Suomi-varusteet

Mitkä ovat nämä kuuluisat Suomi-varusteet, jotka tulevat automaattisesti Suomeen tuotaviin autoihin?

Entä mitkä ovat pakolliset varusteet jotta auto menee katsastuksesta läpi?

Entä ns. "hyvä olla Suomessa" varusteet?
61043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

- Pieni moottori
- Kangasverhoilu
- Ei ilmastointia

Muista lisävarusteista on tingitty mahdollisimman paljon. Jos kyseessä diesel farmari, on takapenkki korvattu vanerilankulla.

Äänestä

Tässä perinteisiä Suomi-varusteita, joita ei ulkomaanautoissa ole:

- tehdasasennetun radion sijaan kestävä muovinen radion paikan peitelevy
- ilmastoinnin sijaan toimintavarma puhallin, jossa asetuksina sininen ja punainen
- kunnon peltivanteet alumiinisten lelujen sijaan
- luotettavat ikkunaveivit vika-alttiiden sähkömoottoreiden sijasta
- ajotietokoneen paikalla perinteinen nollattava trippimittari
- säästeliäs Suomi-moottori tehokkaamman, ylinopeutta ajamaan houkuttelevan sijaan

"hyvä olla Suomessa":
- nöyrä ja alistuvainen mieli, jotta osaa olla jatkuvasti tyytyväinen ainutlaatuisiin suolamarinoituihin Suomi-autoihin, ja niistä maksettaviin hintoihin eikä rupea unelmoimaan mistään sairaasta ulkomaanpellejen touhuista maissa, jotka ovat ihan rappiolla kun ei edes autoveroa peritä. Eïhän sellainen Suomeen sopisi.

Äänestä
  • Hauskoja vastauksia, ja varmaan totta. Mutta listaa pitäisi saada:

    - takalasinlämmitin. lisavaruste Saksassa? pakollinen?
    - ajovalojen korkeus säätö. lisävaruste? taitaa olla pakollinen
    - penkinlämmittimet. lisävaruste Saksassa?
    - Isompi akku? Muutoksia jäähdytysjärjestelmässä?

    Muuta huomioitavaa?

    Äänestä

  • tuontiauto kirjoitti:

    Hauskoja vastauksia, ja varmaan totta. Mutta listaa pitäisi saada:

    - takalasinlämmitin. lisavaruste Saksassa? pakollinen?
    - ajovalojen korkeus säätö. lisävaruste? taitaa olla pakollinen
    - penkinlämmittimet. lisävaruste Saksassa?
    - Isompi akku? Muutoksia jäähdytysjärjestelmässä?

    Muuta huomioitavaa?

    saksan mallissa useasti suurempi akku ja tehokkaampi laturi suuremman "sähkönkulutuksen takia"
    ei penkin lämmittimiä yksin vaan useasti lisänä muutoinkin sähkösäätyisissä penkeissä
    Saksassa ajovalojen korkeussäätö pakollinnen jo -80 luvun lopussa
    takalasin lämmitin on myös nk cabriolet-malleissa ja "rättikattoisissa". Lisäksi myös sivupelit toimivat sähköllä lämmityksen lisäksi.

    Hauskoja tosiaan nämä tosiasiat! Valitettavasti.

    Äänestä

voi kysellä Hangon vapaasataman autojen fiksaus liikkeistä. Siellä ne nimittäin asennetaan, jos asennetaan.

Varaosakirjat niitä ei tunne (esim. BMW:n ETK) ja VIN koodilla (Vechile identication number) niitä ei löydy, joten eipä ole tehtaalta kotoisin noi Suomiosat.

Äänestä

KUNNOLLA suolatu on siis yleisin Suomi varuste. Ruostuneita paskoja kaikki vanhat suomi kotterot

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuontiauto kirjoitti:

Mitkä ovat nämä kuuluisat Suomi-varusteet, jotka tulevat automaattisesti Suomeen tuotaviin autoihin?

Entä mitkä ovat pakolliset varusteet jotta auto menee katsastuksesta läpi?

Entä ns. "hyvä olla Suomessa" varusteet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu