Median koronauutisoinnista

Anonyymi

Luin eilen illalla Iltasanomien koronauutisia kommentteineen ja kas kummaa, voisin vaikka vannoa, että yön aikana uutisesta hävisi pätkä.

Alkuperäisessä uutisessa haastateltu THL: n asiantuntija sanoi ettei pidä paikkaansa, että rokotukset olisivat hiipuneet eikä niistä olisi enää suojaa vakavaa tautia vastaan ja että sellaisen väitteen levittäminen kuulostaa disinformaatiolta tai vähintään huomattavalta liioittelulta.
Muutamaa riviä myöhemmin hän kuitenkin totesi, että ei kannata antaa neljänsiä rokotteita nyt, koska niiden teho hiipuu eikä niillä saisi siten enää suojaa koronaa vastaan talvella.

Juurikin tämä jälkimmäinen maininta katosi mielestäni yön aikana, mutta säilyi onneksi kommenttiosion keskusteluissa.

Eli samanaikaisesti väitettiin ettei rokotteiden teho voi hiipua ja heti perään väitettiin, että teho hiipuu. Onhan tämä melko ristiriitaista uutisointia.

18

639

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun agendana on piikittää kaikki yli 60-vuotiaat ja katsoa jälkeenpäin, montako selvisi hengissä 3 vuotta niiden jälkeen, niin täytyyhän kaikki sitä vastaan sotivat kommentit poistaa. Onneksi monet osaavat sen verran vieraita kieliä, että eivät ole pelkästään Suomen propagandan varassa. Katsokaa tilastot Afrikan maista. Niissä on maailman alhaisimmat rokotekattavuudet ja kaikkein vähiten koronakuolemia ja niiden haittavaikutuksia. Intiassa vain muutama prosentti rokotetiin ja kansa hoidettiin niillä "tappavilla myrkkylääkkeillä", joita muutaman maan johtajat suosittelivat ja hoitivat myös itsensä niillä kuntoon. Eikä Intia ole lähelläkään EU:n kuolintilastoja koronaan.
      Ranskan oikeus totesi piikin oton olevan itsemurha, eikä vakuutusyhtiö joutunut maksamaan omaisille henkivakuutuksen korvausta. Ei kerro meidän media tästä Suomalaisille. Miksi?

      • Anonyymi

        Se on nyt kuitenkin median uutisoinnissa positiivista, että uutisoidaan noista "asiantuntijoiden" erimielisyyksistä piikityksien suhteen (Lehtonen, Broas, Salminen, Nohynek).
        Puoli vuotta takaperin kaikki olivat yksimielisiä rokotteiden erinomaisuudesta.
        Mutta mihihin on Rämet kadonnut?
        Hänhän halusi piikittää kaikki 6 kuukauden iästä alkaen.


      • Anonyymi

        Koronaan liittyvissä tilastoinnissa mikään ei pidä paikkaansa liittyvät tähän PCR-testiin mikä itsessään on kelvoton diagnosointivälineenä. Testillä etsitään ns. oletettua "viruksesta" peräisin olevaa rna sekvenssiä ja kun testi ajetaan tarpeeksi monella monistus syklillä niin kyseistä sekvenssiä löytyy ihan kaikesta elollisesta eikä sen löytyminen kerro mitään siitä onko ihminen sairas tai ei.

        Kannattaa etsiä PCR-testin keksijän Kary Mullisin haastattelu jossa hän kertoo selkeästi PCR-testin olevan soveltumaton mihinkään tautien diagnosointiin , koska se löytää niin pienestä määrästä jotain mitä halutaan etsiä, että sillä ei ole mitään merkitystä mihinkään.

        Toinen mielenkiintoinen Kary Mullisin Haastattelu jossa hän sai tehtäväkseen kirjoittaa HIV on aidsin aiheuttaja artikkelin, mutta hän ei voinut kirjoittaa sitä, kun mistään ei löytynyt tieteellistä dokumenttia, josta olisi voinut vahvistaa asian olevan niin.

        Suurella todennäköisyydellä koko virologia on tullut tiensä päähän ja ainoat jotka haluavat pitää tätä harhaista mielikuvaa yllä ovat rokotteiden avulla taloudellisia voittoja tahkoavat tahot. Lääkeyhtiöt toimivat bisnes periaatteella jossa ihmisten terveys ei juuri mitään merkitse. Rokotteiden ja lääkkeiden hyödyt perustuvat juurikin näiden yhtiöiden tuulesta temmatuille väitteille ja teorioille joilla tieteellisyyden kanssa ei ole mitään tekemistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on nyt kuitenkin median uutisoinnissa positiivista, että uutisoidaan noista "asiantuntijoiden" erimielisyyksistä piikityksien suhteen (Lehtonen, Broas, Salminen, Nohynek).
        Puoli vuotta takaperin kaikki olivat yksimielisiä rokotteiden erinomaisuudesta.
        Mutta mihihin on Rämet kadonnut?
        Hänhän halusi piikittää kaikki 6 kuukauden iästä alkaen.

        No saavathan nämä piikitysjohtajat tietenkin uusimmat tutkimukset ja tulokset aiheeseen liittyen.
        Piikitykset ovat tappavia.
        Yrittävät nyt pestä käsiään tästä kansanmurhasta, kun totuus selvisi.


    • Anonyymi

      Nuo kertomasi otteet olivat eri henkilöiden kertomia. Voi olla että toinen halusi lausumansa pois uutisesta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Suomalaiset ovat mestareita keksimään selityksiä.

        Italiassa remontoidaan taloja ja tehdään asfalttiteitä suomalaisten rahoilla, sekin touhu on hallituksen mielestä oikein hieno juttu kun hoidetaan koronaa.


    • Anonyymi

      Herätkää jo! Piikki on paljon vaarallisempi kuin korona. Näkeehän sen jo tästä uutisoinnista, sen verran kiimaisesti halutaan tuo piikki kaikille, että siinä on jotain mätää 100% varmuudella.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse olla kovinkaan älykäs ettei sitä tiedä jo et on tosi mätä juttu meneillään


    • Anonyymi

      Aika paljon suhteessa aikaisempiin vuosiin oli viime talvena sellasia 50 vuotiaita ja vähän päälle kuollu paikallisen seurakunnan ilmoitusten mukaan. Nyt näyttää tilanne olevan enempi normaali. Jospa se sitten taas syksyllä toistuu sama kuvio.

    • Anonyymi

      Kumma juttu, englannissa lopettivat koronaan kuolleiden rokotusstatuksen ilmoittamisen kun 75 % oli kolmasti rokotettuja.

      • Anonyymi

        tietysti, eihän ihmisten sovi tietää totuutta, muuten menee kaikki perseelleen.


      • Anonyymi

        Tämä on jo aikaa sitten muuttunut rokotettujen pandemiaksi.


    • Anonyymi

      Nyt nuo piikejä myyneet yrittävät väittää, että he eivät koskaan sanoneet, että piikit antavat täyden suojan: Tuosta löytyy kuitenkin heidän totuutensa:
      https://t.me/AmericanExceptionalism/33891
      Kaikki samat valheet on sanottu ympäri maailman. Onhan tämä bieoase saman pienen ryhmän pitkäaikaisen projektin tulos.

    • Anonyymi

      Propellihatut olivat taas oikeassa PCR-testeistä. Nyt alkaa mediakin maailmalla todeta, että ne testit eivät oleet tarkoitettu taudin löytämiseen eikä niiden tarkkuus ole siihen soveltuva: https://t.me/AmericanExceptionalism/34223
      NÄinhän siinä on aina käynyt. Ensin ne kieltävät ja dumppaavat oikeaa tietoa jakavat ja lopulta pitkän ajan päästä tunnustavat, että olitte aivan alusta asti oikeassa. Valitettavasti vain niitä turhia kuolemia ei voi enää perua, eikä niitä vielä tulevia, jotka ovat kypsymässä ehkäpä vuosiakin, ennen kuin tappavat rokotetun.

    • Anonyymi

      Neljättä rokotetta oli antamassa pelkkiä muslimeja Vantaalla. Ehkäpä niiden tavoite on saada kantaväestö pois tieltä, varsinkin järkevät vanhemmat, jotka muistavat millainen Suomi oli ennen muslimi-invaasiota ja osaavat vaatia Suomea takaisin.

    • Anonyymi

      Rokotetut selvästi enemmistönä näissä koronajutuissa, tartunnoissa, sairaalahoidossa ja kuolemissa. Media, THL, STM ja muut tahot vaikenevat tästä kuin muuri.

      • Anonyymi

        Myös WHO vaikenee.
        Katsoin eilisen WHO:n tiedotustilaisuuden, minkä Reuters lähetti. WHO vastasi kysymyksiin koronasta. Huomasi, että kysymykset oli WHO:n tai lääkefirmojen itsensä laatimat. Koko kysy/vastaa osio oli niin läpinäkyvää piikkipropagandaa että kuulijalle syntyi myötähäpeä.

        Esim. vanhusten on elintärkeää ottaa kaikki piikit ja boosterit. Itse olisin kysynyt, mistä johtuu vanhusten ennennäkemättömät joukkokuolemat eniten rokotetuissa länsimaissa, sen sijaan että olisin vain hymyillyt ja nyökytellyt.

        Nyt WHO on huolissaan Afrikasta, missä rokotekattavuus on olematon ja ihmisiä kuolee koronaan. paitsi ettei kuole. Tilastojen mukaan korona on mennyt jo aikapäiviä ohi ja Afrikan polttavin ongelma on, kuten ennenkin tuberkuloosi, kolera ja malaria.
        En kuitenkaan rokottamattomana vielä keulisi, Me emme tiedä varmasti, on vain epäilyjä, että ne nuorten urheilijoiden kuolemat johtuu rokotteista, mutta myös koronan piikkiproteiinit voivat aiheuttaa niitä. En tiedä, onko niin varmaa, etteikö myös koronan lievänäkin sairastanut rokotestatuksesta riippumatta, ole saanut osumaa sydämeen, mikä myöhemmin aiheuttaa äkkikuoleman.
        Se huolestuttaa, että näitä asioita pimitetään. Kunnon tohtori John Campbell, joka on koko ajan julkaissut tilastotietoja youtubessa ja kannustanut ihmisiä rokotuksiin, on joutunut sensuroiduksi ärähdettyään siitä, miksi mitään virallisia seurantatutkimuksia rokotetuista ei löydy länsimaista. Yksikään länsimaa ei ole tehnyt minkäänlaista tilastoa rokotehaitoista ym. Tämä on järkyttävän piittaamatonta ja on noloa, että hänkin joutui analysoimaan thaimaalaista tutkimusta, joka oli hyvin laadittu, vaikka otos oli pienehkö mutta riittävä ja antoi tarpeeksi evidenssiä, että rokote ei ole tarpeeksi turvallinen nuorelle pojalle.
        Hän myös ihmetteli, miksi tätä tutkimusta ei julkaistu yhdessäkään valtamediassa kissankokoisin kirjaimin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3784
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3395
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2751
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2408
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1859
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1769
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1736
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1397
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1198
    Aihe