Olen suunnitellut uppopumpusta suihkua

- Silloin voisi paljuun laittaa jääkylmää vettä ja pumppu ajaisi sen normi suihkupäähän. Esim. 200 W peruspumppu kävisi tietenkin.
Onko kokemuksia kenelläkään?
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

15...20 eurolla saa usb-ladattavia mökkisuihkuja

Äänestä
  • Uppopumpun 220 V voi saada samaan...tai melkein.

    Äänestä

  • Mökkisuihkulla ei paljon suihkutella, kun vesi lentää siitä max 5cm .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uppopumpun 220 V voi saada samaan...tai melkein.

    Täysin vaartonta jos upotaa hiustenkuivaajakin ammeseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täysin vaartonta jos upotaa hiustenkuivaajakin ammeseen.

    n...tai melkein.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    n...tai melkein.

    Näin kävi eilen Pallosalamassa. ...kauhee räiske siinä ammeessa, kanttuwei roisto.

    Äänestä

Bilteman artikkeli 37-455 saattaisi sopia aloittajan puuhiin. Hintaa näyttäisi olevan parikymppiä. Tosin kylmää vettä ei pidä ainakaan itsensä päälle helteellä roiskia, jos tavoitteena on tukalan olotilan helpottaminen. Silloin pitää mennä saunaan, jotta elimistö alkaa jäähdyttämään itseään. Kylmä vesi aiheuttaa päinvastaisen reaktion.

Äänestä
  • Eli käytä Kuumaa vettä. Painepesurista saatte paremman kun suora suihku vartaloon.

    Pahoittelen virhettä, tuo Bilteman artikkeli 37-455 olikin essee ja oikea numero on 43-2423.

    Poistakaa edellinen viestini. 29.06.2022 17:41
    Sisältää väärää tietoa.

    Kunnon pesu painepesurilla on poikaa

    Äänestä

Bilteman pumput Kiinankuraa ei kestä käytössä edes yhtä kesää.Oli ensimmäinen ja viimeinen pumppu Biltemasta.

Äänestä

Jotenkin tuo uppopumppu on silti vähän overkill tähän :) Pari noita halpis pumppuja pitäisi auttaa asiaan

Äänestä
  • overkill = liioittelua

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    overkill = liioittelua

    Underkill = alitehoinen

    Mass Murder = Sopiva teho, koeta vaikka suojatiellä kaasua jarrun asemasta

    Äänestä

Muovikassiin vettä ja se puun oksaan roikkumaan. Pohjaan pieniä reikiä... Sitäpaitsi aurinko lämmittää hieman vettä, ettei se aivan jääkylmää ole.

Äänestä

Onko aloittaja joku sähköautofriikki?

Tehokkaimmat pumput ovat polttomoottorikäyttöisiä.

Äänestä
  • Niin on minulla seinävirralla oksasilppurikin 2500 W. Mutta polttomoottorisilppurit ovat tosiaan paljon tehokkaampia.
    Joskus saattaa mennä jopa 40 mm paju murskaksi tälläkin......off topic,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin on minulla seinävirralla oksasilppurikin 2500 W. Mutta polttomoottorisilppurit ovat tosiaan paljon tehokkaampia.
    Joskus saattaa mennä jopa 40 mm paju murskaksi tälläkin......off topic,

    Siis pesen käteni usein 2500 W. Mutta .on topic, serious offer
    lähtee hyvin kuollut nahka kun työntää käder .off topic,oksasilppuriin

    mukava harrastukseni vappuna.

    Äänestä

off topic, jos asentaa oksasilppurin sähköauton penkiski, siinä lähtee läskit nopeasti
off topic,

Äänestä

Ja laittamalla saaviin kultaa, saa kultaisen suihkun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

- Silloin voisi paljuun laittaa jääkylmää vettä ja pumppu ajaisi sen normi suihkupäähän. Esim. 200 W peruspumppu kävisi tietenkin.
Onko kokemuksia kenelläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu