HARRAS toive maan hallitukselle, kekittykää nyt Suomen talouteen!

Kun nyt Suomen Nato-jäsenyys toivon mukaan nytkähtää eteenpäin niin olisi jo korkea aika ryhtyä hoitamaan Suomen taloutta. Ongelmat ovat kaatumassa päälle! Mitä hemmetin hyötyä on siitä, että saadaan maanpuolustus kuntoon jos tässä maassa ei pien ole mitään puolustettavaa. Jos hallitus jatkaa tumput suorina istumista niinkuin aikoinaan teki Kataisen hallitus niin odotettavissa on Kataisen ja Stubbin hallitusten jälkeinen talouskriisi potenssiin 2.

Alkakaa nyt jo pirulauta hommiin!!

Ensimmäinen ehdottoman välttämätön toimenpide: Polttoaineveron alentaminen laukkaavan kustannusinflaation kuriin saamiseksi. Veroa on alennettava reilusti. Valmistevero pitää poistaa väliaikaisesti kokonaan. Toivottavasti se riittää, jollei riitä niin sitten pitää polttoaineille tehdä oma alennettu ALV. Näin on näreet.

Ekonomistit nyt ovat jälkijättöisesti huolissaan valtionvelan korkojen noususta, turhaa sitä on enää murehtia. Suomen valtionvelka ei ole jälkiteollisten maiden yleiseen tasoon verraten liian suuri. Toki muissa pohjoismaissa tilanne on vielä parempi.

Ajankohtaisinta juuri nyt on kustannusinflaation hallinta. Miksi pirulauta ekonomistit eivät ole siitä huolissaan? Suomessa inflaatio ei saa laukata kovemmin kuin kilpailijamaissa!! Jos niin käy niin tulee se eurokriisin jälkeinen kotimainen talouskriisi potenssiin kaksi.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä on mietteissäsi

        Tänään?
        Ikävä
        100
        1109
      2. Mikä on hulluinta?

        Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
        Ikävä
        50
        932
      3. En olis uskonu

        et kuulut tollaseen porukkaan
        Ikävä
        119
        893
      4. Meiltä löytyy kyllä älliä

        Vai mitä oot mieltä...
        Ikävä
        145
        867
      5. Et taida olla ihan varma

        Päätöksestäsi?
        Ikävä
        70
        677
      6. En haluaisi sanoa tätä

        Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
        Ikävä
        40
        669
      7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

        Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
        Kotimaiset julkkisjuorut
        187
        617
      8. Miltä tuntuu

        olla erossa kaivatustasi?
        Ikävä
        33
        594
      9. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        47
        568
      10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        68
        564
      11. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        80
        540
      12. Vasemmiston aloite

        Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
        Pyhäjärvi
        62
        534
      13. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        509
      14. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        86
        497
      15. Onko suhtautuminen kaivattusi

        Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
        Ikävä
        35
        494
      16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

        Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
        Maajussille morsian
        4
        483
      17. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        45
        473
      18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        469
      19. Miksi vihainen

        Miksi olet vihainen mulle?
        Ikävä
        42
        460
      20. Näyttää siltä ettet edes sinä.

        Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
        Ikävä
        31
        456
      Aihe