Mitä seurakuntaa tai yhteisöä Johannes Leijona edustaa?

Anonyymi

Ainakin tämä Mikael -niminen henkilö on korottanut itsensä Jumalan profeetaksi ja jakaa tuomitsevia profetioita ja jopa painostaa kuulijoita, jopa kastekysymyksessä: https://www.youtube.com/watch?v=sv9EuzA3Uog&list=PL5VZ4y0yjSPMewUS6-Wmj1TjcU86oxDHc&index=7

Miten on, mitätöikö Johannes Leijona (Mikael) Rooman sotilaan ja vanginvartijan koko perheen saaman kasteen, kun siellä kastettiin kaikki - lapsetkin? En ole lukenut, että apostolit olisivat sanoneet, että vanginvartijan vaimon, lasten ja palvelijoiden sekä vammaisten kasteet pitäisi uusia, kun he ovat aikuisia tai tulleet uskoon, sillä perheen elättäjän koko perhe kastettiin kristityiksi! Apt. 16: 16-34.

Tämä "Johannes Leijona" on todennäköisesti eksyttäjä, varokaa, sillä moni päätyy lain eikä armon alle häntä seuratessaan ja muuttuvat eriseuraisiksi ja jopa vainoavat niitä, jotka eivät ole asioista samaa mieltä. Esimerkiksi hän saattaa olla kristillisen tiimityön hajoittaja opetuksillaan...?

5

2737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen miettinyt samaa. Ahdistavaa tekstiä kaveri latelee. En pidä kaveria "profeettana", enkä minkään sortin "opettajana". Dispensationalisti näkyy olevan kirjoitusten perusteella mitä on hänen kotisivuillaan.

      • Anonyymi

        Milläs oikeudella nimimerkkisi on alfa ja omega mr. piikki hihaan ja maskilammas? Katsos Sudden Death Syndrom dokumentti.


    • Anonyymi

      Kyseinen kaveri väittää että pelastuakseen on noudatettava koko vanhan testamentin laki jossa on yli 600 käskyä joka on mahdotonta pitää, ei edes juutalaisetkaan noudata niitä kaikkia nykypäivänä. Raamattu opettaa että joka pitää koko lain mutta rikkoo yhdessä kohdin on syypää kaikkeen ja myös raamattu opettaa että jos vanhurskaus olisi saatavissa lain kauttaa niin sillon kristus on turhaan kuollut. Tämä kyseinen johannes leijona olettaa Kaikista tulevan lähes synnittömiä noudattamalla koko vanhan testamentin laki. Pitkään hänen oppejaan seurasin ja yritin pitää koko mooseksen lain yli 600 käskyä useaan otteeseen mutta aina epäonnistuin siinä, Rikoin käskyjä vahingossa ja myös lankesin syntiin useaan otteeseen enkä koskaan kyennyt sitä pitämään ja lopulta jouduin myöntämään itselleni että olen syntinen ja tarvitsen pelastajan jeesuksen. Sitäpaitsi on mahdotonta edes vuonna 2024 pitää jumalan 600 käskyä koska käskyt on annettu muinaiseen Israeliin joita ei voi noudattaa muutenkaan nykyaikana koska käskyt on vanhentuneita ja niitä ei voi edes pitää enään

      • Anonyymi

        Oletko ynnännyt, että UT- on yli 1033- käskyä ja kehoitusta....

        Siinäpä sitä, pistä juutalaisia paremmaksi, kun olet noin tietäväinen.
        Vieläpä UT- sanoo, että vanhantestamentin Herran kansan keskuudessa tehty vikapäisyys on varoittava esimerkki- lopun ajan kansalle, eli meille.

        Et sinä riko käskyjä vanhingossa- vaan tietoisesti. Kun sitä teetä naulaat edelleen Jeesusta ristille, syljet häntä ja huudat- ristiinnaulitse hänet-- hokaatko?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      104
      10658
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      154
      8918
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6107
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      83
      5107
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      66
      4384
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      72
      4065
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3749
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      10
      3433
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      74
      3015
    Aihe