Mitä seurakuntaa tai yhteisöä Johannes Leijona edustaa?

Anonyymi

Ainakin tämä Mikael -niminen henkilö on korottanut itsensä Jumalan profeetaksi ja jakaa tuomitsevia profetioita ja jopa painostaa kuulijoita, jopa kastekysymyksessä: https://www.youtube.com/watch?v=sv9EuzA3Uog&list=PL5VZ4y0yjSPMewUS6-Wmj1TjcU86oxDHc&index=7

Miten on, mitätöikö Johannes Leijona (Mikael) Rooman sotilaan ja vanginvartijan koko perheen saaman kasteen, kun siellä kastettiin kaikki - lapsetkin? En ole lukenut, että apostolit olisivat sanoneet, että vanginvartijan vaimon, lasten ja palvelijoiden sekä vammaisten kasteet pitäisi uusia, kun he ovat aikuisia tai tulleet uskoon, sillä perheen elättäjän koko perhe kastettiin kristityiksi! Apt. 16: 16-34.

Tämä "Johannes Leijona" on todennäköisesti eksyttäjä, varokaa, sillä moni päätyy lain eikä armon alle häntä seuratessaan ja muuttuvat eriseuraisiksi ja jopa vainoavat niitä, jotka eivät ole asioista samaa mieltä. Esimerkiksi hän saattaa olla kristillisen tiimityön hajoittaja opetuksillaan...?

5

3128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen miettinyt samaa. Ahdistavaa tekstiä kaveri latelee. En pidä kaveria "profeettana", enkä minkään sortin "opettajana". Dispensationalisti näkyy olevan kirjoitusten perusteella mitä on hänen kotisivuillaan.

      • Anonyymi

        Milläs oikeudella nimimerkkisi on alfa ja omega mr. piikki hihaan ja maskilammas? Katsos Sudden Death Syndrom dokumentti.


    • Anonyymi

      Kyseinen kaveri väittää että pelastuakseen on noudatettava koko vanhan testamentin laki jossa on yli 600 käskyä joka on mahdotonta pitää, ei edes juutalaisetkaan noudata niitä kaikkia nykypäivänä. Raamattu opettaa että joka pitää koko lain mutta rikkoo yhdessä kohdin on syypää kaikkeen ja myös raamattu opettaa että jos vanhurskaus olisi saatavissa lain kauttaa niin sillon kristus on turhaan kuollut. Tämä kyseinen johannes leijona olettaa Kaikista tulevan lähes synnittömiä noudattamalla koko vanhan testamentin laki. Pitkään hänen oppejaan seurasin ja yritin pitää koko mooseksen lain yli 600 käskyä useaan otteeseen mutta aina epäonnistuin siinä, Rikoin käskyjä vahingossa ja myös lankesin syntiin useaan otteeseen enkä koskaan kyennyt sitä pitämään ja lopulta jouduin myöntämään itselleni että olen syntinen ja tarvitsen pelastajan jeesuksen. Sitäpaitsi on mahdotonta edes vuonna 2024 pitää jumalan 600 käskyä koska käskyt on annettu muinaiseen Israeliin joita ei voi noudattaa muutenkaan nykyaikana koska käskyt on vanhentuneita ja niitä ei voi edes pitää enään

      • Anonyymi

        Oletko ynnännyt, että UT- on yli 1033- käskyä ja kehoitusta....

        Siinäpä sitä, pistä juutalaisia paremmaksi, kun olet noin tietäväinen.
        Vieläpä UT- sanoo, että vanhantestamentin Herran kansan keskuudessa tehty vikapäisyys on varoittava esimerkki- lopun ajan kansalle, eli meille.

        Et sinä riko käskyjä vanhingossa- vaan tietoisesti. Kun sitä teetä naulaat edelleen Jeesusta ristille, syljet häntä ja huudat- ristiinnaulitse hänet-- hokaatko?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3724
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      99
      1678
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      106
      1389
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      103
      1130
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1113
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      103
      942
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      69
      847
    Aihe