Sielläkin ihmiset muistavat oliko vainaja sinkku vai naimisissa vai kihloissa.
Kun on hautajaiset
27
65
Vastaukset
- Anonyymi
Naimisissa
- Anonyymi
Mitä sitten? Ihmiset ovat ihmisiä. Se on elämää. Työnnät vaan elämästäsi hölmöt ulos niin ei enää ahdista.
- Anonyymi
Voihan siinä nousta ja sanoa oman mielipiteensä jos vääryyttä puhuvat
- Anonyymi
Niin voi.
Ei muistele minun kuoltua muut, kun lähiomaiset. Ja nehän tietää, lapset, että minkämoinen suhde isäänsä mulla on. Samoin kun mun vanhemmat, jos ennen heitä heitän veivini, mikä on ihan mahdollista.
- Anonyymi
Tuollaisenkin takia yleensä ihmisillä on asianajajat...
- Anonyymi
Muistetaan vainajaa persoonana, ei niinkään oliko sinkku/naimisissa/kihloissa.
Yllättävän paljon tällä palstalla keksitään sinkkuuteen liittyviä aloituksia.
- Anonyymi
Hieman tulee mieen kyl joku WrongTurn-kylä, jossa evoluutio on saanut kiehtovia uusia muotoja. Tää on vaan mun mielipide.
- Anonyymi
Tuskin sitä siellä sanotaan, voiko vainaja baarissa viinaa 😂
- Anonyymi
Korjaan: tuskin sitä hautajaisissa sanotaan, joiko vainaja baarissa viinaa 😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjaan: tuskin sitä hautajaisissa sanotaan, joiko vainaja baarissa viinaa 😂
Kaikki muistellaan.
- Anonyymi
Ei sinkun hautajaisiin kukaan tule.
- Anonyymi
Miksei?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei?
Koska olet välittänyt musta niin paljon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei?
On siel, Herra Crematorium & Tom Petty.
Free fallin'
- Anonyymi
Pahimpia ovat sellaiset sukulaiset hautajaisissa, jotka eivät vainajaa olleet eläessään monta kertaa tavanneet ja nyrpistyneinä kommentoivat vainajan suhdeta naisiin tyyliin, että siinä oli niin nirso mies, ettei kelpuuttanut naisia ja siksi jäi ilman naista.
Eivät tuollaiset sukulaiset edes tiedä asian todellisuutta,
Mieshän saattoi kysellä moniakin naisia kahville, mutta jokainen kieltäytyi, että kyllä ne naiset ne nirsoja olivat, - Anonyymi
Kun meikäläinen kuolee, niin ei ole edes riittävästi väkeä hautajaisissa arkkua kantamaan, kun suku on kutistunut ja enin osa on vanhuksia suvussa.
Meikäläisen saa laskea hautaan sillä traktorilla, jolla hauta kaivetaan.
Ei se millään tavalla häpäise vainajaa, vaikka arkku traktorin nostopuomilla hautaan lasketaan, ei siitä vainaja mitään enää tiedä, eikä välitä.
Ajattelin ilmoittaa asiasta seurakunnan hautauspuolelle, että merkitsevät sen pöytäkirjoihin, että hautaanlasku tapahtuu traktorilla.Hautajaisiin saa vapaaehtoisia kantajia jos ei omaisissa ole tarpeeksi tai eivät kykene arkkua kantamaan.
Toisaalta tuo jollain traktorilla tai kaivurilla hautaanlasku voisi olla varsin näyttävä "viimeinen matka"🤔- Anonyymi
m.wurst kirjoitti:
Hautajaisiin saa vapaaehtoisia kantajia jos ei omaisissa ole tarpeeksi tai eivät kykene arkkua kantamaan.
Toisaalta tuo jollain traktorilla tai kaivurilla hautaanlasku voisi olla varsin näyttävä "viimeinen matka"🤔Olen ollut arkkua kantamassa ja hautaan laskemassa. Arkku painaa muuten yllättävän paljon, vaikka 6 kantajaa on ja itse vainaja olisi ollut kevyt ja hento, että yksi ihminen sitä jaksaisi kantaa.
Arkku varmaan painaa yli 20kg.
Siinä saa olla tarkkana, kun arkkua hautaan lasketaan niiden laskuhihnojen kanssa, kun voivat takuta ja selvillä kumpi puoli hihnan vapauttaa sitten lopussa, ettei käy niin, että menee hihna hautaan, kun kumpikin vapauttaa hihnan.
Siinäkin saa olla tarkana, ettei arkun hautaan laskun aikana, ettei arkun laskijoista kukaan hautaan horjahda arkun mukana.
Seurakunnissa pitäisi olla samanlaiset hautaanlasku vinssi, kuten usassa, jossa se on haudan päällä ja arkku kannetaan haudan päälle ja lasketaan vinssin varaan ja vinssi laskee arkun hautaan.
Silloin pärjää 3-4 kantajalla.
Arkun kannossakin on omat turhamaiset sääntönsä.
Mitään lopullista merkitystä ei ole sillä kuka missäkin paikassa arkkua kantaa, vaikka lähin omainen on sydämen puolella kantamassa, mutta kyllä pään puolella kantavatkin ovat lähellä vainajaa ja jokainen joka arkkua kantaa on lähellä vainajaa, ihan turha eritellä tai käydä polemiikkia asiasta. Anonyymi kirjoitti:
Olen ollut arkkua kantamassa ja hautaan laskemassa. Arkku painaa muuten yllättävän paljon, vaikka 6 kantajaa on ja itse vainaja olisi ollut kevyt ja hento, että yksi ihminen sitä jaksaisi kantaa.
Arkku varmaan painaa yli 20kg.
Siinä saa olla tarkkana, kun arkkua hautaan lasketaan niiden laskuhihnojen kanssa, kun voivat takuta ja selvillä kumpi puoli hihnan vapauttaa sitten lopussa, ettei käy niin, että menee hihna hautaan, kun kumpikin vapauttaa hihnan.
Siinäkin saa olla tarkana, ettei arkun hautaan laskun aikana, ettei arkun laskijoista kukaan hautaan horjahda arkun mukana.
Seurakunnissa pitäisi olla samanlaiset hautaanlasku vinssi, kuten usassa, jossa se on haudan päällä ja arkku kannetaan haudan päälle ja lasketaan vinssin varaan ja vinssi laskee arkun hautaan.
Silloin pärjää 3-4 kantajalla.
Arkun kannossakin on omat turhamaiset sääntönsä.
Mitään lopullista merkitystä ei ole sillä kuka missäkin paikassa arkkua kantaa, vaikka lähin omainen on sydämen puolella kantamassa, mutta kyllä pään puolella kantavatkin ovat lähellä vainajaa ja jokainen joka arkkua kantaa on lähellä vainajaa, ihan turha eritellä tai käydä polemiikkia asiasta.Itse en ole varsinaisena kantajana ja hautaanlaskijana ollut. Mut olin mukana kun veli haettiin sairaalan kappelista hautuumaan ruumishuoneelle ja siinä ruumisautoon ja autosta pois siirrossa apuna nostamassa.
Olin myös tarjolla yhdeksi hautaan kantajaksi kun näytti ettei perheen miesväestä kaikista ollut siihen (ymmärrän kyllä että osaa jännitti just nuo mainitsemasi hankaluudet hautaanlaskussa ym. ja sit tietysti se henkinen kuorma siinä tilanteessa).
- Anonyymi
meneepi se4 noin 346 vuotta perinnönjaskoon jo asianajajien toimesyta....
- Anonyymi
Korkeimpaan oikeuteen jo 120-vuod3en väittelyn jälkeen verdetään jutyut heh.
Harvemmin. Tosin jos vainaja ollut parisuhteessa niin leskeä varmaan surkutellaan ja otetaan osaa,
Todennäköisemmin muistellaan mitä vainaja on itselle merkinnyt- Anonyymi
Aika köyhä elämä oli jos ei vainajassa muuta muisteltavaa ole. 👵
- Anonyymi
Jos vainaja ei elämänsä aikana ollut tekemisissä sukulaisten tai läheisten kanssa, niin eipä silloin kukaan muu, kuin vainajan kanssa asunut voi kertoa vainajan elämästä, kuten hautajaisissa muistellaan vainajan elämää ja tapahtumia.
Eihän ne voi mitään kertoa, jotka eivät ole olleet vainajan kanssa tekemisissä, kun tämä oli elossa.
- Anonyymi
En kutsu ketään hautajaisiini. Jos minua ei kerran rakasteta niin kiellän kaiilta tulon hautajaisiini. Olen siitä tehnyt jo poaperit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei194983Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271575- 1011450
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701389Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3281309- 491298
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721200Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541035- 86935
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50928