Pommi-isku Lapua prideen!

Anonyymi

133

2929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjasto miettii nostaako edes syytettä..

      • Anonyymi

        Ei se siitä saa päättää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se siitä saa päättää?

        Saa kun kukaab ei kuollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se siitä saa päättää?

        Missä hyllyvälissä räjähti?


      • Anonyymi

        Ei jumalauta poliisi kysy lupaa tutkia joukkomurhan yritystä!


    • Anonyymi

      Pomminko väsäsivät, minä kun arvelin että kaivohon paskovat.

    • Anonyymi

      Ihan vapaasti saa siis Lapualla pommeja räjäytellä ilman että nostetaan syytettä? Kohteena jos oli trans-keskustelu eikä kirjssto niin silloin Lapuan kirjaston tulisi kyllä syyte nostaa.

    • Anonyymi

      Juntit posautti suutarin 😂

    • Anonyymi

      ja todellisuudessa kellään ei ollut vaaraa... vaikka tuo putkireiska pommi räjähtäisi käsille niin korkeintaan ottaa hieman kipeää ja viemärinavausneste aiheuttaa palovammoja. mutta väärin tehty ja moitittavaa silti. uutiset vain antaa ymmärtää että olisi suurempikin terrori-isku kyseessä

      • Anonyymi

        Se vaan johtuu siitä ettei parempia pomminteko aineita ollut.


      • Anonyymi

        Olisko kiva elää loppuelämä sokeana? 👀


    • Anonyymi

      Selkeä terroriteko,

    • Anonyymi

      On kyllä eri junttilandia! Isännät öyhyää isosti ja pahinta on, että nuoret ottaa kotootansa mallia. Ikinä ei mikään Lapualla muutu.

    • Anonyymi

      On se kumma että näiden pride pervojen täytyy aina päästä häiriköimään konservatiivien perinteisille alueille ja sitten uhriudutaan jos siihen reagoidaan. Suomessa on tarpeeksi tilaa kaikille, pysykööt jokainen ryhmä omalla reviirillään.

      • Anonyymi

        Ei ole mitään "konservatiivien aluetta" missään Suomessa.
        On vain Suomen aluetta, joka on jaettu kuntiin.
        Suomen aluella toimitaan Suomen lakien mukaan.
        Terveisin Suomen kansalainen Lapuan ulkopuolelta.


      • Anonyymi

        Wi oikeuta juntteja mihinkään tuollaiseen.


      • Anonyymi

        "On se kumma että näiden pride pervojen täytyy aina päästä häiriköimään konservatiivien perinteisille alueille ja sitten uhriudutaan jos siihen reagoidaan. Suomessa on tarpeeksi tilaa kaikille, pysykööt jokainen ryhmä omalla reviirillään."

        Mitäs ne konservatiivit sitten tukkii pommeineen pride alueelle? Konservatiivien reviirikö onkin pride alueella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole mitään "konservatiivien aluetta" missään Suomessa.
        On vain Suomen aluetta, joka on jaettu kuntiin.
        Suomen aluella toimitaan Suomen lakien mukaan.
        Terveisin Suomen kansalainen Lapuan ulkopuolelta.

        Joka tuutista pitää toitottaa tota homoilua ja prideä niinkuin se olisi jotain normaalia nykyään ei ihmekkään jos jollakin menee hermot. Missä on heteroiden kokoontumiset löytäis sinkutkin toisensa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka tuutista pitää toitottaa tota homoilua ja prideä niinkuin se olisi jotain normaalia nykyään ei ihmekkään jos jollakin menee hermot. Missä on heteroiden kokoontumiset löytäis sinkutkin toisensa?

        Onhan niitä isoja Suviseuroja.Olen kuulut,että jotkut on kantanut yhdeksän kuukautta muistoja noista pileistä.Joten kaikki seuraa hakevat heterot sinne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan niitä isoja Suviseuroja.Olen kuulut,että jotkut on kantanut yhdeksän kuukautta muistoja noista pileistä.Joten kaikki seuraa hakevat heterot sinne.

        Joo mutta ei heterot tuputa jokapaikassa suuntautumistaan. Eniten säälittää vanhempien puolesta joiden lapsia aivopestään tähän "uuteen normaaliin" vai luuletko ettei lapsi näe/tiedosta mitä tuo pride paska on varsinkin kun ikää tulee on pakka valmis? Lyön vaikka pääni pantiksi että peruskouluissakin sikiää tämä propaganda.


    • Anonyymi

      Surullista kuulla miten huonosti Lapualla käyttäydytään. Eikö voitaisi siirtyä sieltä vapaussodan ajoilta jo nykypäivään.

    • Anonyymi

      Patruunatehdas räjähti!

    • Anonyymi

      putinin tekosia

    • Anonyymi

      Mitä änkevät homoilupropagandaansa joka paikkaan

      • Anonyymi

        Älä syytä väärää tahoa.


    • Anonyymi

      Myötähäpeää tunnen lapualaasista

      • Anonyymi

        Eivät olleet lapualaisia..


    • Anonyymi

      Oisko olleet sisäpiirin juttuja.

    • Anonyymi

      Kuulin että olisi siivouskaapista kuulunut poksahdus. Ja se olikin vain andy kodin puhdistus aine mikä vain räjäytti lian pois.

    • Anonyymi

      Terrorismi lähtee ylimielisestä tyhmyydestä. Ollaan oikeassa ja muita parempia. Ei tässä enää kehtaa sanoa olevansa lapualainen.

    • Anonyymi

      Lapualla ei kannata persereiskoja päästellä,joudut terroristinä putkaan.

    • Anonyymi

      Jo on Lapuanliike voimisaan.

    • Anonyymi

      Pommi? Hauksa lasten putkireiska tussaus! 😁🤣

    • Anonyymi

      Typerää ja vastuutonta tuo pommintuhnujen väsääminen, varsinkin kun sivulliset saattavat saada niissä osumaa. Pride-lippujen takavarikointi ja muu aktivismi sen sijaan on suotavaa tätä joka kylälle leviävää pride-tuputusta vastaan.

      • Anonyymi

        Sivulliset? Kuka sitten olisi asuanomainen? 😒


      • Anonyymi

        Voi että pitiki syntyä juuri Lapualle. Vietävästi nyt hävettää!


    • Anonyymi

      Onneksi KUKAAN ei kuollut! Ei KETÄÄN! Opettele kirjoittamaan.

      • Anonyymi

        Ketä kiinnostaa sun kieliopin opetus?


    • Anonyymi

      En kannata väkivaltaa. Mutta pitää miettiä, mikä on pride-liikkeen taustavoima. Se on vihervasemmistolainen intersektionaalinen feminismi, joka on myös usein kristinuskovastaista ja ateismia suosivaa. Tällainen herättää voimakkaita negatiivisia tunteita monissa ihmisissä, koska se johtaa siihen, että suomalaiskansallisen väestön osuus maassamme pienenee ja ulkomaisperäisen väestön osuus suurenee. Vihervasemmistolaisuus on yrittäänyt tehdä pienistä lapsista syypäitä ilmaston lämpenemiseen ja haluaa toimia erityisesti kantaväestön syntyvyyden alentamiseksi. Myös aborttien tukeminen on heillä lähellä sydäntä. Maaseutua vihervasemmistolaiset haluvat tyhjentää pitämällä polttoaineiden hintoja Euroopan korkeimpina.

      • Anonyymi

        Höpö höpö.


      • Anonyymi

        Aikamoista puppua.


      • Anonyymi

        Uskontoja onkin syytö vastustaa, nehän ovat silkkaa kusetusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö.

        On siinä perääkin. Kestävän kehityksen vuoksi halutaan vähemmän autoilua ja ihmisten pitäisi asua keskitetysti jonkin tason keskuksissa. Rakennuslupia ei haluta myöntää syrjäisille paikoille.
        Taitaa ICLEI järjestö (kestävä kehitys) olla syyllinen näihin ajatuksiin. Siihenkin kuuluu muutamia suomalaisia kaupunkeja.

        Virallisesti vedotaan siihen, että esim. koulukyydit tulevat kunnille kalliiksi syrjäseuduilta. Sitten halutaan kunnan vesi ja viemärit joka torppaan, joka ei onnistu, jos asutaan kaukana. Siispä vanhukset halutaan repiä kodeistaan kuntakeskuksiin betonilaatikoihin. Kunnat avustavat myös yksityisteiden hiekoitusta ja muuta yksityisteiden korjausta. Mielestäni avustuksia ei tiekuntien kannattaisi ottaa, jotta saataisiin vapaammin esim. suljettua yksityistiet muilta kuin osakkailta.
        Ongelma voi olla esim. kahden kylän välinen oikotie, jota käyttäen on paljon lyhyempi matka kylästä toiseen kuin kiertämällä valtion teiden kautta.

        Vanhuksia jotka asuvat syrjäseuduilla painostetaan kalliilla liittymämaksuilla, kun vesiyhtiöt haluavat laajentaa valtakuntaansa. Joku tolkku pitäisi olla silläkin, mihin asti vedetään kunnan vesiä ja viemäreitä. Ihmisiä syyllistetään, anteeksi kun olen olemassa on hyvä vastaus vihervassaripoliitikoille.


      • Anonyymi

        Pride-asia on ehkä maailman hyväksytyin juttu tällä hetkellä kautta koko maailman. Vain jossain kehitysmaissa sitä vierastetaan ja yksittäiset, anteeksi vain, vähä-älyiset henkilöt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö.

        Tosi on…


    • Anonyymi

      Hävettää olla lapualainen tällä hetkellä. Miten muutama vatipää voikin aiheuttaa näin ison huonon julkisuuden lapualaisille ja Lapualle.

      Suurin osa lapualaisista on normaaleja, ja hyväksyy pridet yms vähemmistöt. Silti tämmöinen terrori aiheuttaa helposti väärän mielikuvan lapualaisista. Tämmöinen ei ainakaan nopeuta puukkojunkkari mielikuvista eroon pääsemiseen, mitä saa aina kuulla muualla Suomessa muutenkin.

      Lapualla on joitain ns jälkeenjääneitä, lapsen tasolle jääneitä, välinpitämättömän kasvatuksen saaneita, ns elämänkoululaisia. Onneksi suurin osa lapualaisista tuomitsee tämänkaltaisen punaniskakäytöksen. Erittäin paheksuttavaa häiriköidä tuolla tapaa.

      En tiedä missä kuplassa tai missä harhoissa nämä kyseiset nuoret elää, kun tämmöistä menivät tekemään. Ei palvele ketään tämmöinen. Kyllä tänne mahtuu sateenkaariväki yms vähemmistöt, tekemään kulkueen, sehän vain kertoo siitä, että elämme länsimaisessa vapaassa maailmassa, jossa jokaisella on vapaus olla sellainen kuin on. En ymmärrä näiden punaniskojen käytöstä, pysysivät siellä pöndellä piilossa, jos kulkue ja sateenkaariliput pelottaa. Suomi on vapaa maa, ei mikään Lapuanlakimaa, eikä muukaan diktatuuri.

      Tuollaiset terroristit ja rasistit pitäisi rangaista jollain tapaa, kyseessä on viharikos.

      • Anonyymi

        Sitten pysyt siellä mustasmaas tai hellanmaas piilos, ei sua sinne kylille kukaan pakota. En minäkään hanurihommista piittaa, mutta ei mua nuo kulkueet ja liput haittaa ollenkaa. Oltiin lasten kanssa jopa katsomassa tuota. Lapsille on tärkeää opettaa että maailmaan mahtuu kaikenlaisia ihmisiä, ja erilaisuus on kannattavaa hyväksyä.

        Sinunlaiset pösilöt, ootte saanu vääränlaisen kasvatuksen, kun ette hyväksy muiden erilaisuutta. Ei se tarkoita sitä että itse pitäisi hanurihommiin ruveta. Voisit vain hyväksyä ja todeta, että onpas nuokin ihmiset ihan mukavia ja iloista väkeä, hanurihommista huolimatta.

        En minäkään lähde Seinäjoelle traktoriliikkeeseen jontikoita kivittämään, sillä perusteella että tykkään valmetista enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitten pysyt siellä mustasmaas tai hellanmaas piilos, ei sua sinne kylille kukaan pakota. En minäkään hanurihommista piittaa, mutta ei mua nuo kulkueet ja liput haittaa ollenkaa. Oltiin lasten kanssa jopa katsomassa tuota. Lapsille on tärkeää opettaa että maailmaan mahtuu kaikenlaisia ihmisiä, ja erilaisuus on kannattavaa hyväksyä.

        Sinunlaiset pösilöt, ootte saanu vääränlaisen kasvatuksen, kun ette hyväksy muiden erilaisuutta. Ei se tarkoita sitä että itse pitäisi hanurihommiin ruveta. Voisit vain hyväksyä ja todeta, että onpas nuokin ihmiset ihan mukavia ja iloista väkeä, hanurihommista huolimatta.

        En minäkään lähde Seinäjoelle traktoriliikkeeseen jontikoita kivittämään, sillä perusteella että tykkään valmetista enemmän.

        Sulla notti mitään lapsia oo.


    • Anonyymi

      No joku ei tykkää sateenkaaren värien tuputtamisesta joku vetää herneen nenään sinisestä/mustasta. Makuasia sanoi mäyräkoira kun muniaan......

    • Anonyymi

      Näiden pride innokkaiden tekosia, että saavat mainosta liikkeelleen.

    • Anonyymi

      Ei yllätä.

    • Anonyymi

      Jälkeenjääneisyyttä on se, ettei hyväksy muiden hanurihommia yms. Ja kuvittelee voivansa määrätä mitä joku muu saa tehdä. Tämmöiset henkilöt elää jossain menneisyyden mielikuvissa.

      Edes poliisi tai presidentti ei voi määrätä kenenkään yksilönvapauksia, tässä mielessä. Näin ollen, miten joku hellanmaan koulujakäymätön jauhojulppi kuvittelee pienessä päässään, että hänellä olisi jollain tapaa enemmän valtuuksia päättää muiden asioista.

      • Anonyymi

        Isovanhempani sanoivat että siinäs homoilevat mutta ei se normaalia ole ja pitääkö sitä tuputtaa jokapaikkaan ja täytyy sanoa että olen samaa mieltä. Jälkeenjäny on sellainen jonka pitää turvautua mainostamaan omaa suuntautumistaan jokaselle vastaantulijalle ym.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isovanhempani sanoivat että siinäs homoilevat mutta ei se normaalia ole ja pitääkö sitä tuputtaa jokapaikkaan ja täytyy sanoa että olen samaa mieltä. Jälkeenjäny on sellainen jonka pitää turvautua mainostamaan omaa suuntautumistaan jokaselle vastaantulijalle ym.

        Oikein!!!


    • Anonyymi

      Asia noussut jo valtakunnan uutiseksi. Tämä on vakava asia.

    • Anonyymi

      Naurunalaisiksi on päästy koko valtakunnan silmissä. Samalla tavalla kuin muutama vuosi sitten, kun yle haastatteli jotain ulkomaalaista Lapualla. Siinä joku kakara ajeli mopolla edes-takaisin haastattelijan ympärillä häiriötarkoituksessa. Nauratti silloin niin tämä lapualaainen änkyröinti, oli se niin typerää. Samalla lailla typerää tämä. Hölmöläisiä.

    • Anonyymi

      No ei mikään ihme, kun on kyse Lapuasta, "ei kannata kerjätä verta nenästään".

    • Anonyymi

      Tussarointi ja pienet pamaukset on aina kloppia kiinnostanu. Kuuluu tiettyyn ikään, puuttiini on pahempi.

    • Anonyymi

      Kyllä nämä pride-vastaiset änkyrät peräkamarinpojat, edustaa juurikin sitä tunkkaista mennneen maailman ajatusmaailmaa. Tuuletusta tarvittaisiin näiden ajatuksiin. Monikin näistä änkyröistä on tahtomattaan sinkkuja, eikä mikään ihme, ei kukaan nainen tuollaisia kehittymättömiä mieslapsia haluaisikaan. Naiset pariutuu avarakatseisten miesten kanssa, jotka eivät nillitä mistään vähemmistöistä, vaan antavat jokaisen elää omalla tavallaan. Tällaisia avarakatseisia miehiä Lapuallakin on onneksi suurin osa. Änkyrät jää rannalle ruikuttamaan, muutahan ne eivät osaakaan tehdä, ehkä korkeintaan kissoja ammuskella. Onneksi tuonlainen mieslaji häviää pikku hiljaa sukupuuton seurauksena. Naiset loppujen lopuksi tämänkin päättää, pariutumalla normaalimiesten kanssa. Änkyrät jää käsimiehen asemaan, tahtomattaan sinkuksi.

      Sellasta se on, olla änkyrä. Se kai niitä eniten sapettaa, kun eivät saa naista. Muka hokevat heterosuhteen olevan ainoa oikea, vaikka naiset täysin ulottumattomissa. Huutonauruu, huutonauruu...

      • Anonyymi

        Paree, kun tuota prideä ei olis Lapualle tuotu ollenkaan. Kaikki olisi nyt paremmin. Myös Pietarsaares oli ensimmäinen ja viimeinen pride 2014. Monia vieläkin kaduttaa, että se järjestettiin.


    • Anonyymi

      Ihmiset yrittää laittaa feikki jutuilla jonkun syyksi kaikki.
      Tätä yhtä vaan ei kiinnosta sitten niin pätkääkään ja sehän taas ärsyttää ihan sikana.
      Niin kysyn nyt , MIKÄ TEITÄ VAIVAA.....

      • Anonyymi

        No niin, ajattelin pumpata pyörän renkaaseen ilmaa pumpulla ihan arviolta n. 24/ 7.
        Täytyyköhän.


    • Anonyymi

      Pojat on poikia.
      Ps. Menkää Venäjälle prideilemään

      • Anonyymi

        Mene itse pommeinesi! Sovit sinne oikein hyvin vihasi kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mene itse pommeinesi! Sovit sinne oikein hyvin vihasi kanssa.

        Mistä tiiät että sillä on pommi?


    • Anonyymi

      Krantut äiteet ei antaasi poikaansa vierahalle naiselle. Ei oikeen pelitä tatuoitu metallia täynnä oleva muija. Siinä yks syy sinkkuuteen. Eli ei aina vika oo miähes/poijjas.

      • Anonyymi

        Mä olen kai kranttu isä, kun en perustaisi noista sotanorsuista?


    • Anonyymi

      Hävetä saa, kun ei yritetty rehellisellä Kauhavalaaseella.

      • Anonyymi

        Nyt nilikit saa tervaksella kuanon päälle..


      • Anonyymi

        Älä sekoota tähän Kauhavalaisia ollenkaan..
        (Luupäihin ei auta puukkokaan:i


    • Anonyymi

      Mutta mihinä on Tynkkynen kameransa ja kaiuttimensa kans ? Se tapaa heilua tällääsis kekkeriis.

    • Anonyymi

      Slava Lapua

    • Anonyymi

      Eiks tääl aina sanota että pojat on poikia kun jotaki sattuu ja tapahtuu...oikeesti itse ihmettelen miksi tota pridehömppää pitää vetää tälläseen kyläpahaiseen kuin Lapua. Ihme huomionhakuisuutta !!!!!!!!!

      • Anonyymi

        Ainahan sitä ihmetellä saa. Mutta mitäs se nyt sua haittaakaan, ihme impivaaralaista ajattelua. Suomi on vapaa maa ja täällä saa olla ihan sellainen kuin huvittaa, se ei ole keneltäkään pois. Etkä sinä voi määrätä, millä spekseillä muut elelee. Elä sinä niin kuin sinua huvittaa, ja anna muiden elää niinkuin heitä huvittaa.

        Sinunlaisten jääräpäiden takia Lapua ja koko Etelä-Pohjanmaa ylipäätään, on muuttotappio aluetta. Väki vaan kummasti lähtee impivaaroista vapaampiin ilmapiireihin, jäljelle jää änkyrät ukkomiehet. Sitäkin kehitystä voi jokainen omalla toiminnalla hidastaa, olkaa avarakatseisempia, älkää olko niin hemmetin jyrkkiä ja yksioikoosia.

        Itse asun tätä nykyä Vaasassa, ja ilmapiiri on täällä paljon avoimempi kaikelle. Olen tutustunut mm maahanmuuttajiin, aivan mahtavia tyyppejä, vaikka heistäkin on monella punaniskajuntilla ihan turhia ennakkoluuloja ja yleistyksiä. Oikein puistattaa välillä, miten tunkkainen ilmapiiri Etelä-Pohjanmaalla on, Lapualla varsinkin. Ei tulisi mieleenikään paluumuuttaa Lapualle, eikä koko tunkkaiselle Etelä-Pohjanmaalle. Täällä rannikolla jopa pienilläkin kylillä, maahanmuuttajiin suhtaudutaan todella hyvin. Eteläpohjalsiset sen sijaan ovat heti niskakarvat pystyssä, kun näkevät erivärisen ihmisen. Se omalla tavallaan luo ahdasmielistä ilmapiiriä, jota järkevät ihmiset pakenee jonnekin modernimpaan ilmapiiriin, esim Vaasaan, tai miksei myös Tampereelle tai Turkuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainahan sitä ihmetellä saa. Mutta mitäs se nyt sua haittaakaan, ihme impivaaralaista ajattelua. Suomi on vapaa maa ja täällä saa olla ihan sellainen kuin huvittaa, se ei ole keneltäkään pois. Etkä sinä voi määrätä, millä spekseillä muut elelee. Elä sinä niin kuin sinua huvittaa, ja anna muiden elää niinkuin heitä huvittaa.

        Sinunlaisten jääräpäiden takia Lapua ja koko Etelä-Pohjanmaa ylipäätään, on muuttotappio aluetta. Väki vaan kummasti lähtee impivaaroista vapaampiin ilmapiireihin, jäljelle jää änkyrät ukkomiehet. Sitäkin kehitystä voi jokainen omalla toiminnalla hidastaa, olkaa avarakatseisempia, älkää olko niin hemmetin jyrkkiä ja yksioikoosia.

        Itse asun tätä nykyä Vaasassa, ja ilmapiiri on täällä paljon avoimempi kaikelle. Olen tutustunut mm maahanmuuttajiin, aivan mahtavia tyyppejä, vaikka heistäkin on monella punaniskajuntilla ihan turhia ennakkoluuloja ja yleistyksiä. Oikein puistattaa välillä, miten tunkkainen ilmapiiri Etelä-Pohjanmaalla on, Lapualla varsinkin. Ei tulisi mieleenikään paluumuuttaa Lapualle, eikä koko tunkkaiselle Etelä-Pohjanmaalle. Täällä rannikolla jopa pienilläkin kylillä, maahanmuuttajiin suhtaudutaan todella hyvin. Eteläpohjalsiset sen sijaan ovat heti niskakarvat pystyssä, kun näkevät erivärisen ihmisen. Se omalla tavallaan luo ahdasmielistä ilmapiiriä, jota järkevät ihmiset pakenee jonnekin modernimpaan ilmapiiriin, esim Vaasaan, tai miksei myös Tampereelle tai Turkuun.

        vaasassa ei aina osata suomea,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainahan sitä ihmetellä saa. Mutta mitäs se nyt sua haittaakaan, ihme impivaaralaista ajattelua. Suomi on vapaa maa ja täällä saa olla ihan sellainen kuin huvittaa, se ei ole keneltäkään pois. Etkä sinä voi määrätä, millä spekseillä muut elelee. Elä sinä niin kuin sinua huvittaa, ja anna muiden elää niinkuin heitä huvittaa.

        Sinunlaisten jääräpäiden takia Lapua ja koko Etelä-Pohjanmaa ylipäätään, on muuttotappio aluetta. Väki vaan kummasti lähtee impivaaroista vapaampiin ilmapiireihin, jäljelle jää änkyrät ukkomiehet. Sitäkin kehitystä voi jokainen omalla toiminnalla hidastaa, olkaa avarakatseisempia, älkää olko niin hemmetin jyrkkiä ja yksioikoosia.

        Itse asun tätä nykyä Vaasassa, ja ilmapiiri on täällä paljon avoimempi kaikelle. Olen tutustunut mm maahanmuuttajiin, aivan mahtavia tyyppejä, vaikka heistäkin on monella punaniskajuntilla ihan turhia ennakkoluuloja ja yleistyksiä. Oikein puistattaa välillä, miten tunkkainen ilmapiiri Etelä-Pohjanmaalla on, Lapualla varsinkin. Ei tulisi mieleenikään paluumuuttaa Lapualle, eikä koko tunkkaiselle Etelä-Pohjanmaalle. Täällä rannikolla jopa pienilläkin kylillä, maahanmuuttajiin suhtaudutaan todella hyvin. Eteläpohjalsiset sen sijaan ovat heti niskakarvat pystyssä, kun näkevät erivärisen ihmisen. Se omalla tavallaan luo ahdasmielistä ilmapiiriä, jota järkevät ihmiset pakenee jonnekin modernimpaan ilmapiiriin, esim Vaasaan, tai miksei myös Tampereelle tai Turkuun.

        Lapualle haluaa tänä vuonna muuttaa entistä useampi, sinimusta värikään ei haittaa. Pridestä ei kyllä ollut mitään hyötyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainahan sitä ihmetellä saa. Mutta mitäs se nyt sua haittaakaan, ihme impivaaralaista ajattelua. Suomi on vapaa maa ja täällä saa olla ihan sellainen kuin huvittaa, se ei ole keneltäkään pois. Etkä sinä voi määrätä, millä spekseillä muut elelee. Elä sinä niin kuin sinua huvittaa, ja anna muiden elää niinkuin heitä huvittaa.

        Sinunlaisten jääräpäiden takia Lapua ja koko Etelä-Pohjanmaa ylipäätään, on muuttotappio aluetta. Väki vaan kummasti lähtee impivaaroista vapaampiin ilmapiireihin, jäljelle jää änkyrät ukkomiehet. Sitäkin kehitystä voi jokainen omalla toiminnalla hidastaa, olkaa avarakatseisempia, älkää olko niin hemmetin jyrkkiä ja yksioikoosia.

        Itse asun tätä nykyä Vaasassa, ja ilmapiiri on täällä paljon avoimempi kaikelle. Olen tutustunut mm maahanmuuttajiin, aivan mahtavia tyyppejä, vaikka heistäkin on monella punaniskajuntilla ihan turhia ennakkoluuloja ja yleistyksiä. Oikein puistattaa välillä, miten tunkkainen ilmapiiri Etelä-Pohjanmaalla on, Lapualla varsinkin. Ei tulisi mieleenikään paluumuuttaa Lapualle, eikä koko tunkkaiselle Etelä-Pohjanmaalle. Täällä rannikolla jopa pienilläkin kylillä, maahanmuuttajiin suhtaudutaan todella hyvin. Eteläpohjalsiset sen sijaan ovat heti niskakarvat pystyssä, kun näkevät erivärisen ihmisen. Se omalla tavallaan luo ahdasmielistä ilmapiiriä, jota järkevät ihmiset pakenee jonnekin modernimpaan ilmapiiriin, esim Vaasaan, tai miksei myös Tampereelle tai Turkuun.

        Ruotsissa on pienilläkin paikkakunnilla ongelmia jengien kanssa. Rikollisuus rehottaa ja kantaväestön turvallisuus tipotiessään. Suomessakin ulkomaalaisten rikollisuus kasvaa koko ajan. Ei kaikki ole ahdasmielisyyttä vaan itsesuojeluvaistoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsissa on pienilläkin paikkakunnilla ongelmia jengien kanssa. Rikollisuus rehottaa ja kantaväestön turvallisuus tipotiessään. Suomessakin ulkomaalaisten rikollisuus kasvaa koko ajan. Ei kaikki ole ahdasmielisyyttä vaan itsesuojeluvaistoa.

        Ruotsi alkaa olla rappiotilassa maahanmuuton vuoksi, samaa yrittää ajaa vihervasemmisto Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsi alkaa olla rappiotilassa maahanmuuton vuoksi, samaa yrittää ajaa vihervasemmisto Suomessa.

        Ei Lapualla tarvita vihervasemmistoa.
        Omat terminaattorit osaavat kyllä tuhota, rikkoa ja häiriköidä. Ovatkohan he sitä vihervasemmistoa?
        Viime kuukauden touhuja, sotketaan uudet uimakopit, liikennepuisto, Aseman seudun säännöllinen roskaaminen, roskien levitys ja päälle Vanhan Paukun tapahtumat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Lapualla tarvita vihervasemmistoa.
        Omat terminaattorit osaavat kyllä tuhota, rikkoa ja häiriköidä. Ovatkohan he sitä vihervasemmistoa?
        Viime kuukauden touhuja, sotketaan uudet uimakopit, liikennepuisto, Aseman seudun säännöllinen roskaaminen, roskien levitys ja päälle Vanhan Paukun tapahtumat.

        Vihervasemmistolaisuuden epäsuoria lieveilmiöitä ovat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihervasemmistolaisuuden epäsuoria lieveilmiöitä ovat.

        Kerro lisää, millä muodoin? Oliko Lapuan Liikkeen toimintakin vihervasenmistolaisuutta? Kun lieveilmiöiksi luetteloit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Lapualla tarvita vihervasemmistoa.
        Omat terminaattorit osaavat kyllä tuhota, rikkoa ja häiriköidä. Ovatkohan he sitä vihervasemmistoa?
        Viime kuukauden touhuja, sotketaan uudet uimakopit, liikennepuisto, Aseman seudun säännöllinen roskaaminen, roskien levitys ja päälle Vanhan Paukun tapahtumat.

        Olematon kuri kersoolla nykyään. Nyt korjataan satoa kun päässilimät saa riehua eikä kurittaa saa . Asia on niin jotta se joka edes yrittää koulata nuorisoa saa syytteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsissa on pienilläkin paikkakunnilla ongelmia jengien kanssa. Rikollisuus rehottaa ja kantaväestön turvallisuus tipotiessään. Suomessakin ulkomaalaisten rikollisuus kasvaa koko ajan. Ei kaikki ole ahdasmielisyyttä vaan itsesuojeluvaistoa.

        Lapuan joukkotuhonnan yrittäjät oli kyllä ihan kanta pohjanmaalaisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerro lisää, millä muodoin? Oliko Lapuan Liikkeen toimintakin vihervasenmistolaisuutta? Kun lieveilmiöiksi luetteloit.

        Näköjään vihervasemmistolaiseksi on lapualaisuuskin muuttunut, kun pride kulkue järjestetään.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti kyseessä enempikin "pommi"-isku

    • Anonyymi

      Pohjanmaalla on perinteisesti puolustettu kristillisiä ja isänmaallisia arvoja

      • Anonyymi

        Nuo sun arvot ovat kyllä enemmän venäläisiä arvoja!

        Kehittyneissä maissa kannatetaan demokratiaa, tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia, eli arvoja joita sinä et kannata!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuo sun arvot ovat kyllä enemmän venäläisiä arvoja!

        Kehittyneissä maissa kannatetaan demokratiaa, tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia, eli arvoja joita sinä et kannata!

        Niinkuin lapsiinsekaantujien arvoja ok?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinkuin lapsiinsekaantujien arvoja ok?

        Ei tuolla kukaan sellaista kannattanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tuolla kukaan sellaista kannattanut.

        Kannattaa jos lapsille näytellään dildoja ym. Sakiaa sakkia jotka haluaa näyttää lapsillekkin että tämä on ok ja normaalia


    • Anonyymi

      Oliko netissä landepaukku kattonut ohjeet, oikein tarknetistä, vai.

    • Anonyymi

      Ois ies NenosJaska piurupommin päästänyt, olis tullu ihan uutisoitavaaki.

      Hellsingisä ko pierhän, Laapualla sataa paskaa, laariin.

    • Anonyymi

      ei siellä mitään ole räjähtänyt, idiootti

      • Anonyymi

        Venäläinen kommentti, itse ne siellä yrittää tappaa toisiaan.


    • Anonyymi

      Lapuasta tasapäiden pridepääkaupunki!

      • Anonyymi

        Mihnähän mahdat tasapää ite asua?


    • Anonyymi

      Kaikki prideliput pitää vähintään polttaa.

    • Anonyymi

      Eihän se edes ole mikään pommi.
      Tässä näette mitä lgbt tuo seuraaksineen.
      He lgbt ovat liian,miten sen sanoisi ..tyhmiä,kun tuovat niin jyrkästi kaiken sen esiin.
      Moni ei tule hyväksymään koskaan,koska se ei Raamatun mukaan ole hyväksyttävää.
      RAKKAUS on hieno asia mutta jos pervoillaan,se on jo toinen asia.
      Kuitenkaan ei ole oikea asia tehdä näin.

    • Anonyymi

      Kyllä kylillä järkytyttäisiin kun oikeasti tiedettäisiin miten moni kylän miehistä on kaapissa, ollut siellä koko ikänsä.

    • Anonyymi

      Se, mikä ärsyttää pridessä, ei ole vähemmistöön kuuluvat ihmiset. Heillä on ihmisarvo ja ihmisoideudet. Mutta se ärsyttää, kun pride-aatteen tausta-aate on vasemmistolaisuus, vihreä liike, monikulttuurisissa suurkaupungeissa syntynyt juurettomuus päihteiden sponsoroimana, ateismimyönteisyys ja äärifeminismi.

      • Anonyymi

        Suomi on vapaa maa. Täällä saa tietääkseni kannattaa vasemmistoa, tai vihreitä, tai vaikka rkp:tä. Se on jokaisen kansalaisen oikeus. Lisäksi päihteiden käyttö on sallittua, sitäkään ei laki aikuisilta ihmisiltä kiellä. Ateismi, no juu, ei ole pakko uskoa mihinkään, jumaliakin on niin monia, että vaikea valita. Feminismi, no jaa, ei sitäkään missään kielletä.

        Monet ismit on sallittuja, ainoastaan terrorismi on kiellettyä, ja pommin räjäyttäminen sisätiloissa liippaa jo aika läheltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi on vapaa maa. Täällä saa tietääkseni kannattaa vasemmistoa, tai vihreitä, tai vaikka rkp:tä. Se on jokaisen kansalaisen oikeus. Lisäksi päihteiden käyttö on sallittua, sitäkään ei laki aikuisilta ihmisiltä kiellä. Ateismi, no juu, ei ole pakko uskoa mihinkään, jumaliakin on niin monia, että vaikea valita. Feminismi, no jaa, ei sitäkään missään kielletä.

        Monet ismit on sallittuja, ainoastaan terrorismi on kiellettyä, ja pommin räjäyttäminen sisätiloissa liippaa jo aika läheltä.

        Ja mitä vikaa on ateismissa?

        Ateistajahan löytyy jokaisesta puolueesta, ehkä krisseleitä lukuunottamatta. Joten kannattaisiko sinun tässäkin asiasta hankkia pätevää tietoa?


      • Anonyymi

        Kaikki eloapina ja pride ärsyttää sen takia että ne on äärivasemmistoom kuuluva terroristijoukko. Ei mitään tekemistä ihmisarvojen kanssa kattokaa vaikka noiden käyttäytymistä vitun vässykät!


    • Anonyymi

      Pommi? Lienennä aloittajalla pientä vajausta älykkyydessä mitenkään halveksuen ilmaisen. Wikipedia ja sinne pommi kirjoitat ja jos ei nuin onnistu katso youtubesta vaikka ohje.

    • Anonyymi

      Tuomiosta en tiedä, mutta häpeä tulee olemaan ikuinen. Päätynee vielä joskus elokuvaankin tämä tapaus.

      • Anonyymi

        Ei tuollainen hävetä yhtään täällä, vaikkei teko oikea ollutkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tuollainen hävetä yhtään täällä, vaikkei teko oikea ollutkaan.

        Pöntinenkin kehoitti häpeämään attentaattia ja se julkaistiin kaikissa suurissa valtakunnan medioissa, joten syytä ainakin olisi hävetä.


    • Anonyymi

      Mitä v.....a ? Tässä ei muiden tartte mitään hävetä kuin kersojen ja heidän vanhempiensa. Ei koske koko Lapuaa. Jos joku mokaa niin ei muiden tartte itkeä ja hävetä ja huutaa tuskaansa.

    • Anonyymi

      Ei väkivaltaa eikä sen uhkaa saa hyväksyä, vaikka vastustammekin prideä.

    • Anonyymi

      Riisuin vaatteeni ja meinasin mennä prideen. Ei minua päästetty! Minua syrjittiin vaikka pride pitäisi kuulua kaikille ja saisi olla oma itsensä.

      • Anonyymi

        Mikset mene nyt? Kyltti kantoon ja marssimaan. Ei siinä muita tarvitse. 🌈🏳️‍🌈


    • Anonyymi

      Nyt ne matkii lapuaa ja pommittaa pride-tapahtumia muuallakin. Pari nilkkiä on pidätetty.

    Ketjusta on poistettu 47 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7528
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1050
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      933
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe