.
2. Kahdeksan vuotta ei ole minkään sähköauton akuston normaali käyttöikä, yksittäisiä vikoja tietty esiintyy niin kuin kaikessa muussakin tekniikassa.
Meillä muuten meni 14-vuotias, alle 200 tkm ajettu polttomoottoriauto sulatukseen kun sitä ei kannattanut enää korjata. Eihän tuokaan mikään keskimääräinen elinikä ollut, mutta joskus näinkin.
Oliko ranskatar? Kyllä se vitusti maksoi Teslan akun uusinta. Oliko joku 12000..
Kait ne sähkömoottoritkin pitää vaihtaa ja automatiikka?
Oli ranskis. Jotakuinkin ruosteeton kori ja ehjä kone ja laatikko, mutta erilaista muuta murhetta sen verran että kannatti ennemmin laittaa osiksi kuin korjata.
Tuollainen kahdeksanvuotias Tesla S 85 maksaa ehjänä luokkaa 40 tonnia, kannattaahan siihen vaikka 12 tonniakin laittaa uusiin akkuihin ennemmin kuin romuttaa auto.
Miksi sähkömoottoreita tai automatiikkaa pitäisi uusia? Eihän bensa-autoonkaan uusita kytkinremontin yhteydessä vaihteistoa ”varmuuden vuoksi”, vaikka samalla suunnalla touhutaan.
Onko sinulla Tesla valmis romutukseen. Myy mulle. olen ostanut jo kaksi suomen halvinta ja paljonajettua Teslaa ja hyvin ovat toimineet. Ja halpaa ajoa.
viestitä matti.korhonen.1953c(-)pp.inet.fi
Psljon olet romutesloista maksanut? Ei niillä akkulopuilla enää ajeta. Akrikaattiko suila takakontissa?
Vaikuttaa siltä on turvallisempi ostaa todella paljon vanha Tesla kuin ajamaton.
Pihalle ruostumaan ja seisomaan?
Ostaa kunnollisen, niin sillä ajaa vielä reilun sadan vuoden päästäkin. https://rac.com.au/car-motoring/info/state-was-oldest-electric-car
Sähköautot tosi pommeja taloudellisesti ja palaessaan!
Akut vielä oikea ympäristöpommi.. Voi vihersaasta, mitä ajatte? Tulimyllyjen ropellitkin vain ympäristöongelma!